PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany następującymi metodami

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Metody przeprowadzenia spisu

Samospis internetowy (CAWI) od 1 kwietnia 2021

Samospis internetowy odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

Spis realizowany przez rachmistrza telefonicznie lub bezpośrednio od 16 kwietnia 2021

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:

  • wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI)
  • wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI)

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.

Wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo jest realizowany przez rachmistrza spisowego.

Wywiad bezpośredni przeprowadza rachmistrz spisowy. Rejestruje on odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.

 

Jak można się spisać?

Czyste Powietrze

Czyste Powietrze

INFORMACJA

Informujemy, iż w związku z zawartym porozumieniem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dnia 01.06.2021r. w siedzibie tut. Urzędu Miejskiego, Centrum Obsługi Mieszkańców, ul. Paderewskiego 7a zostanie uruchomiony punkt konsultacyjno-informacyjny dotyczący Programu „Czyste powietrze”.

Punkt będzie czynny w dniach:

poniedziałek w godzinach 13.00-17.00

środa w godzinach 8.00-12.00

piątek w godzinach 10.00-13.00

Punkt konsultacyjno-informacyjny będzie prowadził działania dla mieszkańców Gminy Lubliniec w zakresie:

  • udzielanie informacji o programie „Czyste powietrze”,

  • wsparcia w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie, w tym pod kątem spełnienia wymagań określonych w programie,

  • pomocy przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania, w tym przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych załączników.

 

Dodatkowo, codziennie w godzinach pracy urzędu będzie można uzyskać informacje o programie pod nr tel. 34 3530100 wew. 173.

 

Czyste Powietrze

Aktualności

Lekcje dot. klimatu i pogody autorstwa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy udostępnia serię 8 lekcji pogodowych w postaci prezentacji zapisanych w plikach pdf, podzielonych na materiały dla nauczycieli i uczniów. W dodatkowych materiałach, znajdą Państwo również film na youtube oraz komiks. Poniższe materiały są doskonałą pomocą dydaktyczną w edukacji ekologicznej i przyrodniczej dla nauczycieli, rodziców uzupełniających naukę swoich dzieci w dobie nauki zdalnej, jak również wszystkich osób zainteresowanych tematyką zmieniającego się klimatu i związanych z tym skutków pogodowych.

Spis lekcji:

 
Wszystkie materiały, w tym odnośniki do komiksu i filmu, znajdą Państwo pod adresem: https://www.imgw.pl/instytut/edukacja
 

Kampania "Wody to nie śmietnik"

Poniżej znajda Państwo opis kampanii "Wody to nie śmietnik" - prowadzonej przez Wody Polskie.

"Wody to nie śmietnik – to hasło najnowszej kampanii społecznej Wód Polskich, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W naszym kraju to prawdziwa plaga! Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu. W sezonie wiosenno-letnim okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami.

Przykładowo nad zalewem w Mietkowie na Dolnym Śląsku przez rok zebraliśmy 34 tony śmieci, podobnie nad Zalewem Brodzkim i Wióry, skąd łącznie w 2020 roku wywieźliśmy 32 tony odpadów. Nie inaczej jest nad małymi i dużymi rzekami, w miejscach chętnie uczęszczanych przez spacerowiczów. We Wrocławiu na 1 km odcinku nad Odrą po każdym weekendzie pozostaje 1,5 tony śmieci. W okolicach rzek i zbiorników wodnych, nawet w centrach miast, można znaleźć dzikie wysypiska odpadów po remontach i śmieci wielkogabarytowe - jak meble, stary sprzęt AGD, opony i złom.

Śmieci nie znikają w wodzie

Plastik, który wpada do rzeki i przemieszcza się z nurtem, niekiedy osiada na brzegu lub jej dnie. Tworzywo często rozpada się na drobne kawałki – naukowcy nie znają jeszcze do końca szkodliwości działania mikroplastiku, ale już dziś wiadomo, że może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm człowieka, na zwierzęta i całe ekosystemy. Toksyczne są resztki farb i innych substancji, które przedostają się do wód z porzuconych na dzikich wysypiskach śmieci. Część zanieczyszczeń przemieszcza się rzekami aż do samego Bałtyku. Zarówno śmieci stałe, jak substancje rozpuszczające się w wodzie, pozostawiają swój ślad. Rzeka pamięta, kto ją zatruwa! Zanieczyszczona woda szkodzi ludziom i przyrodzie.

