PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. Wydatki
Urwijcie sobie i radnym to będzie więcej w kasie.Zamiast sądzić kwiatki za dziesiątki tysięcy złotych i innych niepotrzebnych rzeczy,zostało by na medale i inne ważniejsze potrzeby.Obiecywał pan remont Plebiscytowej już jakiś czas temu i co?Najlepiej liczyć tylko na kogoś,a ruch rządu z obniżeniem podatków był dobrym posunięciem.Obiecał pan tyle a dbacie tylko o swoje obejście!
Siwy pies,
data pytania: 2019-11-05

Szanowny Panie,

Może Pan nie wie, ale moje wynagrodzenie jest niższe niż mojego poprzednika w 2006 roku, a od tego czasu inflacja wyniosła ponad 40%. Diety radnych też są obniżone od kiedy większość w Radzie ma klub moich radnych, t. od 2014 roku.

Muszę Pana zmartwić – nadal będziemy sadzić kwiatki w mieście, choć podjąłem decyzję, że w kilku miejscach posadzimy ozdobne wieloletnie krzewy.

Co do ul. Plebiscytowej to mamy dokumentację z pozwoleniem na budowę, niestety ceny w budownictwie drogowym bardzo wzrosły, nawet o 100 %. Ruchu rządu o obniżaniu podatku nie neguję, choć jest to zrobione głównie kosztem samorządów. Przecież rząd mógł obniżyć VAT (bo były i takie deklaracje swojego czasu) z 23% na 22%, a nawet 21 %. Dlaczego tego nie uczyniono? Bo wtedy obciążyło by to budżet państwa.

Na podwyżkę oświatową, która weszła w życie od 1 września br. dostaliśmy 321 tys. zł od Ministra Finansów, a jej koszty to 1,4 mln zł. Obniżka PIT o 1 % i brak podatków dla osób do 26 roku życia (nie neguję tych rozwiązań), powodują znaczny obniżenie wpływów z tego podatku, również dla naszego miasta. Zakładając, że podatnicy za pozostawione w ich portfelu pieniądze zakupią towary i usługi, to wtedy wpływy z VAT w wysokości 8 %, a w większości 23% w całości trafią do budżetu państwa. Każdy by chciał być dobrym wujkiem z nieswojej kieszeni.

Przed ostatnimi wyborami (listopad 2018 r.) złożyłem 27 obietnic, już 6 zostało zrealizowanych, a do końca kadencji mam jeszcze 4 lata – więc nie jest źle z realizacją tych deklaracji.

Chętnie bym z Panem podyskutował o polityce – zarówno lokalnej, jak i centralnej – ale wiem, że nie znajdzie Pan odwagi, aby się ze mną spotkać.


2. Podwyżka podatku od nieruchomości o 14% ?
Szanowny Panie Burmistrzu. Czy to prawda, że w najbliższym czasie Rada Miejska podejmie głosowanie nad podwyżką podatku od nieruchomości o 14%. proszę o informację - dlaczego ma dojść do takiej podwyżki? Dziękuję.
Mieszkaniec,
data pytania: 2019-11-05

Szanowny Panie,

Pozycji podatkowych, które będą głosowane na najbliższej sesji, jest 76. Rada Miejska zdecyduje – całość wpływów z tych ewentualnych podwyżek (nie było podwyżek od 6 lat) zasiliłaby budżet miasta kwotą 300 tys. zł.

W jednej pozycji przewidziana jest podwyżka 14 %, w kilku – przeważnie kilkuprocentowa, w znaczącej większości stawki pozostają na starym poziomie. Jako miasto w Województwie Śląskim mamy największą lukę podatkową – około 5 mln zł, oznacza to, że różnica pomiędzy stawkami podatkowymi – maksymalną a obowiązującą w mieście wynosi 5 mln zł.

Brak podwyżek wymusi ograniczenie wydatków inwestycyjnych. Ciekawe, którą inwestycję zgodzą się wykreślić radni z planu na 2020 rok.


3. Fredry - latarnia i uszkodzenie drogi
Panie Burmistrzu, Chciałem zgłosić awarię oświetlenia jednej latarni na ulicy Fredry oraz uszkodzenie drogi po próbnym wykopie w miejscu skrzyżowania Fredry (odcinka miejskiego z prywatnym). Mieszkaniec
Mieszkaniec,
data pytania: 2019-11-05

Szanowny Panie,

Uszkodzenie zostało zgłoszone odpowiednim służbom.


4. usterka
Witam, gdzie mogę zgłosić awarię oświetlenia na ulicy . Od dwóch tygodni jedna z lamp na ulicy Jaworowej nie działa. Pozdrawiam
Maria,
data pytania: 2019-11-05

Szanowna Pani Mario,

Przekazałem sprawę pracownikowi merytorycznemu.


5. Brak medali na Biegu Niepodległośći???
Czy to prawda, że w tym roku nie będzie pamiątkowych medali za ukończenie biegu ??? Naprawdę miasta nie stać na sfinalizowanie tak fajnego trofeum na ten ważny dzień?
Biegaczka,
data pytania: 2019-11-04

Szanowna Pani,

Obniżka podatków, a tym samym wpływów do budżetu miasta w trakcie roku budżetowego (pierwszy raz w historii samorządu) - 321 tys. zł przekazanych przez Ministra Finansów na płace i pochodne w oświacie (koszty ok. 1,4 mln zł) oraz prawie dwukrotny wzrost kosztów inwestycji miejskich i podwyżka prawie wszystkich usług zamawianych przez miasto to powód szukania oszczędności również w tym obszarze.


