PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. Fotowoltaika
Panie Burmistrzu. Jestem właścicielem 20letniego domu jednorodzinnego. Czy jeśli zainwestuję swoje środki w instalację fotowoltaiczną wytwarzajacą prąd na własne potrzeby to czy otrzymam zwrot zgodnie z obowiązującymi przepisami UE?
Piotr,
data pytania: 2019-07-14

Szanowny Panie Piotrze,

W odpowiedzi na pytanie dot. zwrotu zainwestowanych prywatnych środków finansowych (refundacji) z programu UE w zakresie samodzielnego montażu instalacji fotowoltaicznej informuję, że zgodnie z uzyskaną informacją w Urzędzie Marszałkowskim nie ma możliwości dokonania takiej operacji. Realizacja projektów dofinansowanych ze środków UE jest obwarowana wieloma wymaganiami, przepisami, wytycznymi a przede wszystkim szczegółowym regulaminem danego konkursu.
Jednym z podstawowych wymagań dotyczących wydatkowania środków finansowych w projektach unijnych jest spełnienie rygorystycznych przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych. W regulaminie naboru dot. OZE znajdował się np. taki zapis:
„W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu wnioskodawca rozpoczyna realizację projektu na własne ryzyko przed podpisaniem umowy o dofinansowanie musi upublicznić zapytanie ofertowe zgodnie z zasadą konkurencyjności w Bazie Konkurencyjności Funduszy Europejskich dostępnej pod adresem: https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/”
Ponadto realizacja programu „Słoneczny Lubliniec” zakładała, że wnioskodawcą/beneficjentem będzie gmina Lubliniec, która:
- opracuje Regulamin realizacji programu,
- dokona naboru wniosków od mieszkańców,
- wybierze mieszkańców spełniających zapisy Regulaminu i wymogi konkursu,
- opracuje i zatwierdzi Program OZE,
- złoży wniosek do konkursu,
- wybierze w przetargu zgodnym z ustawą PZP wykonawcę prac montażowych,
- odbierze każdą instalację i zapłaci Wykonawcy faktury za zamontowane instalacje,
- złoży do Urzędu Marszałkowskiego wnioski o płatność i odzyska w postaci refundacji wydatkowane środki finansowe,
- i rozliczy projekt.
W związku z powyższym rachunki/faktury wystawione na osobę fizyczną przez Wykonawcę (wybranego przez mieszkańca) nie spełnią powyższych wymagań.


2. zdrowie nauczycieli
Szanowny Panie Burmistrzu, Pan, jako włodarz miasta, któremu podlegają placówki oświatowe zapewne wie, jak trudna jest praca nauczyciela. Obowiązujące przepisy regulują nauczycielom prawo do korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Od 1stycznia 2018 r. prawo kierowania na urlop dla poratowania zdrowia otrzymał tylko lekarz medycyny pracy. W regulacji art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela określono warunki formalne i warunki zdrowotne, jako kategorie do uzyskania prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Zgodnie z art. 10 ust. 10c Karty Nauczyciela uprawniony lekarz wydaje orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, jednocześnie określając czas potrzebny na przeprowadzenie zaleconego leczenia. Na podstawie tego orzeczenia dyrektor szkoły udziela urlopu Jeżeli dyrektor szkoły ma wątpliwości, to może co najwyżej złożyć odwołanie od orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy. 1.Czy dzisiejszą normą organu prowadzącego placówki oświatowe w naszym mieście jest nakłanianie dyrektorów tych placówek do prowadzenia takiej polityki? 2.Czy każdorazowe odwołanie od orzeczenia lekarza medycyny pracy o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia nie jest podważeniem przyznanych lekarzowi praw ? 3.Czy wydawanie każdorazowo kilkuset złotych na odwołanie nie jest marnotrawieniem publicznych pieniędzy?
belfer,
data pytania: 2019-07-11

Szanowna/y Pani/Panie,

W odpowiedzi na zadane pytanie informuję, iż jedynym podmiotem uprawnionym do udzielania urlopu dla poratowania zdrowia jest dyrektor szkoły. Jednocześnie dyrektor, będący pracodawcą jest uprawniony do odwołania się od orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia np. z powodu tego, że orzeczenie nie zawiera wszystkich przewidzianych prawem danych. Pragnę dodać, iż organ prowadzący nie ma podstaw prawnych do wydawania jakichkolwiek wytycznych w tym zakresie. 


