PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

Czyste Powietrze

Czyste Powietrze

INFORMACJA

Informujemy, iż w związku z zawartym porozumieniem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dnia 01.06.2021r. w siedzibie tut. Urzędu Miejskiego, Centrum Obsługi Mieszkańców, ul. Paderewskiego 7a zostanie uruchomiony punkt konsultacyjno-informacyjny dotyczący Programu „Czyste powietrze”.

Punkt będzie czynny w dniach:

poniedziałek w godzinach 13.00-17.00

środa w godzinach 8.00-12.00

piątek w godzinach 10.00-13.00

Punkt konsultacyjno-informacyjny będzie prowadził działania dla mieszkańców Gminy Lubliniec w zakresie:

  • udzielanie informacji o programie „Czyste powietrze”,

  • wsparcia w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie, w tym pod kątem spełnienia wymagań określonych w programie,

  • pomocy przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania, w tym przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych załączników.

 

Dodatkowo, codziennie w godzinach pracy urzędu będzie można uzyskać informacje o programie pod nr tel. 34 3530100 wew. 173.

 

Czyste Powietrze

Aktualności

Przedstawienia ekologiczne "Zielona wyspa pirata Pifpafa"

Prowadzenie edukacji ekologicznej z zakresu gospodarki wodnej to obowiązek tut. Urzędu, wynikający z Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Lubliniec na lata 2019-2022. W jej ramach w dniu 04.10.2021 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu wystawiono dwa spektakle ekologiczne pod nazwą "Zielona wyspa pirata Pifpafa" w wykonaniu Krakowskiego Biura Promocji Kultury, przeznaczone dla dzieci we wieku od 6 do 10 lat, poruszające tematykę oszczędnego gospodarowania wodą, segregacji odpadów i ochrony środowiska.

W spektaklu uczestniczyły klasy 1-3 szkół podstawowych w Lublińcu oraz starszaki z trzech przedszkoli. Po przedstawieniu, dzieci otrzymały kolorowanki ekologiczne.

Informacje o spektaklu znajdą Państwo pod adresem: http://www.kultura.krakow.pl/index.php/spektakle-ekologiczne/90-zielona-wyspa-pirata-pifpafa

Przedstawienie ekologiczne "Podniebna misja"

Prowadzenie edukacji ekologicznej z zakresu ochrony powietrza to obowiązek tut. Urzędu, wynikający z Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Śląskiego i Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Lubliniec na lata 2019-2022. W jej ramach w dniu 20.09.2021 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu wystawiono spektakl ekologiczny pod nazwą "Podniebna misja" w wykonaniu Krakowskiego Biura Promocji Kultury, przeznaczony dla dzieci we wieku od 6 do 10 lat, poruszający tematyke smogu, segregacji odpadów i ochrony środowiska.

W spektaklu uczestniczyły klasy drugie Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 4 w Lublińcu oraz klasy trzecie Szkoły Podstawowej nr 4. Po przedstawieniu, wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki ekologiczne.

Fotorelację ze spektaklu w wykonaniu Wydziału Dialogu Obywatelskiego i inne informacje znajdą Państwo pod adresem: https://www.facebook.com/MiastoLubliniecOfficial/posts/5001898309826368

 

Ogrody deszczowe - czym są i jak je założyć

Ogrody deszczowe są rozwiązaniem proponowany miastom z niewielką retencją wody opadowej, problemami z utrzymaniem zieleni miejskiej i wysokim spływem powierzchniowym. Tworzone są poprzez założenie (w pojemnikach lub na gruncie) ogrodów, zasilanych bezpośrednio z rynien deszczowych - przy odpowiednich warunkach, rośliny należy podlewać jedynie w okresie długotrwałej suszy. Podłoże należy odpowiednio przygotować - kluczowe jest rozmieszczenie w nim warstw przepuszczalnych.
Do gatunków odpowiednich do zastosowania w ogrodzie deszczowym należą m.in.: kosaciec żółty (irys), skrzyp zimowy, tojeśc rozesłana, ponikło błotne, rdest wężownik, niezapominajka błotna, nerecznica i wietlica samcza (paprocie), krwawnica pospolita, mięta nawodna i wybrane gatunki turzyc.

Wiele korzystnych publikacji, poradników i instrukcji dot. ogrodów deszczowych umieściła na swoje stronie Fundacja Sendzimira pod adresem: https://sendzimir.org.pl/publikacje/. Znajdą tam Państwo między innymi szczegółową instrukcję zakładania ogrodów deszczowych, broszurę przykładowych projektów, a nawet film instruktażowy - https://sendzimir.org.pl/publikacje/filmy-instruktazowe-o-ogrodach-deszczowych/.

