WOKÓŁ ŚLĄSKIEJ GODKI - SPOTKANIE Z MARKIEM SZOŁTYSKIEM | Lubliniec

BIP
Unia Europejska

WOKÓŁ ŚLĄSKIEJ GODKI - SPOTKANIE Z MARKIEM SZOŁTYSKIEM

Data wydarzenia
-
Miejsce
Lubiteka, ul. Sportowa 3
Wstęp
Bezpłatne
Kontakt z organizatorami
instruktor [at] biblioteka.lubliniec.pl
Kategoria wydarzenia
Wydarzenia Lubiteka
W ramach projektu "Folk na tak! Różnorodność kulturowa Śląska"
zapraszamy na spotkanie z Markiem Szołtyskiem
 
WOKÓŁ ŚLĄSKIEJ GODKI
 
13 WRZEŚNIA 2023
GODZ. 17.00
 
Marek Szołtysek jest pisarzem, wydawcą, dziennikarzem, felietonistą, historykiem i znawcą śląskiej kultury regionalnej. Jest autorem około 5 tysięcy felietonów radiowych i prasowych, około 500 programów telewizyjnych oraz napisał 33 książki takie jak: „Dzieje Śląska, Polski i Europy”, „Humor śląski”, „Ślązoki nie gęsi”, Śląsk dla dzieci”, „Ewangelie śląskie” i wiele wiele innych.
Marek Szołtysek twierdzi, że śląską kulturę trzeba nazwać drogocenną perłą pośród regionów Europy. Jednak ta drogocenność ma wiele aspeków: strój ludowy, regionalna kuchnia, charakterystyczne budownictwo z familokami czy laubami, oryginalny sposób ślskiego myślenian i mentalność. Oczywicie ważną cechą śląskości jest mowa. Niektórzy niepotrzebnie tracą czas, energię i nerwy na spory i dyskusje, czy ta śląska mowa to gwara, język, etnolekt, dialekt, język regionalny czy jeszcze coś innego. Tymczasem czas leci a Ślązoki coraz gorzej godają po śłąsku. I dlatego nasze „Warsztaty śląskiej godki” będą próbować zachęcić do godanio po śląsku, do poznawania zapomnianych słów śląskich. Pozostaje też sprawa melodii zdania, akcentu i różnic w godaniu w poszczególnych śląskich powiatach. I jeszcze ważne pytanie zostanie podczas warsztatów podjęte; Czy śląskiej godki można się nauczyć od „zera”, czy trzeba ją „wyssać z mlekiem matki”. Przykładowo na ten temat Marek Szołtysek twierdzi: „Mówienie, że śląszczyznę trzeba wyssać z mlekiem matki to bzdura. Bo gdyby tak było, to ludzie nigdy by się nie nauczyli mówić po angielsku, francusku czy hiszpańsku? Bo czy nauczyciele jeżyków obcych na swych lekcjach karmią uczniów piersią?”
A zatem wokół śląskiej godki jest sporo nierozsądnych opinii – dlatego warsztaty śląskiej godki są potrzebne!!!
Zapraszamy!!!
 
Wstęp wolny!!
Lubiteka, ul. Sportowa 3
 
'Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023"