PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. "Miasto na plusie"
Szanowny Panie zgodnie z uchwałą RIO miasto wykazuje zadłużenie więc czy stwierdzenie "Miasto na plusie" nie wprowadza opinii publicznej w błąd?Skoro zostaje nadwyżka w budżecie to jedynie tą nadwyżką może zostać zmniejszone zadłużenie bądź deficyt wskazany w Pana zarządzeniu nr.181/2018.Mariusz
Mariusz,
data pytania: 2018-10-19

Szanowny Panie Mariuszu,

Stwierdzenie „miasto na plusie” dotyczy tego roku. Część zadłużenia jest spłacana jeszcze z okresu przed moim przyjściem do Lublińca. Jeszcze raz powtórzę na 31.12.2006 zadłużenie miasta wynosiło 27% dochodów miasta, dziś nie przekracza 20% (dane na dzień 30.09.2018r.). Szanowny Panie proszę sprawdzić czy jakieś miasto wojewódzkie ma mniejsze zadłużenie niż 30%. Nie ma takiego! Najmniej zadłużone jest Opole. Gdyby sytuacja finansowa naszego miasta nie była dobra, to w rankingu „Rzeczypospolitej” nie bylibyśmy tak wysoko.

Według najnowszego raportu RIO Katowice, zadłużenie na koniec 2017r. w miastach wynosiło:

Gliwice – 23,5%, Jaworzno – 29,2%, Częstochowa – 38,6%, Katowice – 34,4%, Mysłowice – 25,8%, Ruda Śląska – 33%, Świętochłowice – 39,2%, Tychy 21,7%, Zabrze – 62,9%, Żory – 52,3%, Cieszyn – 29,6%, Czeladź – 25,4%, Kalety – 14,4%, Mikołów – 25,4%, Myszków – 21%, Blachownia – 35%, Łazy – 61%, Siewierz – 23,6%, Woźniki – 16,4%.


2. Kominiarz
Szanowny Panie Burmistrzu,chcialbym zapytac,czy ma pan wpływ na jakosc usług firmy świadczącej usługi kominiarskie w Lublincu. Chodzi mi konkretnie o sposób płacenia za te usługi. Firma ta "rozsiadła"się w Lublincu wiele lat temu tak sobie siedzi. Nikt już dziś nie zbiera pieniędzy po domach. Nie mam obowiązku siedzenia w domu i czekania na kominiarza z odliczoną gotówką w zębach. Chodzi ktoś zostawia kartki w drzwiach i straszy sądem. Innej formy platności nie ma,co w dzisiejszych czasach jest jakimś nieporozumienim. Dodam,że biuro czynne jest do 12.Pozdrawiam.
Karol,
data pytania: 2018-10-18

Szanowny Panie Karolu,

W tym temacie nie mam żadnego wpływu.


3. Biblioteka miejska, Wybory
Panie Burmistrzu czy ktoś się zajmuje komputerami w bibliotece miejskiej?? Ostatnio miałem awarie prywatnego komputera a że miałem ważnego meila do wyslania postanowiłem skorzystać z biblioteki i ku memu zdziwieniu nie da się na tym cokolwiek zrobić. Druga sprawa to mam nadzieje że wygra pan w pierwszej turze od razu bo to co wyprawia pana konkurent i jego zwolennicy przypopina syf z wiejskiej a takiemu czemuś Ja i wielu moich znajomych mówimy kategorycznie Nie. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego Piotr
Piotr ,
data pytania: 2018-10-18

Szanowny Panie Piotrze,

Pod koniec listopada br. zacznie się przeprowadzka biblioteki do nowej siedziby. Będą nowe komputery i wyposażenie. Proszę zrozumieć, że w takiej sytuacji nie warto inwestować w stary sprzęt. Termin zakończenia prac dla wykonawcy inwestycji jest określony na koniec listopada br. (wraz z wszystkimi odbiorami)


4. prośba o interwencję
Przed kilkoma dniami pytałem o niesprawne oświetlenie LED na wysokości ulic Słonecznej i Częstochowskiej.Bez odzewu.Ponawiam Pytanie.
darek,
data pytania: 2018-10-18

Szanowny Panie Darku,

usterka części oświetlenia ul. Częstochowskiej została zgłoszona Wykonawcy robót i zostanie usunięta w ramach udzielonej przez niego gwarancji.