Lekcje dot. klimatu i pogody autorstwa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy udostępnia serię 8 lekcji pogodowych w postaci prezentacji zapisanych w plikach pdf, podzielonych na materiały dla nauczycieli i uczniów. W dodatkowych materiałach, znajdą Państwo również film na youtube oraz komiks. Poniższe materiały są doskonałą pomocą dydaktyczną w edukacji ekologicznej i przyrodniczej dla nauczycieli, rodziców uzupełniających naukę swoich dzieci w dobie nauki zdalnej, jak również wszystkich osób zainteresowanych tematyką zmieniającego się klimatu i związanych z tym skutków pogodowych.

Spis lekcji:

 
Wszystkie materiały, w tym odnośniki do komiksu i filmu, znajdą Państwo pod adresem: https://www.imgw.pl/instytut/edukacja
 

Kampania "Wody to nie śmietnik"

Poniżej znajda Państwo opis kampanii "Wody to nie śmietnik" - prowadzonej przez Wody Polskie.

"Wody to nie śmietnik – to hasło najnowszej kampanii społecznej Wód Polskich, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W naszym kraju to prawdziwa plaga! Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu. W sezonie wiosenno-letnim okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami.

Przykładowo nad zalewem w Mietkowie na Dolnym Śląsku przez rok zebraliśmy 34 tony śmieci, podobnie nad Zalewem Brodzkim i Wióry, skąd łącznie w 2020 roku wywieźliśmy 32 tony odpadów. Nie inaczej jest nad małymi i dużymi rzekami, w miejscach chętnie uczęszczanych przez spacerowiczów. We Wrocławiu na 1 km odcinku nad Odrą po każdym weekendzie pozostaje 1,5 tony śmieci. W okolicach rzek i zbiorników wodnych, nawet w centrach miast, można znaleźć dzikie wysypiska odpadów po remontach i śmieci wielkogabarytowe - jak meble, stary sprzęt AGD, opony i złom.

Śmieci nie znikają w wodzie

Plastik, który wpada do rzeki i przemieszcza się z nurtem, niekiedy osiada na brzegu lub jej dnie. Tworzywo często rozpada się na drobne kawałki – naukowcy nie znają jeszcze do końca szkodliwości działania mikroplastiku, ale już dziś wiadomo, że może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm człowieka, na zwierzęta i całe ekosystemy. Toksyczne są resztki farb i innych substancji, które przedostają się do wód z porzuconych na dzikich wysypiskach śmieci. Część zanieczyszczeń przemieszcza się rzekami aż do samego Bałtyku. Zarówno śmieci stałe, jak substancje rozpuszczające się w wodzie, pozostawiają swój ślad. Rzeka pamięta, kto ją zatruwa! Zanieczyszczona woda szkodzi ludziom i przyrodzie.

Warto włączyć się do akcji

Każdego roku organizujemy dziesiątki akcji sprzątania. Nasi pracownicy chętnie angażują się w wydarzenia cykliczne organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Jednak niezależnie od tego, jak duże siły angażujemy do sprzątania i jakie środki przeznaczamy na wywóz śmieci, problem stale powraca, a nowe odpady pojawiają się tuż po uprzątnięciu terenu. Dlatego chcemy edukować wszystkich: starszych i młodszych, dzieci, studentów, osoby aktywnie wypoczywające nad wodą oraz użytkowników wód. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Uczcie swoje dzieci, że śmieci ze spaceru czy pikniku zabiera się ze sobą i wyrzuca do kosza lub kontenera.

Wszystkim marzy się odpoczynek na łonie natury i podziwianie jej piękna. Można to osiągnąć, pozostawiając naturę w takim stanie, w jakim ją zastajemy. Wystarczy – tylko i aż – nie śmiecić.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to adres Wód Polskich, pod który możecie przesłać swoje zgłoszenie, jeżeli zastaniecie dzikie wysypisko nad wodą. Pamiętajcie o podaniu dokładnej lokalizacji –miejscowości, nazwy rzeki bądź zbiornika wodnego. A może organizujecie akcję sprzątania lub chcecie wiedzieć, kto w Waszej okolicy może taką akcję zorganizować? Również prosimy o napisanie maila na ten adres. Zachęcamy również do dzielenia się pomysłami na akcję i wymyślania haseł, które skłonią ludzi, żeby nie śmiecić. Najciekawsze pomysły nagrodzimy zestawami upominkowymi Wód Polskich."

