PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

Serdecznie zapraszamy do udziału w wyjątkowym wydarzeniu V Lublinieckiej Gali Być Kobietą oraz nominowania swoich kandydatek do Nagrody Specjalnej Kapelusza Edyty 2019, którą uhonorowana zostanie
„Kapelusz Edyty” - kto zasługuje na to wyróżnienie?
UWAGA!!1 marca 2019 r. Rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu do spraw pożytku publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru
NOWE WZORY - MAŁE GRANTY 2019!
Szanowni Państwo, z dniem 1 stycznia 2019r., na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w
Informacja dla użytkowników wieczystych gruntów Gminy Lubliniec zabudowanych na cele mieszkaniowe
Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie ich swobodnego przepływu (RODO). Poniżej jak również w załączniku znajduje się "Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych" w Urzędzie Miejskim w Lublińcu.
RODO W URZĘDZIE MIEJSKIM W LUBLIŃCU

Aktualności

11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wspólnie z PFRON oraz zaprzyjaźnionymi instytucjami organizuje Dzień Osób z Niepełnosprawnością – „Sięgnij po sukces”. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest wspieranie aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością.
Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona odbiorców, bo temat niezwykle ważny. ZUS zaprasza do udziału w tym dniu nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale też ich opiekunów, pracodawców, organizacje pozarządowe, księgowe, kadrowe i przedstawicieli biur rachunkowych. W tym jednym dniu będzie można otrzymać pełną wiedzą z obszaru zatrudniania osób z niepełnosprawnością, dofinansowania takiej działalności i wskazania, gdzie można uzyskać wsparcie i pomoc.

Tak szeroki zakres wiedzy z prawa praca, rozliczeń i ulg podatkowych, świadczeń rentowych, prewencji i rehabilitacji leczniczej z ZUS można uzyskać w jednym miejscu tylko przy okazji organizacji tego typu wydarzeń. Warto skorzystać, ponieważ swoje szkolenia i indywidualne konsultacje przeprowadzą specjaliści m.in. z PFRON, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Państwowej Inspekcji Pracy, Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Skarbowego oraz stowarzyszeń i fundacji. To od nich będzie można się dowiedzieć m.in. jak otrzymać dofinansowanie do stanowiska pracy osoby z niepełnosprawnością, jak rozliczyć czas pracy pracownika z niepełnosprawnością, a także gdzie szukać zatrudnienia i jakie organizacje w tym pomagają.
Dzień Otwarty dla Osób z Niepełnosprawnością będzie też okazją do zapoznania się z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Podczas tego dnia będzie okazja do spotkania z osobami z niepełnosprawnością, którzy pomimo przeciwności potrafili walczyć o swoje pasje i marzenia osiągając sukcesy w swoich dziedzinach. Ich historie będą potwierdzać to, że „Sięgać po sukces” może każdy, choć od niektórych wymaga to większego samozaparcia i wysiłku. Ale warto próbować!
Więcej informacji na temat ogólnopolskiej akcji na stronie internetowej www.zus.pl wraz ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń w poszczególnych miastach.

Poniżej przykład najważniejszych wydarzeń w śląskich miastach, w których swoją siedzibę ma ZUS:

• ZUS ODDZIAŁ BIELSKO-BIAŁA, godz. 9:00- 14:00, ul. Krasińskiego 34, 36,
Na odwiedzających w tym dniu ZUS czekać będą eksperci ZUS, którzy będą udzielać porad z zakresu emerytalno-rentowego. Natomiast specjaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz bielskiego magistratu będą informować na temat wsparcia jakie mogą otrzymać osoby niepełnosprawne. Przedstawiciele z PFRON wskażą co należy zrobić, by skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych, jak uzyskać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, na jaką pomoc finansową można liczyć przy zakupie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. O wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe i dofinansowanie do zaopatrzenia medycznego powiedzą przedstawiciele NFZ. Na stoisku NFZ będzie można też założyć konto ZIP. Stanowisko Powiatowego Urzędu Pracy to przede wszystkim poradnictwo w zakresie przywilejów w pracy osób niepełnosprawnych, uprawnień osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.

