Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza
Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:
*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.
data pytania: 2021-01-22
Szanowny Panie Eliaszu,
akty wandalizmu zostały zgłoszone do organów ścigania. Czekamy na zakończenie spraw. Jednocześnie przypominam, że spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione, więc reakcja Straży Miejskiej w takich sytuacjach jest prawidłowa.
data pytania: 2021-01-21
Szanowny Panie Mariuszu,
działalność Rady Miejskiej nie jest uzależniona od decyzji burmistrza. Funkcjonowanie Rady Miejskiej oparte jest na Ustawie o samorządzie gminnym. To mieszkańcy wybierają Radnych (tak samo jak burmistrza) w wolnych, demokratycznych wyborach. W kwestii obecnej kadencji – nie mam takiego odczucia. Na sesji budżetowej, 17 grudnia ubiegłego roku, była bardzo rzeczowa, merytoryczna dyskusja. To prawda, że nie uczestniczył w niej jeden Radny. Mam jednak nadzieję, że Rada Miejska będzie zajmować się wyłącznie sprawami naszych mieszkańców.
data pytania: 2021-01-21
Szanowny Panie Pawle,
Pana uwagi nie mają charakteru pytania, ale odniosę się do nich, ponieważ nie boję się krytyki. Chciałem tylko dodać, że pomimo mniejszej pensji niż burmistrz Lublińca w 2006 roku, obecny burmistrz nie tylko przyjeżdża do pracy, ale i pozyskuje kolejne miliony złotych na inwestycje (ponad 600 mln na inwestycje w naszym mieście w ciągu 14 lat). Na dodatek stworzył kilkaset nowych miejsc pracy, a koszty życia w Lublińcu wg jednego z ubiegłorocznych rankingów są najniższe w województwie śląskim. Jeżeli mieszkańcy za 2 lata będą oczekiwać, abym dalej był burmistrzem, to będę startował! Wbrew oczekiwaniom tych, których Pan reprezentuje.
data pytania: 2021-01-21
Szanowny Panie,
każda partia ma swój organ prasowy. W Lublińcu takim organem PIS-u jest lubliniecki.pl. Redaktor prowadzący to radny powiatowy PIS-u, więc wszystko jasne.
data pytania: 2021-01-21
Szanowny Panie Grzegorzu,
Straż Miejska patroluje Miasto. Do dyspozycji ma również monitoring - sieć monitoringu miejskiego będzie sukcesywnie modernizowana. Poza tym wiele prywatnych podmiotów na terenie Lublińca ma zainstalowany monitoring, co jest dobrym rozwiązaniem, gdyż w skuteczny sposób potrafi odstraszyć potencjalnych sprawców od dokonywania zniszczeń. Zapis monitoringu z terenu tężni solankowej został przekazany Policji, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie.
data pytania: 2021-01-21
Szanowny Panie,
raport o działalności Straży Miejskiej dostaję codziennie. W raporcie o Stanie Miasta Lublińca za 2019 r. są zawarte informacje, które Pana interesują. Działania Straży Miejskiej są opisane na stronach 139-142. Jedną z ciekawostek dotyczących Staży Miejskiej, która również została ujęta w ww. raporcie, jest 131 zrealizowanych działań w zakresie konwojowania dokumentów, przedmiotów wartościowych i wartości pieniężnych na potrzeby gminy, które w przypadku braku Straży Miejskiej musiałaby wykonać firma zewnętrzna. Ponadto w 2020 roku Straż Miejska przeprowadziła blisko 200 kontroli zbiorników bezodpływowych. Bardzo łatwo Panu przychodzi ocenianie pracy innych, choć w moim odczuciu, ma Pan w tym zakresie niewielką wiedzą.
