* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.
Szanowny Panie Mariuszu,
w kwestii nowej pływalni podjąłem kolejną próbę realizacji tego projektu. Obecnie dokumentacja jest w trakcie korekty. Minister Sportu zapowiedział możliwość uzyskania dofinansowania do 15 mln zł na tego typu obiekty sportowe. Nabór wniosków ma potrwać prawdopodobnie do 30 września br. i zamierzamy z tej możliwości skorzystać.
Koszt inwestycji szacowany jest na około 30–35 mln zł, dlatego jej realizacja wyłącznie ze środków miejskich byłaby bardzo trudna i wiązałaby się z koniecznością maksymalnego zadłużenia miasta. Przypomnę, że dwukrotnie składaliśmy wnioski o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu, jednak nie otrzymaliśmy wsparcia. Procedury przyznawania tych środków były w mojej ocenie skandaliczne i nieuczciwe wobec wielu samorządów. W tym samym czasie zmieniono system finansowania miast, w wyniku czego do budżetu Lublińca wpłynęło o około 45 mln zł mniej w latach 2019–2023. Przywołuję te okoliczności nie po to, by wracać do przeszłości, ale dlatego, że miały one realny wpływ na możliwości realizacji tak kosztownych inwestycji. Warto o tym pamiętać, choć niektórzy chętnie dziś o tym zapominają.
Odpowiadając wprost: jest realna szansa, że jeszcze w tym roku przygotujemy finansowanie inwestycji oraz zaktualizowaną dokumentację. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, w 2027 roku moglibyśmy ogłosić przetarg i rozpocząć budowę, a zakończenie inwestycji nastąpiłoby w 2029 roku. Mówię tutaj o pływalni krytej, a nie o basenie odkrytym. Basen odkryty mógłby powstać w późniejszym etapie jako uzupełnienie kompleksu.
Jeżeli chodzi o basen w Kokotku, jest on własnością ZHP. Przez wiele lat miasto współfinansowało funkcjonowanie tego obiektu poprzez dotacje przekazywane ZHP. W bieżącym roku ZHP otrzymało 54 tys. zł na realizację trzech zadań, jednak żadne z nich nie dotyczyło basenu.
Dodam również, że w okresie, gdy miasto współfinansowało funkcjonowanie tego obiektu, zainteresowanie mieszkańców było stosunkowo niewielkie, co miałem okazję osobiście wielokrotnie obserwować.
Szanowny Panie Bartoszu,
z tego co wiem, staw Posmyk jest dzierżawiony przez osobę fizyczną od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, dlatego zasady korzystania z akwenu, w tym ewentualnego pływania kajakiem, mogą być określone przez dzierżawcę.
Szanowna Pani,
informuję, że o dopłaty do czynszu dla przyszłych mieszkańców budynków SIM będzie można ubiegać się z chwilą wejścia w życie umowy najmu, tj. od momentu podpisania protokołu zdawczo–odbiorczego lokalu.
Jednocześnie uprzejmie przypominam, że w dniu złożenia wniosku o dopłaty najemca nie może być:
właścicielem ani współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
osobą, której przysługuje w całości lub w części spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,
właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział – w przypadku zniesienia współwłasności – obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.
Wnioski, sporządzone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie wzoru wniosku o dopłaty do czynszu oraz wzorów oświadczeń i zobowiązania dołączanych do wniosku, dostępne są na stronie internetowej miasta (www.lubliniec.eu) oraz w Wydziale Gospodarki Lokalowej przy ul. Paderewskiego 7a.
Wnioski należy składać w Urzędzie Miejskim w formie pisemnej.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 34 353 01 00 wew. 183.
Szanowny Panie Arturze,
w tej sprawie decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Po oddaniu mieszkań SIM (30.06.2026 r.) planuję spotkanie z kierownictwem SIM Śląsk Północ, podczas którego zostaną omówione i wstępnie ustalone dalsze kierunki realizacji kolejnych budynków.
Szanowny Panie, poruszę ww. temat na posiedzeniu wspólników SIM, jak również na forum ogólnokrajowych struktur samorządowych.
Szanowna Pani, poruszę ww. temat na posiedzeniu wspólników SIM, jak również na forum ogólnokrajowych struktur samorządowych.