3. W sprawie DPS Kochcicka
Szanowny Panie Burmistrzu!Jestem mężem pielęgniarki pracujacej w DPS na ul.Kochcickiej.Wiem,że w placówkach tego typu nie ma norm dla pielęgniarek odnosnie ilości podopiecznych za których ponoszą one odpowiedzialność jak np.w szpitalach,ale pomysł aby jedna pielęgniarka miała pod opieka 5 oddziałów jednoczesnie(ponad 200 mieszkańców) jest pomysłem szaleńca,który dorwał się do władzy i stara się za wszelką cenę wykazać przed panem burmistrzem,że jest odpowiednią osobą na tym stanowisku.Ale mam pytanie,co z pielęgniarkami tam zatrudnionymi.Wiadomo,że prawie każda się zgodzi na taką szaloną propozycje,bojąc się utraty pracy,lub szykan ze strony przełożonych.Nie wspomnę,że dołożenie im tak wielu dodatkowych obowiązków nie ma odzwierciedlenia w podniesieniu wypłat.Kto będzie ponosił odpowiedzialność jeżeli stanie się wypadek z udziałem pensjonariuszy dps-u.Oczywiście pielęgniarka,bo to jej obowiązek.Reszta umyje ręce.Tylko,że nie ma fizycznej możliwości,aby jedna osoba była jednocześnie na tylu oddziałach i potrafila zaopiekować się ponad dwiema setkami osób.Niestety czasem trzeba przeznaczyć dodatkowe pieniądze na zwiększenie ilości personelu,dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców,bo nie sztuką jest mobingować pracowników i w nieskończoność podnosić normy pracy.W końcu ludzie tego nie wytrzymają.Prosiłbym,aby Pan zainteresował się tym problemem.Ja,ze swej strony obiecuje,że porusze niebo i ziemię aby ludzie tam pracujący doczekali godnych warunków pracy,a nie czuli się jakby byli w obozie pracy.Z wyrazami szacunku-zatroskany mąż pielęgniarki z DPS.
Zatroskany,
data pytania: 2019-07-10

Szanowny Panie,

Chciałbym poinformować, że wszystkie DPS-y - w tym DPS ul. Kochcicka - należą pod Starosto Powiatowe.


4. Mieszkania
.Moje pytanie brzmi czy pan burmistrz widział lokale komunalne jakie miasto proponuje ?? I co pan sądzi na temat ich stanu
Marek,
data pytania: 2019-07-05

Szanowny Panie Marku,

Stan lokali komunalnych to wyłącznie efekt działania ich lokatorów. W ostatnim czasie wykonaliśmy kapitalny remont czterech lokali komunalnych, które lokatorzy pozostawili w opłakanym stanie. Koszt ich remontu zbliżył się do 200 tys. zł. Ponadto wykonano mniejsze lub większe remonty w kilkunastu innych lokalach, a ich koszty wyniosły blisko 300 tys. zł.

Aby utrzymywać wszystkie lokale w dobrym stanie, należałoby co roku wydawać kwotę ok. 2 milionów złotych. Tymczasem zadłużenie z tytułu najmu lokali zbliża się już do kwoty 3 milionów złotych.

Wnioski proszę wyciągnąć samemu.

Zwracam tylko uwagę, że w ostatnich latach ponieśliśmy ogromne nakłady na modernizacje przewodów dymowych i wentylacyjnych, wewnętrznych instalacji elektrycznych i wod.-kan., modernizację klatek schodowych, pokryć dachowych, elewacji.


5. Szybkie ładowarki
Panie Burmistrzu czy miasto ma w planach zainwestowanie montażu w mieście szybkich ładowarek dla samochodów elektrycznych. Pozdrawiam Piotr
Piotr ,
data pytania: 2019-07-05

Szanowny Panie Piotrze,

Takie stanowisko powstanie po zakończeniu budowy Centrum Przesiadkowego w 2020-21 roku.


