Pytania do Burmistrza | Lubliniec

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Unii Europejskiej

Pytania do Burmistrza

Aby zadać pytanie, skorzystaj z formularza

Przeszukaj* wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

  • Basen odkryty ? Kokotek?

    Dzień dobry. Za chwilę wakacje i wraca temat wypoczynku nad wodą. mam 2 pytania: 1. Czy zmieniło się coś w kwestii odkrytego basenu w Lublińcu? Będę wdzięczny za szczerą i rzeczową odpowiedź. Stanowisko, że jest dokumentacja, że miasto czeka na środki itd. jest nam wszystkim znane od lat. A zatem będzie basen w Lublińcu? Kiedy ? Gdzie? Uważam, że szczera i uczciwa odpowiedź w tym temacie powinna tutaj wybrzmieć. 2. Ostatnio na FB pojawiły się zdjęcia pięknie wyremontowanego basenu w Kokotku. Nie znam szczegółów ale wygląda na to, że pewna grupa ludzi zrobiła tam kawał dobrej roboty. Czy chociaż ten basen będzie dostępny w tym sezonie? Czy miasto w jakiś sposób wsparło tą inicjatywę? Z góry dziękuję za mam nadzieję wyczerpującą odpowiedź.
    Mariusz
    22-06-2026

    Szanowny Panie Mariuszu,

    w kwestii nowej pływalni podjąłem kolejną próbę realizacji tego projektu. Obecnie dokumentacja jest w trakcie korekty. Minister Sportu zapowiedział możliwość uzyskania dofinansowania do 15 mln zł na tego typu obiekty sportowe. Nabór wniosków ma potrwać prawdopodobnie do 30 września br. i zamierzamy z tej możliwości skorzystać.

    Koszt inwestycji szacowany jest na około 30–35 mln zł, dlatego jej realizacja wyłącznie ze środków miejskich byłaby bardzo trudna i wiązałaby się z koniecznością maksymalnego zadłużenia miasta. Przypomnę, że dwukrotnie składaliśmy wnioski o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu, jednak nie otrzymaliśmy wsparcia. Procedury przyznawania tych środków były w mojej ocenie skandaliczne i nieuczciwe wobec wielu samorządów. W tym samym czasie zmieniono system finansowania miast, w wyniku czego do budżetu Lublińca wpłynęło o około 45 mln zł mniej w latach 2019–2023. Przywołuję te okoliczności nie po to, by wracać do przeszłości, ale dlatego, że miały one realny wpływ na możliwości realizacji tak kosztownych inwestycji. Warto o tym pamiętać, choć niektórzy chętnie dziś o tym zapominają.

    Odpowiadając wprost: jest realna szansa, że jeszcze w tym roku przygotujemy finansowanie inwestycji oraz zaktualizowaną dokumentację. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, w 2027 roku moglibyśmy ogłosić przetarg i rozpocząć budowę, a zakończenie inwestycji nastąpiłoby w 2029 roku. Mówię tutaj o pływalni krytej, a nie o basenie odkrytym. Basen odkryty mógłby powstać w późniejszym etapie jako uzupełnienie kompleksu.

    Jeżeli chodzi o basen w Kokotku, jest on własnością ZHP. Przez wiele lat miasto współfinansowało funkcjonowanie tego obiektu poprzez dotacje przekazywane ZHP. W bieżącym roku ZHP otrzymało 54 tys. zł na realizację trzech zadań, jednak żadne z nich nie dotyczyło basenu.

    Dodam również, że w okresie, gdy miasto współfinansowało funkcjonowanie tego obiektu, zainteresowanie mieszkańców było stosunkowo niewielkie, co miałem okazję osobiście wielokrotnie obserwować.

  • Staw Posmyk

    Czy po stawie Posmyk można pływać własnym kajakiem? Policja wystawia mandaty, a staw przecież nie jest prywatny.
    Bartosz
    19-06-2026

    Szanowny Panie Bartoszu,

    z tego co wiem, staw Posmyk jest dzierżawiony przez osobę fizyczną od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dlatego zasady korzystania z akwenu, w tym ewentualnego pływania kajakiem, mogą być określone przez dzierżawcę.

  • Czynsze mieszkańców SIM

    Panie Burmistrzu, powoli przyszli mieszkańcy bloków SIM podpisują umowy najmu. Proszę o infarmację kiedy, w jakiej formie i gdzie będzie można składać wnioski o dofinansowanie do czynszów najmu?
    Mieszkanka
    11-06-2026

    Szanowna Pani,

    informuję, że o dopłaty do czynszu dla przyszłych mieszkańców budynków SIM będzie można ubiegać się z chwilą wejścia w życie umowy najmu, tj. od momentu podpisania protokołu zdawczo–odbiorczego lokalu.

