PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. Słoneczny Luliniec
Panie burmistrzu czy jest pan zadowolony z tego dziadostwa co zgotował pan beneficjentom programu Słoneczny Lubliniec. Cwaniacy z Warszawy i tak postawili na swoim, że montaż zacznie się po nowym roku. Dlaczego pan do tego dopuścił.
mieszkaniec Lublińca ,
data pytania: 2021-10-21

Szanowny Panie,

w ubiegłym tygodniu byłem na spotkaniu u Pani Wójt Gminy Herby, bo też realizują podobny program. Wykonawca nie rozpoczął robót, pomimo że ma umowę do końca roku. Problem dotyczy całej Polski, a nie tylko Lublińca. Pana zdaniem powinienem wypowiedzieć umowę? Ogłosić nowy przetarg? Może wtedy będzie drożej?! Dla Pana wszystko jest bardzo proste, chyba Pan żyje w innym świecie… Mnie i Urząd Miejski obowiązują określone procedury, inaczej niż w Warszawie!


2. PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH
Super oświetlone jest przejście na Oświęcimskiej. Bardzo niebezpiecznie jest na Powstańców przy skrzyżowaniu z Korfantego. Z wiaduktu samochody jadą czasem z ogromną prędkością Byłem świadkiem fatalnego wypadku. Tam jest takie coś BARDZO POTRZEBNE !!!
BS,
data pytania: 2021-10-20

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

zgadzam się, że to przejście jest niebezpieczne. Wnioskowałem, żeby je doświetlić. Modernizacja wiaduktu (projekt jest gotowy), zdaniem dyrekcji ZDW w Katowicach, wyklucza obecnie podjęcie takich działań.


3. Odpowiedź na udzielone pytanie
Panie Burmistrzu, w dniu 13 października zostało zadane pytanie pana Łukasza dot. budowy kanalizacji na ulicach Orzechowej i Olchowej. W końcowej części odpowiedzi napisał Pan, że zmienia się ustawa PZP i zmiana ta dotyczy ważności dokumentacji projektowej. Uprzejmie proszę o podanie podstawy prawnej tego twierdzenia (artykuł ustawy, publikator etc.). Dziękuję i pozdrawiam
Henryk,
data pytania: 2021-10-19

Szanowny Panie,

zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, przedmiot zamówienia na roboty budowlane opisuje się za pomocą dokumentacji projektowej. Zakres i formę dokumentacji projektowej obecnie określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2.09.2004 r. Jest to rozporządzenie wydane na podstawie przepisów nieobowiązującego już Prawa zamówień publicznych.

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje ustawa z dnia 11.09.2019 r. Prawo zamówień publicznych.

W Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowego rozporządzenia w sprawie określenia szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego.

W treści tego projektu znalazł się zapis: „zamawiający, w celu przygotowania lub przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia wszczynanego po dniu 31 grudnia 2021 r., może korzystać z dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych lub programu funkcjonalno-użytkowego, sporządzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, w przypadku gdy od ich sporządzenia upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy.”

Nie muszę chyba wyjaśniać, co oznacza taki zapis.


4. ulica Orzechowa i Olchowa - kanalizacja i wodociąg
Ma Pan rację teraz nie ma zabudowy, ale za rok za dwa będzie. Na Hadyny też nie ma zabudowy, ale woda, kanalizacja jest już, a nawet gaz i prąd, więc może warto coś już w tym kierunku podziałać, bo coś czuję, że będzie jak na Niemena....
Łukasz,
data pytania: 2021-10-18

Szanowny Panie,

jeżeli miasto sprzedaje działki pod zabudowę, deklaruje również wybudowanie infrastruktury, natomiast nie deklaruje wykonania określonej infrastruktury w przypadku zakupu działki od prywatnej osoby. Gmina Lubliniec wydaje bardzo duże środki (najwyższe w województwie śląskim w kategorii miast powiatowych) właśnie na infrastrukturę. Mam nadzieję, że również ww. ulice doczekają się potrzebnej infrastruktury liniowej.


