Spotkanie z Adamem Zbyrytem

Wczoraj w Lubitece odbyły się dwa spotkania o tematyce przyrodniczej, zorganizowane przez Urząd Miejski w Lublińcu.  Pierwsze  spotkanie - pt. "Intymne życie zwierząt", adresowane było do uczniów wszystkich lublinieckich szkół, w tym radnych Młodzieżowej Rady Miasta Lublińca, którzy pasjonują się biologią i przyrodą. Gościem specjalnym wydarzenia był Adam Zbyryt - naukowiec, popularyzator nauk przyrodniczych i autor książek o zwierzętach, laureat nagrody PAP, pracownik Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

W świecie zwierząt istnieje wiele strategii na przekazanie swoich genów. Większość zdecydowanie różni się od tych znanych u ludzi. Jak świat szeroki przyroda stworzyła cały wachlarz różnorodnych zachowań, mających za zadanie przedłużenie gatunku. O tym niezwykle interesującym aspekcie życia każdego zwierzęcia mogli dowiedzieć się wczoraj uczniowie, którzy przybyli na spotkanie z naukowcem. Spotkanie zakończyło się ciekawą dyskusją – jesteśmy przekonani, że nasz gość rozwiał wszelkie wątpliwości młodych pasjonatów biologii i ekologii.

Natomiast o godz. 17:00 odbyło się spotkanie otwarte z Adamem Zbyrytem, dedykowane mieszkańcom Lublińca pt. „Sarny zjadające ptaki, czyli o nieznanych faktach z życia zwierząt”. Po spotkaniu i równie ciekawej dyskusji, można było zaopatrzyć się w książkę ze specjalną dedykacją autora – chętnych nie brakowało.

Adam Zbyryt otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021”. Jest autorem ponad 50 artykułów naukowych, rozdziałów w książkach i monografii. Współpracuje  również z magazynem Przekrój”. Występuje w serialu przyrodniczym „Podglądacze przyrody”. Prowadzi edukację przyrodniczą na fanpage'u na FB „Adam Zbyryt – człowiek z puszczy”.