5. Partia
Mówi Pan, że jest Pan bezpartyjny. W takim razie muszę Pana poinformować, że na Wikipedii podają nieprawdziwe dane, ponieważ pod hasłem partia jest PO. Patrząc na Pana karierę polityczną muszę przyznać, że jest Pan jak choragiewka na wietrze...
Zdezorientowany ,
data pytania: 2018-10-17

Szanowny Panie,

Nigdy nie  wypierałem się przynależności do PO. W 1990 r. po powrocie z USA zostałem burmistrzem Woźnik. W 1997r. za namową lublinieckiej „Solidarności”(to związek zabiegał, abym startował z ich list), zostałem posłem AWS nie będąc członkiem żadnej partii w poprzednim okresie. W 1999r. wstąpiłem do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 2001r. Stronnictwo zostało „wchłonięte” do PO. Na Radzie Krajowej głosowałem przeciwko wejściu do PO. Przed wyborami w 2001 r. śp. Maciej Płażyński usilnie mnie namawiał, abym wystartował z list PO do Sejmu. Uległem, a będąc już posłem wstąpiłem do PO. W 2006r. składając ślubowanie poinformowałem, że stopniowo moja aktywność partyjna będzie wygaszona. Gazety lokalne w 2007r. rozpisywały się , że burmistrz – jako były poseł PO – nie pomaga politycznie kolegom z PO. W 2010r. w wyborach startowałem z własnego komitetu wyborczego (tak samo jak w 2014r. i obecnie). Kilka lat temu złożyłem rezygnację z członkostwa w PO. Na początku br. Zarząd Partii rozwiązał struktury PO w Powiecie Lublinieckim. Taki jest stan faktyczny potwierdzony licznymi dokumentami, które mogę udostępnić. Już wielokrotnie się przekonałem, że w intrenecie jest wiele  półprawd czy nieprawdziwych informacji.


6. re:propaganda
Witam ponownie.Nadal nie rozwiał Pan moich wątpliwości co do finansów miasta.Skoro miasto jest na (+) to skąd się wzięło założenie deficytu budżetu na rok 2018 (zarządzenie nr.181/2018 z 22.08.2018) jak również o jakim długu mowa w uchwale RIO nr.4200/VI/155/2018 - ponad 20 mln.Czy wstrzymanie II etapu rewitalizacji bulwaru Grotowskiego to jest PR przed wyborami aby wykazać iż miasto jest (+) gdyż nie spodziewał się Pan kontrkandydata?Czy w przypadku gdy będzie nadwyżka w budżecie na koniec roku nie będzie deficytu czy zmaleje zadłużenie o którym mowa w uchwale RIO?Mariusz
Mariusz,
data pytania: 2018-10-17

