PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. Bezpieczeństwo
Czy nie uważa Pan że stan bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych jest niewystarczający? Mamy zimę, szybko robi się ciemno, czasami występują opady atmosferyczne, co ma wpływ na ograniczoną widoczność kierowców. Na pewne rzeczy nie mamy wpływu ale są takie które można zmienić i które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa np. 1. wycięcie drzew 20m przed i za przejsciami 2. Odmładzanie pasów na drodze 3. Wymiana starych niewidocznych znaków 4. Pomalowania na czerwono miejsc przekazów dla rowerzystów 5. Poprawa oświetlenia ( są przejścia które wogóle są nie oświetlone) Dziękuję i pozdrawiam
Kuba,
data pytania: 2020-01-24

Szanowny Panie Kubo,

jest przygotowywany projekt poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Myślę, że część przejść będzie zrobionych jeszcze w tym roku.


2. Cmentarze
czy miasto mogłoby podjąć działania w celu odrestaurowania nagrobków polskich żołnierzy pochowanych na lublinieckim cmentarzu wojskowym jak również zadbać o mogiły dzieci pochowanych za psychiatrykiem? Stan całego cmentarza wojskowego jest kiepski, a odbywają się tam wszystkie uroczystości narodowe. Polegli żołnierze walczyli o wolność naszej ojczyzny, a zaniedbany cmentarz źle świadczy o naszym mieście. Podobnie rzecz się ma z miejscem pochówku dzieci ofiar nazistowskich eksperymentów w naszym Lublińcu. W ostatnim czasie o tej tragedii i miejscu pisały ogólnopolskie portale w serii artyków Zbrodnia bez kary. Pozdrawiam
Kuba,
data pytania: 2020-01-24

Szanowny Panie Jakubie,

W miarę możliwości utrzymujemy nagrobki na ww.cmentarzach. Niestety kwoty, które otrzymujemy z budżetu państwa na te zadania są śmieszne (kilka tys. zł na rok). Samorząd w pierwszej kolejności realizuje swoje zadania, a następnie dopłaca do zadań zleconych przez Rząd. Od wielu lat (nie tylko ostatni Rząd) przekazuje nowe zadania samorządom bez dodatkowych środków, co jest sprzeczne z art. 167 p. 4 naszej Konstytucji. Może w tym roku uda się pozyskać dodatkowe środki z budżetu państwa, o co występowałem w poprzednich latach.


3. c.h. karulela
Panie Burmistrzu, czy ze względu na specyfikę granicy w tym rejonie rozbudowywana część karuzeli znajduje się na terenie miasta, czy są to już Lisowice, a zatem gdzie powędrują podatki?
Marcin,
data pytania: 2020-01-23

Szanowny Panie Marcinie,

rozbudowa Centrum Handlowego „Karuzela” znajduję się na terenie Gminy Pawonków. Stara część zabudowy Centrum Handlowego jest w granicach miasta.


4. Kochcice
Witam, Co prawda nie mam rzetelnej wiedzy w tym temacie,stąd może moje pytanie wydać się niemadre,jednak patrząc na lokalizację wsi Kochcice,która jest jakby "wewnatrz"Lublinca,zastanawiam się czy realne byłoby przyłączenie tego terenu pod Lubliniec? Serdecznie pozdrawiam
Fan,
data pytania: 2020-01-21

Szanowny Panie,

zmiany w podziale administracyjnym muszą być poprzedzone bardzo długą procedurą. Najpierw mieszkańcy danej jednostki muszą wyrazić chęć zmiany przynależności. Następnie organ Gminy (Rada Gminy) musiałaby się pozytywnie wypowiedzieć. Dopiero wtedy Rada Gminy jednostki, do której miejscowość miałaby przynależeć, wyraża swoją opinię.

W przypadku miejscowości Kochcice w mojej ocenie jest to nierealne i nieuzasadnione.


5. Podatek od posiadania psa
Ile wynosi i kto kontroluje( jaki organ )na terenie gminy uiszczenie opłaty podatkowej za posiadanie psa. Taki podatek obowiązuje od 1991roku wysokość podatku ustala rada gminy.
Kamil,
data pytania: 2020-01-21

Szanowny Panie Kamilu,

Z uwagi na wysokie koszty poboru tego podatku, miasto od wielu lat nie pobiera podatku od posiadania psa.


6. Nowy bulwar/park na lublinicą
Panie burmistrzu widzialam niedawno nowe zrewitalizowane tereny nad Lublinicą od strony ulicy Sportowej. Jestem po prostu zachwycona ta inwestycja. Wiosną to miejsce bedzie cudne! To jak nasze miasto sie zmienia pod Pańskimi rządami to cos niesamowitego! Widzialam rowniez w pytaniach ze ktos zaproponowal nazwe dla nowych terenow. Uwazam ze nazwa bulwar lub tez park piastow slaskich apbo po prostu piastowski to dobra nazwa tym bardziej ze faktycznie obok mamy piastowski zamek. Pozdrawiam
Maria,
data pytania: 2020-01-21

Szanowna Pani Mario,

Propozycję nazwy przekażę Przewodniczącemu Rady Miejskiej.


