PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. Żłobek
Witam, czy nie ma możliwości zorganizowania opieki nad dziećmi ze żłobka miejskiego w okresie wakacyjnym. Nie spotkałam się nigdy z sytuacja,ze jakakolwiek firma bądź instytucja jest zamykana na tak długi okres.Co mamy zrobić z dziećmi ,?mamy się zwolnić z pracy ,przecież to niedorzeczne.Są zamkniete szkoły,nie można dzieci przenieść na ten czas wolnych sal?Moze Państwo postawilibyscie się w sytuacji rodziców i wykazali jakaś inicjatywę a nie tylko sucha odpowiedz ze umowa jest do 30 czerwca
Agnieszka,
data pytania: 2021-06-09

Szanowna Pani,

to nie miasto tworzy nowe przepisy, które moim obowiązkiem jest wdrożyć. Zwlekaliśmy z tymi robotami, ale Państwowa Straż Pożarna wydała ostateczną decyzję dot. dostosowania budynku żłobka do przepisów ochrony przeciwpożarowej. Niespełnienie warunków tej decyzji oznaczałoby zamknięcie żłobka po 01.01.2022r.

Chciałem Panią poinformować, iż rozważałem możliwość przeniesienia dzieci w trakcie remontu żłobka do szkół. Niestety z punktu widzenia przepisów przeciwpożarowych szkoły są zakwalifikowane do całkowicie innej kategorii zagrożenia ludzi. Tym samym, Państwowa Straż Pożarna nie wydałaby zgody na tymczasowe umieszczenie dzieci ze żłobka w placówkach szkolnych.

 


2. Kolejność montażu fotowoltaiki programu.
Witam.Panie Burmistrzu. Partia rządząca naszym krajem przygotowują zmianę prawa w kwestii fotowoltaiki. Wkrótce ten, kto zainstaluje panele - do końca bieżącego roku będzie mógł rozliczać się na dotychczasowych ,,korzystnych warunkach" z zakładem energetycznym w systemie tzw upustów. Reszta która zainstaluje PV już nie. Stąd moje pytanie - jak Urząd Miejski zamierza wyznaczyć kolejność montażu u poszczególnych beneficjentów programu Słoneczny Lubliniec ? Z tego co mi wiadomo firma, która wygrała przetarg będzie miała czas na wykonanie wszystkich instalacji do końca 2022roku. Może transparentnym rozwiązaniem byłoby publiczne losowanie?
Darek,
data pytania: 2021-06-08

Szanowny Panie,

pracownicy Urzędu są w trakcie uzgodnień harmonogramów z wykonawcą zadania dostawy i montażu paneli fotowoltaicznych. Rozumiem Pana niepokój, mam też świadomość, że trudno będzie sprostać wszystkim oczekiwaniom co do terminów montażu instalacji. Umowa z firmą, która realizuje zadanie, przewiduje termin zakończenia we wrześniu 2022r. Nie planujemy losowania kolejności do harmonogramu montażu instalacji, szukamy jednak optymalnych rozwiązań, które nie będą generować zbędnych przestojów. Uważam, że  pierwszeństwo powinni mieć Mieszkańcy, którzy najdłużej oczekują na realizację zadania. Wiem, że nie ma idealnego rozwiązania, jednak taka zasada wydaje się najbardziej sprawiedliwa.  Nie  jesteśmy w stanie przewidzieć , kiedy zapowiadane przez Resort Środowiska zmiany zostaną wprowadzone, jednak uczestnicy Programu Słoneczny Lubliniec już zyskują, ponieważ poziom dofinansowania, o który wnioskowaliśmy, został uznany -  w dniu wczorajszym uzyskaliśmy informację, że każdy z uczestników otrzyma dofinansowanie do instalacji w wysokości 85%.


3. Słoneczny Lubliniec c.d.
Panie Burmistrzu- czytając o rządowych planach jednoznacznie niekorzystnych rozwiązań dla właścicieli fotowoltaiki którzy założą instalacje po 31.12.2021 roku, proszę o dopilnowanie by inwestor realizował montaże w pierwszej kolejnosci u tych właścicieli posesji, którzy od początku dokonali wszystkich niezbędnych formalnosci i wpłat. Osoby te winny mieć większą szansę na założenie instalacji, niż osoby z ogłaszanych dodatkowo naborów. A tak na marginesie,jak ma nie byc podwyżki jak znaczna ilość instalaci fotowoltaicznych zmniejsza zyski np Tauronu? A wg doniesień prasowych zarzad (4 osoby) tej spolki zarobił, przychód, za 2019r ponad 4,5mln zl! A gdzie tu ekologia? A maluczkich zmuszają do wymiany piecy. Szkoda słów.
Michał,
data pytania: 2021-06-08