Warto włączyć się do akcji

Każdego roku organizujemy dziesiątki akcji sprzątania. Nasi pracownicy chętnie angażują się w wydarzenia cykliczne organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Jednak niezależnie od tego, jak duże siły angażujemy do sprzątania i jakie środki przeznaczamy na wywóz śmieci, problem stale powraca, a nowe odpady pojawiają się tuż po uprzątnięciu terenu. Dlatego chcemy edukować wszystkich: starszych i młodszych, dzieci, studentów, osoby aktywnie wypoczywające nad wodą oraz użytkowników wód. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Uczcie swoje dzieci, że śmieci ze spaceru czy pikniku zabiera się ze sobą i wyrzuca do kosza lub kontenera.

Wszystkim marzy się odpoczynek na łonie natury i podziwianie jej piękna. Można to osiągnąć, pozostawiając naturę w takim stanie, w jakim ją zastajemy. Wystarczy – tylko i aż – nie śmiecić.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to adres Wód Polskich, pod który możecie przesłać swoje zgłoszenie, jeżeli zastaniecie dzikie wysypisko nad wodą. Pamiętajcie o podaniu dokładnej lokalizacji –miejscowości, nazwy rzeki bądź zbiornika wodnego. A może organizujecie akcję sprzątania lub chcecie wiedzieć, kto w Waszej okolicy może taką akcję zorganizować? Również prosimy o napisanie maila na ten adres. Zachęcamy również do dzielenia się pomysłami na akcję i wymyślania haseł, które skłonią ludzi, żeby nie śmiecić. Najciekawsze pomysły nagrodzimy zestawami upominkowymi Wód Polskich."

Krótki film reklamowy kampanii znajdą Państwo pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=2H-uSqCSjnU

 

"Lekcje z klimatem" - zapisy webinarium, prezentacje i inne

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach tzw. "Lekcji z klimatem". Pod adresem:

https://lekcjezklimatem.pl/#webinarium3

znajdą Państwo:

1. Film pod tytułem: "Zbadaj jakość powietrza z nową pomocą edukacyjną MPP „Jakość Powietrza. Badanie zanieczyszczeń pyłowych” – doświadczenie „Szybka kawa z cukrem” z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki",

2. Webinarium na Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej + dyskusja ekspertów,

3. Prezentacja dr hab. Jacka Pniewskiego pt.: "Mity klimatyczne"

4. Prezentacja Zbigniewa Bohdanowicza pt.: "Co mogę zrobić dla klimatu"

5. Prezentacja prof. Wiktora Kotowskiego pt. "Zmiana klimatu a ekosystemy (naturalne)"

6. Prezentacja Szymona Tumielewicza pt.: "Adaptacja do zachodzących zmian klimatu"

7. Prezentacja dr Magdaleny Budziszewskiej "Psychologiczne i pedagogiczne wyzwania związane ze zmianą klimatu - perspektywa szkoły"

 

 

Bezpłatny odbiór zużytych źródeł światła oraz zużytych opraw oświetleniowych dla wytwórców odpadów zarejestrowanych w BDO (Dział XI/XII)

Wytwórcy odpadów zarejestrowani w BDO (Dział XI/XII) oraz zbierający zużyty sprzęt mogą złożyć w ElektroEko zlecenie bezpłatnego odbioru zużytych źródeł światła oraz zużytych opraw oświetleniowych.