5. Kanalizacja ul. Kolejowa
Witam, Wiem, że jeszcze nie ma opublikowanego budżetu na kolejny rok ale wspominał Pan że jest szansa aby w październiku był Pan wstanie ocenić mniej więcej jakie dochody będzie mieć miasto (czy nowy ład bardzo je zmniejszy). Czy nadal jest szansa na zrobienie kanalizacji na ul. Kolejowej i wrzucenie tego wydatku do budżetu na rok 2022?
Kolejarz,
data pytania: 2021-10-18

Szanowny Panie,

w tym tygodniu rozpoczynamy zasadnicze prace nad budżetem miasta na 2022 r. Biorąc pod uwagę szybko rosnące ceny wszystkich towarów i usług, w szczególności energii, gazu czy paliw płynnych, a z drugiej strony zmniejszanie się wpływów do budżetu (w związku z Polskim Ładem), trudno dziś na to pytanie odpowiedzieć. Do 15.11.2021 r. projekt budżetu miasta musi być przekazany do Rady Miejskiej.


6. Przystanki na Wymyslaczu i Wilniewczyca
Dzien dobry. Bardzo ciesze mnie fakt ze w Lublincu w koncu powstanie prawdziwa komunikacja miejska. Mam pytanie co do kilku przystankow otoz na spiesie przystankow na jednej z tras jest przystanek Wilniewczyca. Chciałbym zapytac gdzie konkretnie on bedzie sie znajdowac. Mam nadzieje ze przy osiedlach na Wilniewczyca i Wieniawskiego np w poblizu skrzyzowania wyzej wymienionych ulic czy mam racje? I jeszcze co do przystanków ba Wymyslaczy to powinny byc dwa o nazwach Wymyslacz Zaglowek oraz Wymyslacz Makowa, następnie po przejechaniu obowdnicy zachodniej autobus powinien sie zatrzymywac na przystanku o nazwie Sklodowskiej a potem skrecej w lewo w ul. Wilniewczycz na ktorej przy osiedlach tez powinien byc przystaniek. Czy zgadza Pan sie ze mna? Pozdrawiam
Kamil,
data pytania: 2021-10-17

Szanowny Panie,

sprawa przystanków będzie przedmiotem debaty publicznej. Rada Miejska w przyszłym roku będzie procedować nad nową uchwałą tzw. „przystankową”. Wtedy będziemy omawiać różne propozycje ze strony mieszkańców. Pana propozycje również zostaną przedstawione do dyskusji.


7. Relokacja
Witam, proszę o informacje; Czy na terenie miasta Lubliniec zostali osiedleni uchodźcy? oraz czy Urząd miasta lub inna lokalna organizacja planuje taki ruch?
mieszkaniec,
data pytania: 2021-10-16

Szanowny Panie,

w naszym mieście nie osiedlili się żadni uchodźcy.  


8. ulica Orzechowa i Olchowa - kanalizacja i wodociąg
Panie Burmistrzu, za ile lat będzie kanalizacja i wodociąg na ul. Olchowej ? Zastanawiam się nad budową domu i chciałbym wiedzieć czy zaczęły się już jakieś prace przygotowawcze ?
Łukasz,
data pytania: 2021-10-13

Szanowny Panie,

na ul. Olchowej nie ma żadnej zabudowy. Jest to nowy teren budowalny, zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Działki budowlane były sprzedawane przez Starostwo Powiatowe. W sytuacji coraz bardziej ograniczonych wpływów podatkowych (przez Rząd), trudno odpowiedzieć na Pana pytanie. Na dodatek zmiany w Prawie zamówień publicznych ograniczają ważność dokumentacji na okres 1 roku. Taka sytuacja coraz bardziej komplikuje rozsądne zarządzanie miastem.  