Szanowny Panie,

pracownicy Urzędu są w trakcie uzgodnień harmonogramów z wykonawcami zadań związanych z dostawą i montażem kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych. Zgadzam się z Panem, że kolejność montażu powinna uwzględniać beneficjentów, którzy terminowo dopełnili wszystkich wymaganych formalności. Niezwykle trudno będzie sprostać wszystkim oczekiwaniom, jednak uważam, że w pierwszej kolejności należy uwzględnić najdłużej oczekujących, tzn. Mieszkańców, którzy zgłosili się do programu w pierwszym naborze, tj. w 2020 r. Najważniejsze jest jednak to, że wczoraj uzyskaliśmy zgodę na podwyższenie dofinansowania do wysokości 85% kosztów budowy instalacji.

 


4. Duże zmiany dot. rozliczeń - panele fotowoltaiczne
Dzień dobry, w dzisiejszej prasie pojawił się artykuł dotyczący planowany zmian w rozliczaniu energii oddanej do sieci: "... Dziś gospodarstwa domowe, które korzystają z przydomowej fotowoltaiki, nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej oddają do sieci. Następnie mogą bezpłatnie odebrać do 80 proc. oddanej wcześniej energii w czasie, gdy panele słoneczne nie pracują albo produkują zbyt mało prądu ? np. zimą. Resort klimatu chce zrezygnować z tego mechanizmu i proponuje, by właściciele paneli słonecznych, którzy wejdą na rynek od 2022 r., nadwyżki prądu sprzedawali firmom zajmującym się handlem energią. ..." Może to być mniej korzystne niż rozliczanie na dzisiejszych zasadach. Czy fotowoltaika wykonywana w ramach programu "Słoneczny Lubliniec" będzie traktowana jako wykonana w 2021 czy w 2022r., ponieważ będzie to miało przełożenie na późniejszy system rozliczeń ?
Rafał,
data pytania: 2021-06-07

Szanowny Panie,

umowa zawarta z wykonawcą  przewiduje montaż instalacji zgodnie z harmonogramem, co oznacza realizację od czerwca 2021r. do września 2022r.  Datą zakończenia montażu na posesji mieszkańca będzie potwierdzenie odbioru robót na protokole. Protokół zostanie podpisany po zgłoszeniu i podłączeniu instalacji do sieci dystrybucyjnej.  W kwestii zmian, zapowiadanych przez Resort Środowiska, wymagają one akceptacji Sejmu i Senatu i nie mamy wpływu na te decyzje. Pomimo zmieniających się przepisów, użytkownicy fotowoltaiki i tak zaoszczędzą na wydatkach związanych ze zużyciem energii, dodatkowo dofinansowanie 85% kosztów instalacji dla uczestników programu Słoneczny Lubliniec to kolejna korzyść i szybki zwrot kosztów inwestycji, o czym warto pamiętać.

 


5. Tężnia solankowa
Witam, kiedy zostanie uruchomiona tężnia solankowa ? Często odwiedzam nowa część bulwaru i ani razu nie była czynna a mamy czerwiec.
Mieszkanka,
data pytania: 2021-06-06

Szanowna Pani,

tężnia solankowa została uruchomiona 8 czerwca bieżącego roku. Prace przygotowawcze trwały od 21 maja. Niekorzystne warunki atmosferyczne nie pozwalały na wcześniejsze uruchomienie tężni.


6. Straty

Jakie straty Szanowny Panie Burmistrzu ponosi budzet miasta z powodu nie zarejestrowania dzialalnosci gospodarczej typu hurtownia napojow alkoholowych oraz z powodu sprzedazy nie legalnego alkoholuu marki (...)?

Barbara,
data pytania: 2021-06-04

Szanowna Pani,

jeżeli posiada Pani jakiekolwiek informacje wskazujące na sprzedaż nielegalnego alkoholu proszę o bezzwłoczne powiadomienie Policji, jako podmiotu właściwego do podjęcia dalszych kroków. Jeżeli posiada Pani wiadomości wskazujące na prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej, proszę powiadomić Urząd Skarbowy. Wymienione urzędy posiadają własciwe umocowanie prawne do podejmowania dalszych kroków, w tym i kontroli.