Oddział ZUS w Bielsku-Białej organizuje w tym dniu cykl wykładów:
• 10.00 - wykład przedstawiciela PFRON:
„Formy pomocy skierowane dla osób niepełnosprawnych przy pomocy środków z PFRON”
• 10.30 – wykład przedstawicieli ZUS:
„Zasad przyznawania rent, orzecznictwa lekarskiego, rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS oraz uprawnieniach pracowniczych”;
„Orzekania o niezdolności do pracy. Prewencja rentowa – zasady korzystania z ośrodków rehabilitacyjnych ZUS”
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na szkolenia wymagane są wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr tel. 33 825 31 21.
W tegoroczną akcje zaangażowały się także bielskie środowiskowe domy samopomocy „Centrum” oraz „Podkowa”, które u siebie będą prezentowały prace swoich podopiecznych.

W Inspektoratach: w Cieszynie ul. Bielska 29 oraz w Żywcu ul. Piernikarska 2 w ramach „Dnia osób z niepełnosprawnością” na salach obsługi klientów w godzinach od 9.00 do 14.00, będą zorganizowane stanowiska informacyjne przedstawicieli: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

• ZUS ODDZIAŁ W CHORZOWIE, ul. Dąbrowskiego 45, Chorzów
Centralną częścią wydarzeń będzie panel „Edukacja-Praca-Motywacja”. Ta część wydarzenia skupiać się będzie na przedstawieniu osobom niepełnosprawnym tematyki związanej z aktywizacją zawodową i społeczną. Wśród prelegentów i zaproszonych gości udział wezmą przedstawiciele ośrodka doskonalenia zawodowego nauczycieli - METIS w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego, firmy wspierającej aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.
• 9:00 – 9:30 Możliwości otrzymania dofinansowania. Projekty praca, edukacja - PFRON
• 9:30 – 10:00 Nowe technologie w edukacji i pracy osób z niepełnosprawnością – Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego METIS
• 10:00-10:40 przerwa
• 10:40-11:10 Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej - Trener z Uniwersytetu Ekonomicznego
• 11:10 – 11:40 Niepełnosprawny pracownik okiem pracodawcy. Przedstawiciel z firmy zatrudniającej osoby niepełnosprawne na otwartym rynku pracy
Dla tych, którzy chcieliby odwiedzić ZUS, by skonsultować się w swoich sprawach, tutejszy Oddział przygotował strefę ekspertów, w której swoje stanowiska będą mieć przedstawiciele PFRON, Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Skarbowego, NFZ, Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych i ZUS.

• ZUS ODDZIAŁ W CZĘSTOCHOWIE, godz. od 9.00 do 14:00, Klubokawiarnia Alternatywa 21, ul. Mielczarskiego 21, Częstochowa

Tegoroczne wydarzenie Dnia Otwartego dla Osób z Niepełnosprawnością częstochowski ZUS postanowił zrobić w klubokawiarni prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną „Jasne, że Alternatywa 21”, w której zatrudnieni są osoby z niepełnosprawnością. Zaplanowano występy artystyczne podopiecznych Fundacji Oczami Brata (osób z niepełnosprawnością), dyżury eksperckie pracowników ZUS i zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, prezentacje z zakresu przyznawania rent socjalnych, rent z tytułu niezdolności do pracy, zasad orzecznictwa lekarskiego, prezentację Fundacji Oczami Brata o "wychodzeniu z niepełnosprawności". Równocześnie w budynku Oddziału ZUS w Częstochowie odbędzie się wystawa i kiermasz prac osób niepełnosprawnych. Prezentacje, także przygotowane przez partnerów wydarzenia, zostaną umieszczone na monitorach we wszystkich terenowych placówkach ZUS w regionie częstochowskim.

• ZUS ODDZIAŁ W RYBNIKU, ul. Jankowickiej 13, Rybnik
„Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością” to tytuł cyklu wykładów organizowanych przez rybnicki ZUS. Rozpocznie się on wystąpieniem przedstawiciela PFRON, który przekaże informacje z zakresu dofinansowania do wynagrodzeń, system obsługi dofinansowań, następnie na temat dofinansowania na przystosowanie i adaptację stanowiska pracy, jego doposażenie oraz staży i szkoleń opowie przedstawiciel PUP. Po nim wystąpi inspektor pracy z PIP, który opowie o szczególnych uprawnieniach osób z niepełnosprawnością w zakresie prawa pracy. W panelu tym wezmą udział pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością.
Zapisy na szkolenia oraz informacje z zakresu organizacji tego dnia pod nr tel. 32 4391 146.

