Pytania do Burmistrza | Lubliniec

BIP
Unia Europejska

Pytania do Burmistrza

Aby zadać pytanie, skorzystaj z formularza

Przeszukaj* wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 • Koszenie terenów zielonych

  Witam, kilka dni temu firma skosiła trawnik, i teren wokół bloków komunalnych na ul. Wilniwczyca tyko dlaczego nie zgrabili trawy. Wiatr roznosi to po całym osiedlu na parking i plac zabaw.
  Ola
  23-05-2023

  Szanowna Pani,

  zabieg koszenia wykonany wokół bloków komunalnych na ul. Wilniewczyca polegał na rozdrobnieniu pokosu i pozostawieniu go na trawniku. Jest to ekologiczny sposób pielęgnacji-nawożenia trawników, zabieg ten stosowany jest przy pierwszym koszeniu. Dodatkowo pielęgnacja taka zmniejsza parowanie wody z gleby oraz spowalnia wzrost chwastów. 

   

 • ul.Droniowicka

  Witam! na ulicy Droniowickiej jest znak 7 ton niestety bezkarnie jeżdżą samochody ciężarowe przekraczające tą masę. Praktycznie codziennie widać ciągnik siodłowy mający na naczepie napis ... , wanny do przewozu kruszywa, rzadziej samochody przewożące kury do ubojni........Myślę ,ze warto przyjrzeć się tej sprawie bo za chwilę będzie miał Pan kolejkę mieszkańców skarżących się na uszkodzoną jezdnię i żądającą remontu .Pozdrawiam Ola
  Alexandra
  18-05-2023

  Szanowna Pani,

  ulica Droniowicka jest droga powiatową, będącą w zarządzie Starosty Lublinieckiego.

 • Brak oświetlenia na ul. Słonecznej

  Szanowny Panie Burmistrzu. Od dłuższego czasu nie działa oświetlenie uliczne na ul. Słonecznej w okolicach nr 22,24 do skrzyżowania z ul. Grabową. Widoczność na tym odcinku drogi jest mocno ograniczona. Proszę o interwencje bo na moją już dwukrotną nie ma odzewu. Dziękuję
  Aneta
  14-05-2023

  Szanowna Pani,

  informacja o uszkodzonym oświetleniu przekazana została do Tauron Dystrybucja S.A.

   

 • Dni Lublińca

  Witam Panie Burmistrzu, mam pytanie odnośnie Dni Lublińca. Dowiedziałam się że w tym roku nic nie będzie. W ubiegłym roku odbyło się mnóstwo imprez , czy nie można by powtórzyć tego spotkania na starym stadionie Uni? Przyszli i młodsi i starsi mieszkańcy miasta. Jaki był koszt tamtej imprezy ?
  Zofia
  11-05-2023

  Szanowna Pani Zofio,

  tak, podjąłem taką decyzję, z uwagi na brak środków w budżecie MDK i miasta. W pierwszej kolejności jako burmistrz muszę zabezpieczyć środki na wydatki obligatoryjne i na realizowane inwestycje. Mogę również zadłużać miasto, ale to przecież nic innego jak brak odpowiedzialności! W dniach od 8 do 10 września odbędzie się impreza miejska, ale nie tak kosztowna jak Dni Lublińca.

  Jeżeli chodzi o piknik na starym boisku Unii, to chciałbym przypomnieć, że była to jedna z wielu atrakcji przygotowanych w ramach obchodów jubileuszowych w dniu 11 czerwca 2022 r.

  Najpierw z Centrum Przesiadkowego Park and Ride wyruszyła ulicami Lublińca jubileuszowa parada z udziałem jeźdźców konnych, rycerzy, ułanów, orkiestry, sekcji rowerzystów oraz mieszkańców miasta, połączona z  pokazem zabytkowych samochodów. Parada zakończyła się na zielonym terenie przy dawnym boisku Unii, gdzie przygotowane zostały atrakcje dla mieszkańców: piknik średniowieczny, prezentacja średniowiecznych wojów, turniej walk pieszych, pokaz łucznictwa konnego, pierwszy pokaz musztry ułańskiej, pokaz jazdy w damskim siodle, średniowieczne potyczki, bitwa, pokazy władania bronią białą, pojedynki konne, pokaz skoków konnych przez przeszkody, buzkashi, pokaz wieczorny „Ułani i konie w ogniu” oraz pokaz kuglarza „Fireshow”. Na tarasie Lubiteki w  tym samym czasie odbył się konkurs na najlepszą stylizację z  lat 20. i  30. XX w., a  o  godz. 18.00 miał miejsce koncert muzyki z lat 20. i 30. XX.

  Realizacja tych atrakcji była możliwa dzięki współpracy Urzędu z organizacjami pozarządowymi. Wszystkie wydarzenia tego dnia odbywały się w ramach 3 zadań, realizowanych przez 3 stowarzyszenia,  dofinansowanych przez Burmistrza Miasta Lublińca:

   - zadanie pn. „Dzień konia - podroż w czasie”, Oddział Kawalerii Ochotniczej Wierzawice w Barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, całkowity koszt zadania: 44 900,00 zł, w tym kwota przyznanej dotacji: 32 076,00 zł;

  - „Muzyczna podróż z okazji 750-lecia Miasta Lublińca”, Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich, całkowity koszt zadania: 28 250,00 zł, w tym kwota przyznanej dotacji: 24 329,00 zł;

  - „Średniowieczna osada-podróż w czasie”, Stowarzyszenie Razem Raźniej, całkowity koszt zadania: 51 519,00 zł, w tym kwota przyznanej dotacji:  45 519,00 zł;

  Trudno mi na chwilę obecną określić, czy powyższe albo inne stowarzyszenie chciałaby powtórzyć organizację pikniku średniowiecznego w Lublińcu i jaki aktualnie to byłby koszt.

   

   

   

 • Inwestycja Powstańców Śląskich

  Kiedy zgodnie z umową planowane jest ukończenie inwestycji przy basenie na Powstańców Śląskich?
  Mieszkaniec zawiadukcia
  11-05-2023

  Szanowny Panie,

  wykonawca byłby w stanie zakończyć prace w połowie br. Niestety nie dostaliśmy zgody od BGK (Polski Ład) na wcześniejsze zakończenie inwestycji pod groźbą utraty dofinansowania. Termin z umowy to 6 marca 2024 r.

 • Ul. Ks. Misia

  Mam pytanie czy na ul. Ks. Misia przed skrętem w ul. Bukową można postawić znak ustąp pierwszeństwa. Wiem że są to drogi osiedlowe i obowiązuje zasada prawej ręki ale większość kierowców poruszających się ul. Ks. Misia uważa iż są na drodze z pierwszeństwem przejazdu i nie zwracają uwagi na ruch odbywający się z ul. Bukowej co stwarza niebezpieczeństwo . Proszę o pozytywne rozpatrzenie. Pozdrawiam
  Janusz
  11-05-2023

  Szanowny Panie Januszu,

  aktualnie nie przewiduję zmian w organizacji ruchu na ul. Bukowej. Właścicielem i zarządcą ulicy Ks. Misia jest Gmina Kochanowice.