Dziś obchodzimy 15. rocznicę nadania naszemu miastu Patronatu Św. Teresy Benedykty od Krzyża

Dokładnie15 lat temu, w dniu 11 października 2008 roku,  na rynku miejskim odbyło się uroczyste nadanie Patronatu Św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. Jest to ważna data w historii naszego miasta. Mszy Świętej przewodniczył pierwszy biskup gliwicki - śp. Jan Wieczorek.


Lubliniec był ulubionym miastem urodzonej we Wrocławiu świętej Edyty Stein – siostry karmelitanki Teresy Benedykty od Krzyża, pochodzącej z rodziny żydowskiej i znanej m.in. jako filozof. Było to rodzinne miasto jej matki, a Edyta przyjeżdżała tu odwiedzać dziadków i krewnych. Pamięć o świętej kultywowana jest w mieście, gdzie znajduje się parafia i Sanktuarium pod jej wezwaniem, Muzeum Pro Memoria Edith Stein oraz wiele innych miejsc nawiązujących do postaci Edyty Stein.


W 1991 roku w Lublińcu powstało Towarzystwo im. Edyty Stein, które od początku swojego istnienia z wielkim zaangażowaniem propaguje wśród mieszkańców i gości z zagranicy wiedzę na temat życia, przesłania duchowego oraz dorobku naukowego św. Teresy Benedykty od Krzyża.


W Lublińcu znajduje się również fragment cmentarza żydowskiego, który powstał w 1845 roku. Na cmentarzu pochowano 1117 zmarłych wyznania mojżeszowego, wśród nich spoczęli krewni Edyty Stein: babcia Adelajda Courant, dziadek Salomon Courant oraz jej starsi bracia Ernest i Ryszard.


Dążenia Lublińca do przyjęcia patronatu św. Teresy Benedykty od Krzyża trwały kilka lat.  W dniu 28 kwietnia 2005 r. Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia za patronkę miasta wyniesionej na ołtarze przez Jana Pawła II świętej Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. Dwa lata po podjęciu tej uchwały nadeszła wiadomość z Watykanu, że Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uznała świętą za patronkę u Boga dla miasta Lublińca. W dniu 28 listopada 2007 roku Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2008 Rokiem Świętej Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein. Z tej okazji w ciągu całego roku zorganizowano szereg imprez związanych z życiem i działalnością patronki Europy, która 11 października 2008 została ogłoszona również patronką Lublińca.


W naszym mieście znajduje się wiele miejsc upamiętniających Edytę Stein. Jednym z nich jest Muzeum Pro Memoria Edith Stein przy ul. E. Stein 2. Mieści się ono w kamienicy należącej kiedyś do jej dziadków, Adelajdy i Salomona Courantów. Znajdziemy tam m.in. stałą ekspozycję poświęconą Patronce Lublińca, a w niej wiele informacji i ciekawostek z życia Świętej. Na rynku znajdziemy również fontannę małej Edytki, natomiast na placu Kopernika rzeźbę pamięci im. św. Edyty Stein.  


Na Steblowie znajduje się z kolei parafia św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein, której kościół został podniesiony w grudniu 2021 roku do rangi sanktuarium. Jest to szczególne miejsce kultu naszej Patronki. Znajdziemy tu m.in. figurę Świętej, witraż, a jeden z dzwonów przy dzwonnicy nosi jej imię.


W Lublińcu znajduje się również skwer Rodziny Stein mieszczący się przy rondzie ks. Jerzego Popiełuszki. Dodatkowo Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny mieszczący się przy parafii św. Stanisława Kostki nosi imię św. Edyty Stein.
Jutro, w dniu 12 października, obchodzić będziemy 132. rocznicę urodzin naszej Patronki. Niechaj te rocznice będą okazją, aby przypomnieć sobie lub poznać jej historię. Niewątpliwie pomogą w tym odwiedziny powyższych miejsc. Edyta Stein to postać wyjątkowa, a Miasto Lubliniec odczuwa dumę, że jest objęte jej patronatem.