Flaga, herb, insygnia, hymn | Lubliniec

BIP
Unia Europejska

Flaga, herb, insygnia, hymn

HERB

Obrazek
Herb Miasta Lublińca — tarcza przedzielona na pół po lewej stronie żółty orzeł na niebieskim tle, po prawej pięć białych gwiazd na czerwonym tle.

Herbem Miasta Lubliniec jest tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym, błękitnym znajduje się wizerunek połowy złotego orła, bez korony, zwróconego w prawo. W polu lewym, czerwonym znajduje się pięć gwiazd sześciopromiennych, srebrnych, w dwóch rzędach w słup, w układzie trzy i dwa.

FLAGA MIASTA LUBLIŃCA

Obrazek
Flaga Miasta Lublińca — podzielona na trzy pasy w proporcjach 1:3:1, górny i dolny niebieski, środkowy żółty i na jego środku umieszczony jest herb Miasta Lublińca.

Flagą Miasta Lubliniec jest płat tkaniny o proporcjach 5 do 8, dzielony w trzy poziome pasy w stosunku 1:3:1, z czego dolny i górny barwy niebieskiej a środkowy żółty. Pośrodku pasa żółtego herb Miasta Lublińca.

MASKOTKA LUBIŚ

Obrazek
oficjalna maskotka miasta Lublińca

Oficjalną maskotką miasta od ponad dwóch lat jest sympatyczny Lubiś. Swym wyglądem przypomina on widniejącego w naszym herbie orła. Nawiązuje do niego również kolorystycznie - jego futerko jest niebieskie, brzuszek biały, a długi dziób i szpony żółte. Został stworzony z myślą o promocji miasta. Bierze udział we wszystkich ważnych imprezach odbywających się na jego terenie oraz reprezentuje je na zewnątrz.


Jego sylwetka jest dobrze rozpoznawalna wśród Lublinczan, a sympatyczna mordka sprawia, że jest cennym trofeum dla każdego - nie tylko dzieciaka. Projekt Lubisia został wybrany spośród wielu propozycji, które przygotowała młodzież w ramach konkursu plastycznego na maskotkę miasta. Jego autorką jest Elżbieta Bilnik - to jej projekt najbardziej spodobał się jury. Obecnie Lubiś jest ozdobą wielu urzędów, różnego rodzaju placówek oraz prywatnych domów. Otrzymują go osoby zasłużone dla naszego miasta, wyróżniający się w jakiejś dziedzinie uczniowie oraz organizacje, promujące poprzez swoją działalność nasze miasto.

Do pobrania