Warunkiem oceny możliwości przyjęcia zlecenia do realizacji i jego potwierdzenia przez ElektroEko jest:

Ø  Techniczna możliwość wystawienia KPO w BDO przez wytwórcę odpadu (również instalatora);

Ø  Posiadanie minimalnej masy zużytego sprzętu wynoszącej 250 kg:

·       1500 sztuk/250 kg - ilość/masa źródeł światła zgłaszana do odbioru,

·       250 kg - opraw zgłaszana do odbioru (lub 250 kg łącznie - źródeł światła, opraw oraz innego zużytego sprzętu – tv, pralka, lodówka, komputer, drukarka itp.);

Ø  Przekazanie zużytych źródeł światła bez opakowań jednostkowych oraz spakowanie ich w sposób zapewniający bezpieczny i zgodny z przepisami transport. Świetlówki liniowe należy ściśle ułożyć w pojemnikach lub, w przypadku braku pojemników, należy ułożyć je na palecie z zabezpieczonymi narożnikami (za pomocą drewnianych listewek) i dodatkowo należy je zabezpieczyć folią stretch;

Ø  Przekazanie kompletnych opraw oświetleniowych, z których uprzednio wyjęto źródła światła (nie dotyczy opraw LED) i przygotowanie wyjętych źródeł światła w sposób opisany powyżej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie  https://zuzyteoswietlenie.pl/dla-profesjonalistow/  

NUMER INFOLINII: 22 375 92 73.

Dobre praktyki oszczędzania energii

Poniżej znajdą Państwo infografikę, podsumowującą najczęstsze metody stosowane w celu oszczędzania energii w gospodarstwach domowych.dobre praktyki oszczędzania energii

Dobre praktyki oszczędzania wody

Poniżej znajdą Państwo infografikę, podsumowującą najczęstsze metody stosowane w celu oszczędzania wody w gospodarstwach domowych.

dobre praktyki oszczędzania wody

Smog część 2 - główne źródła zanieczyszczeń na terenach mieszkalnych

Pojawienie się niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzkiego zanieczyszczeń lotnych w powietrzu na terenie mieszkalnym może mieć następujące źródła:

1. Transport samochodowy

Szacuje się, że w Polsce transport samochodowy odpowiada za 30 do 70% smogu, w zależności od charakterystyki lokalnej i nasilenia ruchu samochodowego w danej miejscowości. W Polsce problem smogowy z tym związany jest potęgowany przez dużą, corocznie rosnąca liczba pojazdów na mieszkańców w liczbie 580 pojazdów na 1000 mieszkańców, która dwukrotnie przekracza wskaźniki tak wysoko rozwiniętych państw zachodnich jak Niemcy, lub Austria (ok. 300 pojazdów na 1000 mieszkańców). Problem pogarsza wysoki odsetek samochodów starszych - Polska ma jeden z najwyższych odsetków samochodów liczących powyżej 10 lat, około 73%, w Unii Europejskiej. Prawdopodobnie największy udział w wytwarzaniu smogu pochodzenia motoryzacyjnego mają jednak auta o wieku przekraczającym 20 lat, co stanowi aż 35% wszystkich aut w Polsce.

Celem ograniczenia emisji z transportu samochodowego udoskonala się system badań pojazdów podczas ich dopuszczania do ruchu oraz wspomaga się stopniowe wycofywanie z obiegu pojazdów z przestarzałymi instalacjami.

 

2. Spalanie śmieci w piecach domowych

Statystycznie, każdy z nas produkuje około 300 kg odpadów rocznie. W połączeniu z rosnącymi cenami wywozu śmieci, doprowadza to do sytuacji, w których wiele osób rozważa pozbycie się śmieci poza obowiązującym systemem zbiórki odpadów – poprzez spalenie w kotłowni. Tymczasem, spalanie w domowych warunkach tworzyw sztucznych, kolorowej makulatury i tym podobnych materiałów, nie tylko nie prowadzi do uzyskania znaczących ilości ciepła, ale również doprowadza do wytworzenia silnie toksycznych i kancerogennych substancji, takich jak np. dioksyny.

Oprócz oczywistych zagrożeń płynących z produkcji niezwykle niebezpiecznych substancji lotnych, stwarza się również ryzyko uszkodzenia lub zablokowania komina i doprowadzenia do cofania się spalin do wnętrza budynku, z czego już tylko krok do zatrucia domowników spalinami lub czadem.

Na terenie Polski funkcjonuje absolutny zakaz spalania śmieci w kotłowniach domowych, pod karą mandatu w wysokości do 500zł lub grzywny do 5 tys. zł.