6. Oczyszczalnia ścieków.
Z tego co pamiętam to Pan mówił, że ustawa Prawo zamówień publicznych jest skomplikowana dla Was. Tak, może i petycję podpisało tyle osób (dzięki ogłoszeniom parafialnym), ale tak naprawdę to na korzyść ilu osób ? A pytania brzmiały: odnośnie Kochanowskiego: Ile wtedy było za remont, ile teraz będzie kosztował ? Oczyszczalnia ścieków: 1. Czy ustalił już coś Pan z RM ? 2. Czy będziemy czekać kolejny rok, aż dojdzie Pan do porozumienia z RM ? 3. Kiedy zamierza Pan podpisać umowę z wykonawcą robót budowlanych ? Tak, oczywiście ponad sto miast które dostały dofinansowanie mają teraz takie problemy. Proponuję, aby teraz MIiR zdecydował czy projekt jest prawidłowo przeprowadzany. Pozdrawiam, Sławomir P.S. Gratuluje, udanego protestu odnośnie rewitalizacji rzeki Lublinicy, BRAWO.
Sławomir,
data pytania: 2019-07-05

Szanowny Panie Sławomirze,

Rzeczywiście kilka rodzin było zainteresowanych innym przebiegiem drogi. Niestety zamieszanie, które powstało było bardzo duże. Byłem na spotkaniu w tej sprawie na Steblowie to wiem, jak mieszkańcy byli podzieleni. Ul. Kochanowskiego będzie kosztować co najmniej 2 razy więcej. Rada Miejska zaakceptowała pożyczkę z NFOŚiGW. Myślę, że po zakończeniu procedury przetargowej umowa zostanie podpisana.


7. Metraż
Witam, od marca próbuje otrzymać odpowiedź odnośnie tematu zwiększenia metrażu mieszkań z 12 na 18. Ilecroć nie przyjdę to informacja ta sama, monotonna, że nie było czasu poruszyć tego tematu na zebraniu. Kiedy będzie jasna odpowiedź, zebranie czy uchwała związku z tym zwiększeniem granicy metrażu?
Ilona,
data pytania: 2019-07-04

Szanowna Pani Ilono,

Uchwała RM w tej sprawie jest przygotowana i będzie procedowana na Sesji RM w sierpniu br.


8. Zamknięty Orlik
Dzień dobry, Syn lubi chodzći na boisko Orlik, które znajduje się przy SP 3. Często jednak wraca i mówi że boisko jest znowu zamkięte a są to godziny pracy animatora.. Proszę o interwencję w tej sprawie.
Tata ,
data pytania: 2019-07-04

Szanowny Panie,

Dziękuję za uwagi dotyczące pracy animatora, ale ten Orlik nie należy do Miasta tylko do Starostwa.


9. Cykl imprez na rynku i postawa niektórych mieszkańców
Witam. Nie mam dp Pana zadnego pytania jednak jesli Pan pozwoli to chciałbym poprzez tą zakladke wyrazic swoje ogromne zdziwienie ooaz zażenowanie postawą niektorych mieszkańców ktorym przeszkadza streetworkoutowa impreza odbywajaca sie na rynku i którzy w pytaniach do Pana po prostu marudzą! Jak mozna miec pretensje ze na rynku cos sie dzieje? W koncu to scisle centrum starówki! Oby wiecej tego typu przedsięwzięć! A pomyslodawcom i organizatorom tego cyklu wydarzen serdecznie dziekuje. Wielkie brawo dla tych osób. Pozdrawiam
Danuta ,
data pytania: 2019-07-04

Szanowna Pani Danuto,

Są ludzie, którzy zawsze będą niezadowoleni.