Nadal polemizujemy na temat finansów Miasta. Wszystkie sprawozdania i opinie w sprawach finansowych są  dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Lublińca. Wracam do konkretnych wątpliwości podanych przez Pana w pytaniu. Stosownie do uchwały Nr 4200/VI/155/2018  z dnia 18.09.2018 roku VI Składu Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, która wyraziła pozytywną opinię o informacji Burmistrza Miasta w sprawie wykonania budżetu za I półrocze 2018 roku, odnosząc się do pkt 3 w/w uchwały – zadłużenie Miasta na dzień 30.06.2018 roku wyniosło 20.430.000,00 zł, co stanowi 20,5% planowanych dochodów. Aktualne zadłużenie Miasta na dzień 30.09.2018 roku wynosi 19.930.000,00 co stanowi 19,6 % planowanych dochodów. Jeżeli  wypracowane wyniki finansowe w  trzech kwartałach tego roku będą się  nadal  utrzymywały na zbliżonym poziomie, to zadłużenie Miasta na koniec 2018 roku, powinno ukształtować się na poziomie 18,91%. Wynik podany powyżej osiągnie się jeżeli na koniec roku będzie wypracowana nadwyżka, jeżeli Miasto zrealizuje  zaplanowane dochody. Odnosząc się nadal do Pana pytania, informuję, że wszystko zrobię, aby na koniec roku deficyt był jak najmniejszy, a najlepiej gdyby udało się wypracować nadwyżkę. Pragnę nadmienić, iż do końca  trzeciego kwartału Miasto nie zaciągnęło kredytu, pożyczki, nie korzystało z kredytu w rachunku bieżącym, nadwyżka za III kwartały wyniosła 7.560.292,15 zł. Co do rewitalizacji bulwaru Grotowskiego, to żaden PR przedwyborczy, po prostu jesteśmy w trakcie rozstrzygania trzeciego przetargu na to zadanie. Pan dobrze wie, jak teraz ceny usług budowlanych poszły w górę, a wiele przetargów jest odwoływanych przez Samorządy z powodu braku ofert firm na przetargach.


7. KOD
Jak się Pan ustosunkuje do założenie na pomnik św.Nepomucena oraz na rzeźbę małej Edyty Stein koszulki z napisem konstytucja? Dodam, iż ten sam napis widnieje na profilu społecznościowym Pana Przewodniczącego Rady Miasta...
Polak,
data pytania: 2018-10-17

Szanowny Polaku,

Jak się domyślam, Pana pytanie jest efektem pojawiających się  na terenie naszego kraju przypadków wieszania na pomnikach czy w innych miejscach koszulek z napisem „konstytucja”. Oceny tych działań są różne, przeważa jednak opinia, iż zawieszenie koszulki z napisem o takiej treści nikogo nie obraża. W środkach przekazu można było spotkać informacje, iż w związku z takimi sytuacjami prowadzone były działania przez policję, które w części przypadków kończyły się na czynnościach sprawdzających (np. w Szczecinie) , zaś w części postawieniem zarzutów o popełnienie przestępstwa z art. 261 Kodeksu Karnego, który stanowi: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności (np. Biała Podlaska). Nie posiadam informacji, co do ewentualnego finału tych spraw. W mojej ocenie, działanie o którym mowa w Pana pytaniu, właśnie ze względu na treść napisu na koszulce, nie powinno być uznane za znieważenie pomnika lub innego miejsca publicznego, jak również  za obrazę uczuć religijnych. Jeżeli jednak ktoś ma inne zdanie w tym temacie, ma prawo złożyć stosowne zawiadomienie do organów ścigania.

Natomiast co do napisów na profilu społecznościowym Pana Przewodniczącego Rady Miasta to uważam, że umieszczanie określonych napisów na prywatnym profilu jest jego sprawą.


8. wybory
Szanowny Panie Burmistrzu, czy to uczciwe, iż kandydatka z KWW Forum Samorządu Lublinieckiego rozdaje swoim wyborcom czekoladę????
mieszkaniec,
data pytania: 2018-10-16

Szanowny Mieszkańcu,

Każdy kandydat, sam bądź w porozumieniu ze swoim komitetem wyborczym, obiera sposób prowadzenia kampanii. Oczywiście takiej formy, jak w pytaniu, nie popieram, ponieważ uważam, że „argumentem” wyborczym powinien być dobry i realny program wyborczy, wcześniejsze dokonania, a nie rozdawnictwo jakichkolwiek dóbr, w tym przypadku czekolady. Ocenę przedstawionego sposobu przyciągania zwolenników  pozostawiam czytelnikom i wyborcom. Natomiast zbieranie podpisów popierających zgłoszenia kandydatów w zamian za korzyść majątkową jest zabroniona przez Kodeks Wyborcy, podobnie jak rozdawanie nieodpłatnie przedmiotów o wartości wyższej niż wartość przedmiotów używanych zwyczajowo w celach reklamowych.