data pytania: 2021-01-21
Szanowny Panie,
wszelkie akty wandalizmu, tak samo jak akty przemocy są naganne i należy je potępiać. Miasto Lubliniec nie pozostaje obojętne na tego rodzaju problemy. Na przełomie listopada oraz grudnia ubiegłego roku prowadziliśmy kampanię społeczną „16 Dni przeciw Przemocy”. Kampania miała zwrócić uwagę, że przemoc jest wśród nas i należy reagować, nie odwracać głowy. Zwłaszcza w tym czasie, kiedy być może jeszcze częściej dochodzi do aktów przemocy za zamkniętymi drzwiami. W maju ubiegłego roku uruchomiony został Lubliniecki Telefon Zaufania dla Kobiet - infolinia 698 892 264.
data pytania: 2021-01-21
Szanowny Panie,
informuję, że specyfikacja SIWZ została przygotowana dla wszystkich mieszkańców zakwalifikowanych do programu. Trudno odnieść się do przedstawionej przez Pana informacji o tym, że nikt nie był na Pana posesji, gdyż Pana pytanie jest anonimowe i nie można zweryfikować Pana uczestnictwa w programie.
Odnosząc się do poruszonej przez Pana drugiej kwestii, informuję że w 2020 roku w ramach aktualizacji naboru mieszkańców do Programu Słoneczny Lubliniec przyjęto zgłoszenia od 288 mieszkańców (241 na fotowoltaikę i 47 na solary).
Jak wcześniej informowano w ramach przedmiotowego konkursu, mogliśmy uzyskać w ramach dotacji maksymalną kwotę w wysokości 3,98 mln zł.
Na etapie spotkań z mieszkańcami, nie było wiadomo, ilu mieszkańców ostatecznie złoży wnioski. Podawane wartości były szacunkowe. Po przyjęciu wszystkich wniosków i ostatecznym zakwalifikowaniu uczestników do programu, wartość szacunkowa wszystkich instalacji OZE (fotowoltaiczna i solarna) wyceniona przez firmę sporządzającą dokumentację techniczną i kosztorysy wyniosła około 8 mln zł, stąd poziom dofinansowania ze środków UE jest w granicach 50%. Ostateczna wartość projektu i podział kosztów będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.
Odpowiadając dalej - wszyscy zakwalifikowani do programu mieszkańcy otrzymają Umowy, które zostaną dostarczone po uzgodnieniu z Urzędem Marszałkowskim.
Ostateczna wysokość wkładu własnego zostanie wyliczona po wyłonieniu wykonawcy po rozpatrzeniu przetargu, wówczas nastąpi korekta i ostateczne rozliczenie z mieszkańcem, co będzie regulować zawarta pomiędzy mieszkańcem a Gminą Lubliniec Umowa.
Po wpłacie zarówno pierwszej jak i drugiej raty udziału mieszkańca w programie zostanie wystawiona faktura, co wynika z ogólnych przepisów dotyczących podatku VAT. Gmina Lubliniec „nie obraca tymi” pieniędzmi, jak Pan sugeruje. Pieniądze z części partycypacji mieszkańca będą gromadzone na wydzielonym nieoprocentowanym rachunku bankowym, założonym wyłącznie do realizacji programu Słoneczny Lubliniec i nie mogą być przeznaczone na inny cel.
Mam nadzieję, że wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Zachęcam do bieżącego śledzenia informacji na stronie LUBLINIEC - Słoneczny Lubliniec.
data pytania: 2021-01-21
Szanowny Panie,
po ustaniu rządowego zakazu nasz basen zostanie niezwłocznie otwarty.
data pytania: 2021-01-21
Szanowny Panie,
nie zamierzam ingerować w symbole religijne obecne w przestrzeni publicznej. Poza tym zawsze dokładałem wszelkich starań, aby współpraca między Miastem a lublinieckimi parafiami układała się jak najlepiej. Dbam również o dobre relacje z przedstawicielami innych religii czy wyznań. Jesteśmy Miastem tolerancyjnym i otwartym, które nie dzieli i nie wyklucza.