• ZUS ODDZIAŁ W SOSNOWCU, godz. 9:30-14:00, sala 430, ul. Partyzantów 1, Sosnowiec.
W oddziale odbywać się będą szkolenia i prelekcje ekspertów z instytucji i organizacji zajmujących się sprawami osób z niepełnosprawnością
• 9:40-10:00 - Państwowa Inspekcja Pracy „Obowiązki pracodawcy wynikające z ustawy o rehabilitacji w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz uprawnienia pracownicze”
• 10.00 – 10.20 - MOPS – „Pomoc osobom niepełnosprawnym”
• 10.20– 10.40 - PFRON - „Turnusy rehabilitacyjne, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, pomoc finansowa przy zakupie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych”
• 10.40 – 11.00 - NFZ- „Jak zrealizować zapotrzebowanie na środki pomocnicze i ortopedyczne, leczenie uzdrowiskowe, zakładanie kont na ZIP”
• 11.30 – 12.00 przerwa
• 12.00 – 12.20 – ZUS – „Prewencja rentowa”
• 12.20 – 12.40 - Revita – „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych”
• 12.40 – 13.00 – Gość specjalny – „Osoby z niepełnosprawnością. Ludzie sukcesu”
• 13.00 – 13.20 - Psycholog z Hospicjum św. Tomasza – „Wsparcie psychologiczne dla osób niepełnosprawnością”

Ponadto w godz. od 9.30 do 14.00 na Sali Obsługi Klienta będą ustawione stanowiska eksperckie. Będzie to okazja do zadania indywidualnych pytań i porad w swojej sprawie, bez konieczności udziału w wykładzie. Do dyspozycji klientów ZUS będą specjaliści z biura podróży, którzy przedstawią oferty wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji z Mikołowa, Państwowej Inspekcji Pracy, PFRON, MOPS, NFZ oraz ZUS. W forum ekspertów weźmie udział także Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych z sosnowieckiego magistratu. Będzie też okazja do bezpłatnego pomiaru ciśnienia.

Inspektorat w Dąbrowie Górniczej, w godz. 9:30 do 14:00, ul. Kościuszki 48
Odwiedzający 11 maja ZUS w Dąbrowie Górniczej będą mogli skorzystać z porad ekspertów z MOPS, ZUS, przedstawiciela Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Diabetyków, założyć sobie profil na platformie PUE ZUS. W inspektoracie będzie można podziwiać prace wychowanków Dąbrowskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serce”.

Inspektorat ZUS w Jaworznie, w godz. 9:30 do 14:00, ul. Grunwaldzka 274.
Również w tutejszej placówce ZUS zaplanowano dyżur ekspertów z MOPS, PUP, ZUS wraz ze stanowiskiem do zakładania profilu PUE ZUS. Tutaj także odbywać się będzie bezpłatny kiermasz książek oraz kiermasz rękodzieła Stowarzyszenie REDA.

Inspektorat ZUS w Zawierciu, w godz. 9:30 do 14:00, ul. Blanowska 2.
Już od 9:30 do dyspozycji klientów będą specjaliści z MOPS, PUP, PCPR i ZUS, będzie też okazja do zapoznania się z informacjami Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego ,,KLUCZ” z Klucz, które aktywizuje zawodowo osoby z ustalonym stopniem niepełnosprawności. Stowarzyszenie organizuje również staże dla osób niepełnosprawnych w ramach projektów unijnych oraz szkolenia. Z podobną ofertą występować będzie też Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu, które zajmuje się min. przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, aktywizacją zawodową. CIL wspiera również min. osoby niepełnosprawne poprzez ich zatrudnianie.
Dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się, gdzie i jak można zdobyć wymarzoną pracę będąc osobą z niepełnosprawnością, albo chcieliby wiedzieć jak zatrudnić taką osobę – koniecznie trzeba skorzystać z oferty ZUS i przyjść na dzień otwarty dla osób z niepełnsoprawnoscią.