9. Wnioski do budżetu.
Dzień dobry. Panie Burmistrzu gdzie znajdę wnioski składane pisemne do budżetu miasta gminy przez radnych tej kadencji?. Czy ktoś w ogóle złożył z radnych wnioski do budżetu na rok 2022 i poprzednie lata?. Proszę o informacje.
Artur ,
data pytania: 2021-10-13

Szanowny Panie,

zgodnie z zarządzeniem nr 216/10 Burmistrza Miasta Lublińca z dnia 7 września 2010 roku w sprawie materiałów planistycznych stanowiących podstawę do opracowania projektu uchwały budżetowej  - propozycje do projektu budżetu miasta w terminie do 15 września każdego roku mogą składać kluby radnych, radni, komisje stałe Rady Miejskiej, mieszkańcy Lublińca. Propozycje kierowane są do wydziałów merytorycznych Urzędu Miejskiego w Lublińcu. W tym roku propozycje do budżetu złożyli: radna Iwona Ochman, radny Adam Richter oraz radny Jan Springwald.

Tego typu wnioski są zazwyczaj bez wskazania źródeł finansowania, co jest kluczowe. Często ci sami radni proponują obniżenie czy pozostawienie podatków na tym samym poziomie. Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost kosztów funkcjonowania miasta – ceny energii wzrosną o ok. 52%, gazu – 100%, usług pocztowych – 100% itd., taka postawa radnych jest nieodpowiedzialna. Po drugie, to burmistrz w dużej mierze powinien realizować swój program, który przedstawił przed wyborami, bo przecież jest wybierany przez wszystkich mieszkańców, a nie tylko jednej dzielnicy miasta. Przy tak ograniczonych wpływach podatkowych miasta, jakie mamy obecnie, trudno realizować już rozpoczęte inwestycje (tylko wpływy z PIT-u zmniejszą się o 7,5 mln w 2022 r.), nie mówiąc już o nowych inwestycjach.


10. Ul. Katowicka - obwodnica zachodnia
Panie burmistrzu w większości polskich miast obwodnice maja nazwy, u nas niestety nie. O ile obwodnica północna tylko momentami znajduje sie na terenie naszego miasta to obwodnica zachodnia prawie cala jest w Lublincu. Czy w związku z tym nie mozna by nadac jej nazwy. Np mogla by nosic nazwe ul. Katowicka i to od Wymyslacza do Kokotka i Pustej Kuznicy na calej dlugosci DK11 e Lublincu. Warto by upamiętnić e ten sposób stolice naszego województwa a do tego w Katowicsch jest ul. Lubliniecka co prawda nie jest to jedna z glownych ulic w Katowicach tylko ulica osiedlowa ale jest a do tego na jednym z witraży okiennych w archikatedrze katowickiej jest mowa o dekanacie Lubliniec. Tak wiec uwazam ze pora w Lublincu upamiętnić Katowice. Co Pan o tym sadzi? Moze przekaże Pan moja propozycję radzie miasta. Pozdrawiam
Radosław,
data pytania: 2021-10-11

Szanowny Panie,

przekazałem propozycję Radzie Miejskiej.


POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3


Dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 27μg/m3
SO2: 5μg/m3
C6H6: 2μg/m3

2021.10.24 03:00:00

źródło: WIOŚ Katowice

kamera-01.png

nowiny lublinieckie

generator eNGO

monitoring powietrza

jakość powietrza

batonny_na_strone_czyste_powietrze-01.png

batonny_na_strone_azbest-01.png

batonny_na_strone_ekologiczna_edukacja_button_ekologiczna.jpg

Zmiana orgamozacji ruchu

SESJA ONLINE

Rada Miejska w Lublińcu skład - interpelacje - protokoły

Młodzieżowa Rada Miasta

raport o stanie gminy Lubliniec

Rekrutacja do Szkół i Przedszkoli

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

system informacji przestrzennej Plan miasta

model miasta 3D

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

gminna ewidencja zabytków

fundusze unijne

modernizacja oczyszczalni ścieków

bulwar grotowskiego - zasady dzierżawy na organizację imprez

batonny na strone streetworking 01

Pracownik młodociany - dofinansowanie kosztów kształcenia

informacja dla osób niesłyszących

konsultacje społeczne

rozkład jazdy powiat lubliniecki

deklaracja dostępności

ankieta ekologiczna

straż miejska

wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

koronawirus bieżące informacje

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.