7. Ulica
Szanowny Panie Burmistrzu Mam dwa pytania. 1. Czy przejście dla pieszych na ul. Powstańców Śląskich przy sklepie "Społem" może być lepiej oświetlone i oznakowane? Ruch jest spory i zimą popołudniu jest już niebezpiecznie. 2. Słyszałem ,że ma być remontowany wiadukt kolejowy,czy to prawda i czy przewidziane jest na jak długo zostanie zamknięty? Pozdrawiam Tomasz
Tomasz ,
data pytania: 2020-01-20

Szanowny Panie Tomaszu,

Ul. Powstańców Śl. to droga podlegająca pod Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Na temat przejść rozmawiałem z dyrektorem w ub. roku. Jak na razie nie ma deklarcji w tym zakresie. Wiadukt kolejowy na pewno nie będzie modernizowany w br. z uwagi na brak środków.


8. Amerykanie w Lublińcu
Dzień dobry Panie Burmistrzu, z pewnością Pan będzie posiadał więcej informacji na ten temat. W jednostce wojskowej budowana jest siedzibą dla Amerykańskich żołnierzy. Posiada Pan informacje ilu amerykanów będzie w Lublińcu ? Gdzie będą oni mieszkać? Czy przyjadą z rodzinami na stałe? Pod jakie prawo będą podlegać Polskie czy Amerykańskie? Czy miasto coś na tym zyska ? Jestem dosyć sceptycznie nastawiony na obecność obcych formacji wojskowych w Polsce. Amerykanie bardzo łatwo wchodzą do cudzych krajów Ale później bardzo ciężko wychodzą. Mam nadzieję że życie mieszkańców przez to się nie pogorszy.
Piotr,
data pytania: 2020-01-19

Szanowny Panie Piotrze,

Nie mam wiedzy, ani nie jestem upoważniony, aby odpowiadać na powyższe pytania.


9. Kanalizacja ul. Kolejowa
Panie Burmistrzu, czy ma pan informacje nt. planów kanalizacji na ulicy Kolejowej? W zeszłym roku pociągnięto tam wodę i brakuje już tylko właśnie kanalizacji. Nie jest to ulica na obrzeżach miasta i wydaję mi się, że jako zlokalizowana stosunkowo blisko do centrum w porównaniu z pozostałymi ulicami czekającymi na taką modernizacji powinna mieć pierwszeństwo, by ludzie nie tworzyli tam szamb. Proszę o ustosunkowanie się zarówno w temacie wiedzy o terminie realizacji jak i pana spojrzeniu na kolejność takich modernizacji ulic w naszym mieście..
Inwestor,
data pytania: 2020-01-17

Szanowny Panie,

W ubiegłym roku został wybudowany wodociąg w ul. Kolejowej. Budowa kanalizacji wymaga również budowy przepompowni ścieków, więc mówimy o koszcie rzędu ok. 1 mln zł. Taka inwestycja musi być wpisana do budżetu miasta.

W br. będziemy realizować podobne zadanie na Wymyślaczu. Zobaczymy, jaki będzie koszt budowy przepompowni. Nie wykluczam realizacji ww. zadania w IV kw. br.


10. Wielki nauczyciel
To czy człowiek jest Wielki zazwyczaj ocenia historia. Nie wiem skąd trzeba przybyć do Lublińca lub ile lat tu mieszkać by być stad. Pewnie tak jak w Krakowie - 10 pokoleń wstecz lub 300 lat. Pan sylwester ocenia innych i daje im świadectwo uczciwości i zaangażowania społecznego, a jakoś o tym Wielkim nauczycielu przez 34 lata jak tu mieszkam nie słyszałem. Wiele słyszałem natomiast o założycielu Stowarzyszenia Meta, organizatorze wielu biegów - o Nóż Komandosa, maraton, katorżnik i wiele innych które są w kraju głośne. Być może pan sylwester w swoim zaścianku słucha tylko "właściwych" osób, które mu mówią bądź przesyłają sms-em info , co jest dobre, kto jest dobry, a kto jest zły.
Andrzej,
data pytania: 2020-01-17

Szanowny Panie Andrzeju,

wprawdzie nie zadał Pan pytania, ale postanowiłem zamieścić Pana wypowiedź.


POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3

Pył zawieszony ( PM10 )
50.67
μg/m3        
2020.01.28 03:00

źródło: WIOŚ Katowice

Wydarzenia

Styczeń 2020
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Na skróty

wybory19

jakosc

ZMIANA RUCHU

SESJA ONLINE

rada

RAPORT

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Plan miasta

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

ewidencja zabytkow

nowiny lublinieckie

fundusze unijne

sciekow

bulwar

niepelnosprawni1

powietrze

rozklad

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.