    Jednocześnie uprzejmie przypominam, że w dniu złożenia wniosku o dopłaty najemca nie może być:

    1. właścicielem ani współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,

    2. osobą, której przysługuje w całości lub w części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,

    3. właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział – w przypadku zniesienia współwłasności – obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

    Wnioski, sporządzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru wniosku o dopłaty do czynszu oraz wzorów oświadczeń i zobowiązania dołączanych do wniosku, dostępne są na stronie internetowej miasta (www.lubliniec.eu) oraz w Wydziale Gospodarki Lokalowej przy ul. Paderewskiego 7a.

    Wnioski należy składać w Urzędzie Miejskim w formie pisemnej.

    Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 34 353 01 00 wew. 183.

  • Kolejne nowe bloki SIM Śląsk Północ

    Niedawno w materiale na TVP Katowice można było zobaczyc informacje, że miasto Gliwice wniosło tereny do spółki SIM Śląsk Północ z siedzibą w Lublińcu. Według specjalistów to najlepsze rozwiazanie aby mieszkańcom oferowac tanie mieszkania i zatrzymac ich u siebie, tak chca robić Gliwice które mają ogromny problem z odpływem mieszkańcow, jest to problem znacznie wiekszy niz u nas w Lublińcu. Gliwice w ramach SIM beda budowac bloki 7mio kondygnacyjne gdyz są bardziej ekonomiczne oraz mamy odrazu wiecej mieszkańc. Czy Lubliniec rowniez moze tak zrobic? Po co budowac tylko trzy pietrowe bloki? Wiadomo ze wyzszy blok to wieksze koszty winda itp ale mamy naprawde dwa razy wiecej mieszkan na tej samej powierzchni
    Artur
    10-06-2026

    Szanowny Panie Arturze,

    w tej sprawie decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Po oddaniu mieszkań SIM (30.06.2026 r.) planuję spotkanie z kierownictwem SIM Śląsk Północ, podczas którego zostaną omówione i wstępnie ustalone dalsze kierunki realizacji kolejnych budynków.

  • Mieszkania SIM

    Panie Burmistrzu, jestem jednym z przyszłych najemców mieszkań realizowanych przez SIM Śląsk Północ i chciałbym zwrócić uwagę na kwestię, która budzi mój niepokój. W materiałach informacyjnych oraz folderach promujących inwestycję wskazywano, że mieszkania oferowane są w formule najmu z możliwością dojścia do własności, a przeniesienie własności może nastąpić po upływie 15 lat. Tymczasem w przekazanym wzorze umowy najmu nie znalazłem zapisów określających warunki, zasady ani tryb wykupu lokalu przez najemcę. Dodatkowo w przestrzeni publicznej można znaleźć wiele opinii porównujących SIM-y do TBS-ów, gdzie w praktyce często nie dochodzi do sprzedaży mieszkań najemcom, mimo wcześniejszych oczekiwań mieszkańców. W związku z powyższym chciałbym zapytać, czy Miasto jako udziałowiec SIM Śląsk Północ mogłoby podjąć działania zmierzające do doprecyzowania zapisów umownych, tak aby jednoznacznie określały one zasady dojścia do własności, w tym możliwość wykupu lokalu po 15 latach, zgodnie z informacjami przedstawianymi podczas naboru do programu. Z wyrazami szacunku
    Lokator
    05-06-2026

    Szanowny Panie, 
    poruszę ww. temat na posiedzeniu wspólników SIM, jak również na forum ogólnokrajowych struktur samorządowych. 
     

  • Mieszkania SIM Śląsk Północ

    Panie Burmistrzu, jestem zaniepokojona umową najmu SIM, nie ma w niej nic o wykupie mieszkań po 15 latach, jak było pisane i głoszone w folderach reklamowych. Dodatkowo w internecie dużo informacji porównujących TBS to SIM, że to jest to samo. A TBS umywają się, od sprzedaży mieszkań. Czy miasto nie może zainterweniować na zmianę umowy i wpis że umowa na 30 lat z możliwością wykupu po 15 latach? Pozdrawiam
    Oliwia
    05-06-2026

    Szanowna Pani, 
    poruszę ww. temat na posiedzeniu wspólników SIM, jak również na forum ogólnokrajowych struktur samorządowych.