18 luty – Dzień baterii
18 lutego obchodziliśmy Dzień baterii. Bateria jest to mały magazyn energii, który nie wymaga ciągłego podłączenia do prądu, pozwalając na korzystanie z urządzeń w miejscach, w których nie ma gniazdek i przedłużaczy, jak na przykład do zasilenia latarki wykorzystywanej do rozświetlenia biwaku w lesie.
Baterie można znaleźć wszędzie – w zegarkach, zabawkach, telefonach, aparatach słuchowych, radiach, laptopach, czy nawet w samochodach. Jej szczególnym rodzajem jest bateria akumulatorowa, którą można ona na ponowne naładować, co skutkuje możliwością jej wielokrotnego zastosowania. Próba ponownego naładowania zwykłej baterii może być opłakana w skutkach, ładowanie nieprzystosowanych baterii może skutkować wyciekiem substancji z wewnątrz paluszka (takiego jak ołów czy rtęć) do środowiska, bądź nawet wybuchem baterii.
Nie bez powodu na bateriach umieszcza się przekreślony znaczek kosza na śmieci – z powodu swojego składu nieszczelna bateria potrafi być bardzo szkodliwa dla środowiska. Każda bateria nadaje się do recyklingu, mimo że jest to proces trudny, jest jednak możliwy i konieczny, szczególnie przy obecnych staraniach ograniczania wydobycia surowców nieodnawialnych i próbach uszczelnienia systemu odpadów w Gospodarce Obiegu Zamkniętego.
Dobre praktyki na które warto zwrócić uwagę z okazji Dnia baterii:
-
Kupując baterię warto zastanowić się, czy nie lepiej dla środowiska naturalnego jest nie kupić baterii akumulatorowej, która mimo że jest droższa, ma o wiele dłuższą żywotność niż zwykły „paluszek”,
-
Przed zakupem kolejnej baterii sprawdź czy w domu nie znajdują się jeszcze jakieś niewykorzystane,
-
Warto obserwować i wspierać nowe trendy w technologii – może już wkrótce będzie dostępna bateria składająca się z materiałów przyjaznych środowisku?
-
Nie wyrzucaj baterii w miejscu do tego nieprzeznaczonym – może w twojej okolicy odbywa się zbiórka zużytych baterii? Takie baterie często oddać można w marketach oraz szkołach, jak również do pobliskiego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).