Krótki film reklamowy kampanii znajdą Państwo pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=2H-uSqCSjnU

 

"Lekcje z klimatem" - zapisy webinarium, prezentacje i inne

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach tzw. "Lekcji z klimatem". Pod adresem:

https://lekcjezklimatem.pl/#webinarium3

znajdą Państwo:

1. Film pod tytułem: "Zbadaj jakość powietrza z nową pomocą edukacyjną MPP „Jakość Powietrza. Badanie zanieczyszczeń pyłowych” – doświadczenie „Szybka kawa z cukrem” z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki",

2. Webinarium na Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej + dyskusja ekspertów,

3. Prezentacja dr hab. Jacka Pniewskiego pt.: "Mity klimatyczne"

4. Prezentacja Zbigniewa Bohdanowicza pt.: "Co mogę zrobić dla klimatu"

5. Prezentacja prof. Wiktora Kotowskiego pt. "Zmiana klimatu a ekosystemy (naturalne)"

6. Prezentacja Szymona Tumielewicza pt.: "Adaptacja do zachodzących zmian klimatu"

7. Prezentacja dr Magdaleny Budziszewskiej "Psychologiczne i pedagogiczne wyzwania związane ze zmianą klimatu - perspektywa szkoły"

 

 

Bezpłatny odbiór zużytych źródeł światła oraz zużytych opraw oświetleniowych dla wytwórców odpadów zarejestrowanych w BDO (Dział XI/XII)

Wytwórcy odpadów zarejestrowani w BDO (Dział XI/XII) oraz zbierający zużyty sprzęt mogą złożyć w ElektroEko zlecenie bezpłatnego odbioru zużytych źródeł światła oraz zużytych opraw oświetleniowych.

Warunkiem oceny możliwości przyjęcia zlecenia do realizacji i jego potwierdzenia przez ElektroEko jest:

Ø  Techniczna możliwość wystawienia KPO w BDO przez wytwórcę odpadu (również instalatora);

Ø  Posiadanie minimalnej masy zużytego sprzętu wynoszącej 250 kg:

·       1500 sztuk/250 kg - ilość/masa źródeł światła zgłaszana do odbioru,

·       250 kg - opraw zgłaszana do odbioru (lub 250 kg łącznie - źródeł światła, opraw oraz innego zużytego sprzętu – tv, pralka, lodówka, komputer, drukarka itp.);

Ø  Przekazanie zużytych źródeł światła bez opakowań jednostkowych oraz spakowanie ich w sposób zapewniający bezpieczny i zgodny z przepisami transport. Świetlówki liniowe należy ściśle ułożyć w pojemnikach lub, w przypadku braku pojemników, należy ułożyć je na palecie z zabezpieczonymi narożnikami (za pomocą drewnianych listewek) i dodatkowo należy je zabezpieczyć folią stretch;

Ø  Przekazanie kompletnych opraw oświetleniowych, z których uprzednio wyjęto źródła światła (nie dotyczy opraw LED) i przygotowanie wyjętych źródeł światła w sposób opisany powyżej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie  https://zuzyteoswietlenie.pl/dla-profesjonalistow/  

NUMER INFOLINII: 22 375 92 73.

POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3


Dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 33μg/m3
SO2: 10μg/m3
C6H6: 2μg/m3

2022.01.29 10:00:00

źródło: WIOŚ Katowice

kamera-01.png

nowiny lublinieckie

generator eNGO

monitoring powietrza

jakość powietrza

batonny_na_strone_czyste_powietrze-01.png

batonny_na_strone_azbest-01.png

batonny_na_strone_ekologiczna_edukacja_button_ekologiczna.jpg

Zmiana orgamozacji ruchu

SESJA ONLINE

Rada Miejska w Lublińcu skład - interpelacje - protokoły

Młodzieżowa Rada Miasta

raport o stanie gminy Lubliniec

Rekrutacja do Szkół i Przedszkoli

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

system informacji przestrzennej Plan miasta

model miasta 3D

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

gminna ewidencja zabytków

fundusze unijne

modernizacja oczyszczalni ścieków

bulwar grotowskiego - zasady dzierżawy na organizację imprez

batonny na strone streetworking 01

Pracownik młodociany - dofinansowanie kosztów kształcenia

informacja dla osób niesłyszących

konsultacje społeczne

rozkład jazdy powiat lubliniecki

deklaracja dostępności

ankieta ekologiczna

straż miejska

batonny_na_strone_ankieta-02.jpg

wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

koronawirus bieżące informacje

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.