ZUS ODDZIAŁ W ZABRZU

Organizatorzy: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Zabrzu
Urząd Miejski w Zabrzu

I. Plan uroczystości odbywającej się w Urzędzie Miejskim w Zabrzu (sala sesyjna)
PANEL I
11.00-11.15 Powitanie gości (Prezydenta Miasta Zabrze oraz Dyrektor Oddziału ZUS w Zabrzu)
11.15-11.35 Wykład nt. „Wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych” – PFRON Oddział Śląski w Katowicach
11.35-11.50 Wykład nt. „Kompleksowej aktywizacji osób z niepełnosprawnościami” - projekt „Kierunek praca” - Forum Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych i ich rodzin „RAZEM” w Zabrzu
11.50-12.00 Wykład nt. „Działalności Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Śląskiej w Gliwicach” – przedstawiciel BON Politechniki Śląskiej
12.00-12.10 Przerwa – 10 minut
PANEL II
12.10-12.20 Prelekcja nt. „Dzięki wodzie odzyskali wolność” - Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków
w Zabrzu (gość specjalny)
12.20-12.30 Prelekcja nt. „Moja praca, moją pasją. Restauracja prowadzona przez osoby niepełnosprawne”– Zakład Aktywności Zawodowej dla Osób Niepełnosprawnych w Bytomiu
12.30-12.40 Prelekcja nt. „Pies moim przewodnikiem” - Fundacja DOGIQ w Katowicach
12.40-12.50 Przerwa – 10 minut
PANEL III
12.50-13.10 Wykład nt. „Mam orzeczenie o niepełnosprawności”. Co mi przysługuje? - Oddział ZUS w Zabrzu
13.10-13.30 Blok dyskusyjny

II. Plan wydarzenia w siedzibie Oddziału ZUS w Zabrzu, ul. Szczęść Boże 18 (parter budynku)

A. Stoiska informacyjne/konsultacje: (godz. 9.00 – 14.00)
• NFZ,
• PFRON,
• MOPR w Zabrzu,
• Urząd Miejski w Zabrzu,
• Urząd Skarbowy w Zabrzu,
• PUP w Zabrzu,
• Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Śląskiej w Gliwicach,
• Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomych,
• Forum Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych i ich rodzin „RAZEM” w Zabrzu,
• „Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków” w Zabrzu,
• Zakład aktywności zawodowej „Nadzieja dzieci” w Zabrzu,
• „Apteka Dbam o Zdrowie” - Promocja zdrowej suplementacji
• Konsultacje lekarza diabetologa dla osób chorych na cukrzyce (od godz. 11.00) Stowarzyszenie Diabetyków w Zabrzu,
• „ZIAJA” - bezpłatne badanie skóry,
• Akademia Rehabilitacji i Relaksu „Odnowa” w Zabrzu - konsultacje z zakresu odnowy biologicznej,
• Marga Gabinety Terapeutyczno-Rehabilitacyjne w Gliwicach – bezpłatne masaże dłoni, konsultacje fizjoterapeuty, mobilne badanie biofeedback,
• Studio optyczne w Zabrzu - bezpłatne badanie wzroku.

B. Warsztatowe zajęcia manualne prowadzone przez Warsztaty Terapii Zajęciowych
w zakresie:
• Malowania odlewów z gipsu,
• Prac plastycznych.

C. Stoiska dodatkowe:
• Prezentacja rękodzieła, fotografii, prac malarskich według zainteresowań osób niepełnosprawnych
z Warsztatów Terapii Zajęciowych,
• Prezentacja wyrobów przygotowanych przez uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gliwicach.

Załączniki:
Pobierz plik (ulotka-DL_DOzN_WEB.pdf)ulotka-DL_DOzN_WEB.pdf[ ]267 kB

POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3

Pył zawieszony ( PM10 )
56.07
μg/m3        
2019.03.22 11:00

źródło: WIOŚ Katowice

Wydarzenia

Marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Na skróty

europarlament

ZMIANA RUCHU

SESJA ONLINE

rada

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Plan miasta

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

ewidencja zabytkow

nowiny lublinieckie

fundusze unijne

sciekow

bulwar

niepelnosprawni1

powietrze

rozklad

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.