Zachęcamy do oszczędzania energii w godzinach szczytu!

W dniu 06 grudnia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne opublikowały komunikat prasowy „W tych godzinach oszczędzaj energię”.

W komunikacie czytamy, że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, wyznaczają godziny szczytu jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. Innymi słowy – są to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP), niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

W sytuacji napiętego bilansu pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, w tym także te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię.

Jak można oszczędzać energię w godzinach szczytu?

Warto wówczas zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń, np. odkurzaczy, pralek, piekarników, grzejników elektrycznych, itp. Zachęcamy również do wyłączenia nieużywanych urządzeń (np. komputera czy telewizora) oraz zgaszenia zbędnego oświetlenia.

 

Więcej informacji na temat paska „Plany pracy KSE – Godziny Szczytu (GS)” w komunikacie PSE „W tych godzinach oszczędzaj energię” oraz w komunikacie prasowym.

 

Informacje dotyczące aktualnych godzin szczytu można znaleźć pod adresem: https://www.pse.pl/dane-systemowe/plany-pracy-kse/godziny-szczytu

Do pobrania