 


7. Lustro na skrzyżowaniu
Czy możliwym jest zamontowanie "lustra" na skrzyżowaniu Cebulskiego oraz Targowej (w narożniku od strony apteki Arnika), jadąc ulicą Cebulskiego w kierunku do centrum. Widoczność jest tam mocno utrudniona przez zlokalizowane tam garaże, co utrudnia płynne pokonanie skrzyżowania. Jednocześnie parę razy zdarzyło mi się że zwalnianie (przeze mnie) przed skrzyżowaniem, żeby upewnić się że po mojej prawej jest wolne, było jednocześnie błędnie interpretowane przez osoby po mojej lewej, (które powinny mi ustąpić pierwszeństwa) iż chce je przepuścić co prowadziło do kłopotliwych sytuacji że obaj zaczynamy wjeżdżać na skrzyżowanie. pozdrawiam :)
Bartłomiej M,
data pytania: 2021-06-04

Szanowny Pani,

montaż lustra we wnioskowanym miejscu nie rozwiąże problemu braku znajomości przepisów. Widoczność na skrzyżowaniu, o którym Pani pisze jest dobra, nie widzę konieczności montażu na nim lustra. Przypominam, iż jest to skrzyżowanie równorzędne, na którym obowiązuje reguła „prawej ręki”. Należy na nim zachować szczególną ostrożność.


8. Nowe bloki ??
Panie burmistrzu bardzo się cieszę z budowy nowych bloków ( coś sie dzieje ) Ale moje pytanie brzmi : dlaczego urząd miasta Lubliniec sie tym chwali skro właścicielem bloków będzie MTBS Tarnowskie Góry a nie Miasto Lubliniec W artykule w gazecie można przeczytać o czynszu i kaucji ( podane są dokładne kwoty ) dlaczego nie podano ile wynosi wpłata partypacyjna czy te ponad 50 tys nie jest już warte wzmianki ( kwota ulega zwrotowi bo opuszczeniu budynku ale jednak wymaga wzmianki )
Mieszkaniec,
data pytania: 2021-06-04

Szanowny Panie,

MTBS tworzą samorządy. Gmina Lubliniec też jest kilkuprocentowym udziałowcem (4,92%)  tej komunalnej spółki.  


9. Rów przydrożny
Na początku chciałem pogratulować skoszenia trawy wzdłuż ul. Skłodowskiej. W końcu ktoś to zrobił z posprzątaniem pokosu, ale dlaczego rów przydrożny nie został skoszony ? Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie rowu przydrożnego wzdłuż ul. Skłodowskiej od Wilniewczyca do obwodnicy ?
Łukasz,
data pytania: 2021-06-03

Szanowny Panie,

ul. M.C. Skłodowskiej jest drogą powiatową, więc wszelkie uwagi proszę kierować do Pana Starosty.  


10. Orlik ul. Kochcicka
Dzień dobry, czy istnieje możliwość postawienia na orliku przy ul. Kochcickiej huśtawek dla młodszych dzieci ? Tym bardziej, że od końca czerwca będą odbywać się zajęcia z animatorami i przyjdzie sporo rodzin z młodszymi dziećmi.
Aneta,
data pytania: 2021-06-03

Szanowna Pani,

nie ma możliwości, aby na Orliku przy ul. Kochcickiej zamontować huśtawki dla dzieci. Montaż kolejnych urządzeń na tym obiekcie uniemożliwiłby zapewnienie odpowiednich stref bezpieczeństwa. Strefa bezpieczeństwa to obszar pod i wokół danego urządzenia zabawowego, na którym nie powinno być innych urządzeń czy przeszkód (np. ławek, płotów, drzew itp.). Taka wolna strefa to gwarancja, że podczas ewentualnego upadku z urządzenia czy konstrukcji – dziecko nie zderzy się z innym obiektem.


POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3


Dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 21μg/m3
SO2: 3μg/m3
C6H6: 1μg/m3

2021.06.13 18:00:00

źródło: WIOŚ Katowice

koronawirus bieżące informacje

nowiny lublinieckie

generator eNGO

monitoring powietrza

jakość powietrza

batonny_na_strone_czyste_powietrze-01.png

batonny_na_strone_azbest-01.png

batonny_na_strone_ekologiczna_edukacja_button_ekologiczna.jpg

Zmiana orgamozacji ruchu

SESJA ONLINE

Rada Miejska w Lublińcu skład - interpelacje - protokoły

Młodzieżowa Rada Miasta

raport o stanie gminy Lubliniec

Rekrutacja do Szkół i Przedszkoli

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Narodowy_Spis_Powrzechny.png

system informacji przestrzennej Plan miasta

model miasta 3D

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

gminna ewidencja zabytków

fundusze unijne

modernizacja oczyszczalni ścieków

bulwar grotowskiego - zasady dzierżawy na organizację imprez

Pracownik młodociany - dofinansowanie kosztów kształcenia

informacja dla osób niesłyszących

konsultacje społeczne

rozkład jazdy powiat lubliniecki

deklaracja dostępności

ankieta ekologiczna

straż miejska

 wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.