10. Oczyszczalnia ścieków ? Ciąg dalszy 7
Szanowny Panie Burmistrzu, bardzo dziękuję za odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie z dnia 2019-05-27. Dzisiaj odpowiem na Pańskie pytania oraz zadam kolejne pytania. Prawo o ruchu drogowym miało być porównaniem do prawa zamówień publicznych, mają podobną ilość stron, a kierowca powinien znać prawo o ruchu drogowym ? jak nie zna może spowodować tragedię, a odpowiedni urzędnicy powinni znać prawo zamówień publicznych ? ale w Lublińcu jak nie znają to nic się przecież nie stanie, poczekamy kolejny miesiąc. Tak, uważam że dla 15 osobowej jednostki realizującej projekt nie powinno stworzyć problemu odpowiedz nawet na 500 pytań, chyba, że są to osoby nie kompetentne, nie mające pojęcia o projekcie i przepisach prawach, bojące się podjąć odpowiedzialną decyzję. Również uważam, że winę za opóźnienia ponosi Burmistrz, bo to zawsze "kapitan" jest odpowiedzialny za całą "załogę" i "statek". Warto przypomnieć, że projekt czekał tyle bo był słabo przygotowany i znalazł się na dopiero na 104 miejscu na liście rezerwowej co analizowaliśmy już ponad rok temu, ale Pan Burmistrz i na to znalazł ?wymówkę?. Teraz na ?oszczędną? modernizację trzeba wyłożyć około 31.4 mln + 18.6 mln z dofinansowania, warto było czekać te 3 lata ? Zanim Pan coś załatwi to będzie trzeba znowu czekać i znowu zdrożeje (np. Kochanowskiego ? sprzeciw jednej czy dwóch osób, jak mógł zatrzymać specustawę (śmiech) ? Ile wtedy było za remont, ile teraz będzie ?) Uważam również, że modernizacja oczyszczalni ścieków nie ma szans, aby została ukończona za Pana obecnej kadencji, jeżeli przynajmniej się zacznie to będzie jakiś sukces dla Pana i mam nadzieję, że odpuści sobie już Pan następne wybory na burmistrza dla dobra miasta Lublińca. Dzisiaj również zadam jakieś pytania, aby miało to formę pytania do burmistrza, choć wiem już ze nie ma to sensu: 1. Czy ustalił już coś Pan z RM ? 2. Czy będziemy czekać kolejny rok, aż dojdzie Pan do porozumienia z RM ? 3. Kiedy podpisze Pan umowę z wykonawcą robót budowlanych ? Pozdrawiam, Sławomir
Sławomir,
data pytania: 2019-07-03

Szanowny Panie Sławomirze,

Być może zna Pan Prawo o ruchu drogowym, natomiast z całą pewnością nie ma Pan pojęcia o Prawie zamówień publicznych. Wpływające pytania spowodowały konieczność modyfikacji niektórych zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia, a z częścią tych zmian wiązała się konieczność zmiany terminu otwarcia ofert. Proszę sobie wyobrazić, że ustawodawca nałożył taki obowiązek… niesłychane, prawda?  Proszę sobie również wyobrazić, że część wykonawców również wnioskowała o przedłużenie terminu składania ofert, aby móc lepiej przygotować oferty. To też trudne do pojęcia…Odrobina dobrej woli z Pańskiej strony wystarczyłaby i mógłby Pan zapoznać się z całą dokumentacją postępowania, która była na bieżąco zamieszczana na stronie internetowej miasta.

Jeśli zaś chodzi o ul. Kochanowskiego, to petycję w sprawie korekty jej przebiegu podpisały 63 osoby (a nie „jedna czy dwie”). Petycja taka złożona została 4.09.2017 r. w tut. Urzędzie, a jej treść w dniu 7.09.2017 r. również umieszczono na stronie internetowej Urzędu.

Odrobina dobrej woli, szanowny Panie, a nie będzie potrzeby wylewania żółci poprzez zakładkę „Pytania do Burmistrza”.

Co do konkursów to chcę powiedzieć, że przykład drugiego etapu rewitalizacji rzeki Lublinicy jest najlepszym dowodem na „merytoryczność” decyzji. Dopiero po stanowczym proteście miasta nagle komisja uznała, że zostaliśmy pozbawieni nieprawnie 1/3 ilości punktów w konkursie uzyskując 58 na 60 możliwych punktów.

Panie Sławomirze proszę zadzwonić do innych miast (m.in. Łowicz ma podobne problemy). Czy tam też są „niedouczeni urzędnicy”? Zresztą za niepowodzenia „reformy” oświatowej ostatnio samorządowcy w całym kraju zostali obarczeni winą. Taki mamy klimat możnaby rzec.


POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3

Pył zawieszony ( PM10 )
38.66
μg/m3        
2019.07.19 07:00

źródło: WIOŚ Katowice

Wydarzenia

Lipiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Najbliższe

08 Lip 2019
08:00AM - 05:00PM
WAKACJE Z MDK
08 Lip 2019
08:00AM - 05:00PM
FESTIWAL ŻYCIA

Na skróty

europarlament

ZMIANA RUCHU

SESJA ONLINE

rada

RAPORT

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Plan miasta

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

ewidencja zabytkow

nowiny lublinieckie

fundusze unijne

sciekow

bulwar

niepelnosprawni1

powietrze

rozklad

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.