Czerwone Pojemniki na Elektryczne Śmieci w Lublińcu | Lubliniec

BIP
Unia Europejska

Czerwone Pojemniki na Elektryczne Śmieci w Lublińcu

Na terenie Lublińca stanęło sześć charakterystycznych czerwonych pojemników na elektrośmieci. Dzięki pojemnikom, mieszkańcy Lublińca mogą w prosty, szybki i przede wszystkim bezpieczny dla środowiska sposób pozbyć się elektrycznych śmieci.

Nowe narzędzie do segregacji małych e-odpadów, to efekt współpracy lublinieckiego magistratu z firmą MB Recycling, właściciela marki Elektryczne Śmieci, Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz firmy RLG Relectra Polska. Wspólna inicjatywa ma na celu uproszczenie procesu pozbywania się elektrycznych śmieci przez mieszkańców oraz ochronę środowiska.

Bardzo się cieszę, że mieszkańcy Lublińca zyskali możliwość szybkiego i bezpłatnego pozbycia się niepotrzebnego, mniejszego sprzętu elektronicznego. Jestem przekonany, że rozmieszczone na terenie miasta czerwone pojemniki zwiększą efektywność gospodarki odpadami. Dzięki temu Lubliniec przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego i lepszej jakości życia jego mieszkańców” – mówi burmistrz Lublińca, Edward Maniura.

Czerwone pojemniki odgrywają kluczową rolę w procesie recyklingu odpadów elektrycznych. Dzięki nim lublińczanie mogą szybko, bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Pojemniki te są zaprojektowane tak, aby ułatwić segregację i recykling elektroodpadów. Można do nich wrzucać zużyty sprzęt o wymiarach do 50 cm, jak np. zużyte telefony, laptopy, suszarki, lokówki, tostery czy aparaty fotograficzne oraz tonery. Każdy pojemnik posiada także specjalną wrzutnię na zużyte baterie.

Na każdym pojemniku znajdują się infografiki, które wskazują, jakie dokładnie urządzenia mogą być do niego wrzucane.

Dołączając do projektu Elektryczne Śmieci mieszkańcy Lublińca oprócz bezproblemowego pozbycia się elektrycznych śmieci, zyskali także możliwość korzystania z platformy edukacyjnej Szkolne Centrum Recyklingu. Znajdują się tam ciekawostki ze świata pasiek z recyklingu, scenariusze zajęć lekcyjnych oraz Laboratorium Pszczół. Mam nadzieję, że Fundacja Odzyskaj Środowisko wspólnie z RLG Relectra będzie miała już wkrótce okazję zaprosić mieszkańców Lublińca na warsztaty edukacyjne czy na EKOlogiczny turniej szachowy” – dodaje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Wiemy, jak ważną rolę w kształtowaniu i promocji właściwych postaw ekologicznych odgrywa edukacja, dlatego bardzo zależy nam, aby od najmłodszych lat uczestnicy zajęć, warsztatów czy konkursów, mieli możliwość zgłębiania wiedzy na temat ryzyka związanego z nieprawidłowym segregowaniem elektroodpadów i nie mieli wątpliwości co do tego, gdzie należy je wyrzucić. ” – dodaje Monika Wyciechowska z RLG Polska.

Lubliniec dołączył do innych miast w Polsce, które wspierają wygodną i selektywną zbiórkę elektroodpadów. Sieć czerwonych pojemników ciągle się powiększa i obecnie obejmuje już ponad 1800 punktów w ponad 160 miejscowościach w całym kraju.

Nowe pojemniki w Lublińcu na elektryczne śmieci znaleźć można przy następujących ulicach:

ul. Wojska Polskiego / Tysiąclecia (przy Miejskim Przedszkolu Integracyjnym Nr 3)

ul. Miarki (Skwer im. Sikorskiego obok Urzędu Miejskiego)

ul. Sobieskiego / Cyrana (po lewej stronie Zespołu Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza)

ul. Wieniawskiego (przy drodze)

ul. Robotnicza (przy altanie śmietnikowej)

ul. Św. Anny (po lewej stronie KRUSu)