Czego nie wolno spalać
Czego nie wolno spalać w piecach domowych - źródło: smoglab.pl
Czego nie wolno spalać w piecach domowych
Czego nie wolno spalać w piecach domowych - źródło: smoglab.pl

3. Przestarzałe kotły cieplne

Ze względu na brak ogólnopolskiej inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła, trudno jest ocenić, ile pozostało w kraju do wymiany przestarzałych, nisko wydajnych kotłów grzewczych. Ze względu na ich wykonanie w technologiach, od których się odeszło kilkanaście lat temu, nie jest możliwa ich adaptacja lub przebudowa. Jedyną metodą na zwalczanie powodowanego przez nie problemu jest ich wycofanie z użytkowania i sukcesywna wymiana na kotły nowoczesne.

Nie tylko sama technologia budowy starszych kotłów wpływa na ich wydajność i wytwarzanie spalin – wpływ ma również metoda palenia.

Najbardziej powszechną metodą spalania paliw stałych, stosowaną dotychczas we większości pieców domowego użytku, jest metoda spalania ,,od dołu”, w której rozpoczyna się rozpalanie w dolnej części załadowanej do pieca porcji paliwa, dodając kolejne porcje poprzez ich dosypywanie z góry. Jest to metoda wygodna dla użytkownika, umożliwiająca uzyskanie stabilnej produkcji ciepła przez kilka godzin oraz nie wymagająca ciągłej kontroli procesu spalania. Dla doświadczonego użytkownika kotła domowego, łatwe jest ocenienie, jaka porcja paliwa jest konieczna dla zapewnienia ciepła w domu przez cały dzień.

Metoda ta, mając swoje plusy w kwestii łatwości użytkowania, ma dwie bardzo poważne wady – doprowadza do marnowania między 30% a nawet 70% wartości energetycznej paliwa oraz powoduje powstawanie zwiększonej ilości niebezpiecznych substancji w dymie spalinowym.

W trakcie palenia metodą ,,od dołu”, żar nagrzewa całą porcję paliwa znajdującą się nad nim. Pod wpływem ciepła, z paliwa uwalniają się lotne frakcje smoły, a ponieważ nie mają one kontaktu bezpośredniego z płomieniem, nie mogą zostać spalone i ulatniają się przewodem kominowym. Tym samym, lotne frakcje smoły o wartości energetycznej zbliżonej do ropy naftowej, stanowiące aż do 30% masy węgla kamiennego i aż do 70% masy drewna, nie są w ogóle przetwarzane na ciepło.

Prawidłową metodą palenia w piecu, tzw. metodę palenia „od góry” z uwzględnieniem dokładania paliwa metodą tzw. kroczącą, często można zaadaptować nawet w przestarzałych piecach, wymaga to jednak analizy modelu pieca i potwierdzenia tego faktu u specjalisty od domowych źródeł ciepła.

 

Porównanie metod rozpalania w piecach indywidualnych
Porównanie metod rozpalania w piecach indywidualnych - źódło: czysteogrzewanie.pl

 

 

POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3


Dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 34μg/m3
SO2: 5μg/m3
C6H6: 2μg/m3

2021.09.27 05:00:00

źródło: WIOŚ Katowice

kamera-01.png

nowiny lublinieckie

generator eNGO

monitoring powietrza

jakość powietrza

batonny_na_strone_czyste_powietrze-01.png

batonny_na_strone_azbest-01.png

batonny_na_strone_ekologiczna_edukacja_button_ekologiczna.jpg

Zmiana orgamozacji ruchu

SESJA ONLINE

Rada Miejska w Lublińcu skład - interpelacje - protokoły

Młodzieżowa Rada Miasta

raport o stanie gminy Lubliniec

Rekrutacja do Szkół i Przedszkoli

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Narodowy_Spis_Powrzechny.png

system informacji przestrzennej Plan miasta

model miasta 3D

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

gminna ewidencja zabytków

fundusze unijne

modernizacja oczyszczalni ścieków

bulwar grotowskiego - zasady dzierżawy na organizację imprez

batonny na strone streetworking 01

Pracownik młodociany - dofinansowanie kosztów kształcenia

informacja dla osób niesłyszących

konsultacje społeczne

rozkład jazdy powiat lubliniecki

deklaracja dostępności

ankieta ekologiczna

straż miejska

wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

koronawirus bieżące informacje

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.