6. ul. Plebiscytowa
Kiedy w końcu pojawi się asfalt na ulicy Plebiscytowej? Mam na myśli odcinek tej ulicy (ok. 300m) gdzie wyłożona jest stara kostka. To aż tak droga inwestycja dla miasta?
Franciszek,
data pytania: 2019-11-04

Szanowny Panie Franciszku,

Wg dokumentuacji i kosztorysu przebudowa tej drogi to ok. 3 mln zł. Koszty funkcjonowania miasta bardzo szybko rosną, a podatki -  te,w których miasto ma udziały ok. 40 %, maleją. Nie jestem cudotwórcą. Najszybciej inwestycja będzie realizowana w 2021 r.


7. Targowisko na rynku
W związku z organizowanym cyklicznie targowiskiem na rynku proszę o informację gdzie znajduje się regulamin tego targowiska i kto tam może sobie postawić stoisko. Proszę również o informację ile kosztuje opłata za takie stoisko i czy jest ona zbierana na miejscu czy muszę ja wcześniej uiścić w urzędzie. Proszę o pilną odpowiedź bo chce wystawić swoje stoisko z odzieżą w najbliższą sobotę .
Targowiec,
data pytania: 2019-11-04

Szanowny Panie,

Lubliniecką Retro Giełdę prowadzi Stowarzyszenie Ścieżka Marzeń we współpracy z Miastem Lubliniec. Giełda odbywa się w każdą drugą sobotę miesiąca w godz.: 8:00-13:00. Informacja pod nr tel.: 662 071 396.


8. Dot. Pies na ruchliwej ulicy.
Szanowny Panie Burmistrzu. Bardzo dziękuję za Pańską odpowiedź w sprawie zwierząt pozostających bez opieki na terenie Gminy Lubliniec. Wszystko działa bez zarzutu oprócz jednego punktu, a mianowicie: FIRMA HORDA APACZA Lubliniec. Pomimo interwencji policji i mojej właściciel firmy nie chciał przyjechać po psa, który został zabezpieczony przeze mnie na ul. Częstochowskiej. Pies wielkości wilczura, zagrażał bezpieczeństwu drogowemu. Pan Tomasz W. stwierdził, iż nie jest taksówką dla zwierząt i mam psa wypuścić. Jeśli chodzi o sprzęt specjalistyczny firmy, to piesek został odebrany po dwóch godzinach zwykłym autem osobowym bez żadnych zabezpieczeń. A.D.
Aneta D.,
data pytania: 2019-10-30

Szanowna Pani Aneto,

przekazałem Pani uwagi do naszego zakładu budżetowego ZGKLiC, który ma podpisaną umowę z firm zajmującą się odławianiem bezdomnych zwierząt.


9. Dojazdy na basen
Witam,Panie Burmistrzu jak wygląda sytuacja z obiecanymi bezpłatnymi dojazdami na basen w Oleśnie, które Pan obiecał uruchomić od 15 września.Czy funkcjonują ,jeśli tak to jak i gdzie można z nich skorzystać? Pozdrawiam
Krystian,
data pytania: 2019-10-29

Szanowny Panie Krystianie,

Mam uzgodnione porozumienia z pływalnią w Oleśnie i w Tarnowskich Górach. Niestety jest problem prawny, który muszę rozwiązać – mianowicie okazuje się, że Miasto nie ma w zasadzie możliwości, by samodzielnie i bezpłatnie zorganizować transport tylko dla swoich mieszkańców do pływalni. Jednakże możliwym do rozważania byłoby zorganizowanie uczestnictwa Mieszkańców w tej formie aktywności fizycznej poprzez stworzenie warunków organizacyjnych – w tym i transportu – na pływalniach krytych w wymienionych miejscowościach. Zatem koniecznym byłoby nie tylko zorganizowanie transportu, ale również zapewnienie możliwości skorzystania z pływalni przez Mieszkańców w odpowiednich warunkach i na odpowiednim poziomie, w ramach spraw z zakresu kultury fizycznej i na podstawie ustawy o sporcie. Takie zadanie mogłoby być realizowane w oparciu o uchwałę Rady Miejskiej, określającą nie tylko warunki i tryb finansowania tego zadania, ale także wskazującą cel publiczny z zakresu sportu, który Miasto zamierza osiągnąć realizując to zadanie. Stąd też – co należy podkreślić – mając również na uwadze zasady wydatkowania środków publicznych, uprzednio należałoby oszacować realne potrzeby Mieszkańców Miasta, które pozostają niezaspokojone poprzez dostęp do obiektu sportowego – basenu krytego zlokalizowanego na terenie Lublińca (np. co do zakresu lub jakości świadczonych usług), jak również rzeczywistą możliwość wykonania zadania na basenach w Oleśnie lub Tarnowskich Górach.


10. Smog
Witam. Dziś po raz pierwszy od kilku miesięcy mieszkańcy lublinca obserwowali smog. Statystycznie 1 mieszkaniec tego dnia zachorował na śmiertelny typ nowotworu. Kiedy urząd miasta zacznie rozdawać lub refundowac maski wraz z butlami z tlenem?
Mieszkancy,
data pytania: 2019-10-28

Sanowni Mieszkańcy,

Problem smogu nie dotyczy tylko Lublińca, ale całej Polski. Zamierzam w 2020 r. zwiększyć kwotę w budżecie miasta na wymianę kotłów. Myślę, że więcej w tym zakresie mają do zrobienia władze centralne.


POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3

Pył zawieszony ( PM10 )
55.46
μg/m3        
2019.11.11 18:00

źródło: WIOŚ Katowice

Wydarzenia

Listopad 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najbliższe

Na skróty

wybory19

jakosc

ZMIANA RUCHU

SESJA ONLINE

rada

RAPORT

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Plan miasta

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

ewidencja zabytkow

nowiny lublinieckie

fundusze unijne

sciekow

bulwar

niepelnosprawni1

powietrze

rozklad

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.