9. propaganda
Szanowny Panie.Po co stosuje Pan propagandę pisząc że miasto jest na plusie?Proszę podać koszt nierozliczonych inwestycji aby mieć pełen obraz finansów miejskich.Na tym polega rzetelność przekazu i finansów oraz prawdomówność.
Mariusz,
data pytania: 2018-10-16

Szanowny Panie Mariuszu, 

Sytuacja finansowa Miasta jest dobra, więc teraz trochę konkretów:

  1. Wynik na przepływach  bieżących  za III kw 2018 r – (+) 12.446.449,02 zł
  2. Wynik na przepływach majątkowych za III kwartały (-) 4.886.156,87 zł
  3. Nadwyżka budżetowa  za III kw (+)  7.560.292,15 zł
  4. Wolne środki budżetowe – (+) 421.430,70 zł

Trochę wyjaśnienia dla laików z zakresu finansów publicznych: Jeżeli wynik na przepływach bieżących jest dodatni, tzn. w trakcie III kw. 2018 roku dochodami bieżącymi finansowano wydatki bieżące oraz wydatki majątkowe bo jak widać z zestawienia, wynik na przepływach majątkowych jest ujemny. Wydatki majątkowe Miasta zostały zrealizowane w 36%, umowy zostały podpisane na kwotę 19.211.986,51 zł, tj. na 81,27% planowanych inwestycji. Czy uda się wyłonić wykonawców to już nie jest zależne od Miasta, a od sytuacji w kraju. W zakresie planu budżetu na 2018 rok, przyjęto różnicę między dochodami a wydatkami bieżącymi w kwocie 5.547.911,00 zł, wykonanie za III kwartał wyniosło 12.446.449,02 zł, więc czego można jeszcze oczekiwać!? Do budżetu Miasta mają jeszcze wpłynąć środki z funduszy unijnych w zakresie zrealizowanych inwestycji w kwocie 3.934.828,57 zł. Do sfinansowania w zakresie już zaangażowanych umów na roboty inwestycyjne pozostała kwota  10.701.252,20 zł, którą jak widać z przytoczonych cyfr, Miasto sfinansuje z wypracowanej nadwyżki oraz  środków ( dochodów ) z funduszy unijnych. Z przedstawionych cyfr wynika, że jeżeli zrealizujemy plan budżetu na 2018 rok, a w szczególności dochody Miasta, nie będzie potrzebne finansowanie zewnętrzne. Chciałbym, aby takie wyniki budżetu Miasta kształtowały się jeszcze przez kolejne lata i dołożę wszelkich starań, aby tak właśnie było!

Informacje w tym zakresie przygotowała Skarbnik Miasta Gabriela Czech.


10. tysiącelcia 6
Witam Panie Burmistrzu Chciałabym zapytać czy byłaby możliwość namalowania Lini na parkingu przy bloku nr6 ponieważ po mimo upomnień nie którzy nie umieją parkować i zajmują więcej miejsca niż powinni. Oraz są już do wymiany dwa ażury które są pęknięte.
Dominika,
data pytania: 2018-10-15

Szanowna Pani Dominiko,

Na nawierzchniach z płyt ażurowych zasypywanych piaskiem, nie maluje się linii rozdzielających miejsca z uwagi na bardzo szybkie ich ścieranie. Myślę, że z czasem mieszkańcy sami wypracują sposób parkowania, który pozwoli na pozostawienie jak największej liczby samochodów. Uszkodzone płyty zostaną wymienione.


Wydarzenia

Październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najbliższe

19 Paź 2018
12:00AM
Urodziny Kubusia Puchatka
11 Lis 2018
12:00AM
Bieg Niepodległości

Na skróty

 wybory

ZMIANA RUCHU

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Plan miasta

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

ewidencja zabytkow

nowiny lublinieckie

fundusze unijne

sciekow

bulwar

niepelnosprawni1

powietrze

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.