Już za nami 3 Rodzinny Piknik Ekologiczny | Lubliniec

Urąd Miejski w Lublińcu czynny będzie:24.12.2024 w godzinach 7:00-12:00, 31.12.2024 w godzinach 7:00-12:00 za utrudnienia przepraszamy Przejdź do linku banera
BIP
Unia Europejska

Już za nami 3 Rodzinny Piknik Ekologiczny

Za nami 3 Rodzinny Piknik Ekologiczny, zorganizowany 16 marca w Lubitece - było mnóstwo pozytywnych emocji i dobrej zabawy połączonej z edukacją!

Organizatorami pikniku byli: Urząd Miasta, miejski Ekodoradca (wydarzenie było dofinansowane w części  ze środków Programu Life „Śląskie. Przywracamy Błękit”), konsultant Czystego Powietrza  i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy przy współpracy z Miejskim Domem Kultury oraz Zakładem Wodociągów i Usług Komunalnych w Lublińcu.

Celem pikniku było budowanie postaw proekologicznych wśród małych i dużych mieszkańców naszego miasta. Miał on za zadanie przypomnieć wszystkim o obowiązku opieki nad planetą i jej darami, ponieważ największym zagrożeniem dla przyrody są nie tyle ludzie, ile ludzka niewiedza i nieświadomość skutków działania. Dzięki poznaniu właściwych relacji pomiędzy człowiekiem a naturą możemy nie tylko chronić środowisko i zadbać o czystą ziemię, ale następnie przekazać ją naszym dzieciom, wnukom i prawnukom, by również one mogły wzrastać i żyć w zdrowym otoczeniu.

Piknik otworzył Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura  wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Gabrielem Podbiołem, zapraszając wszystkich zgromadzonych na nawiązujący do postaw proekologicznych program artystyczny przygotowany przez dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 1,  Przedszkola Miejskiego Nr 2, Przedszkola Miejskiego Nr 4 i z Przedszkola Miejskiego Nr 7.

otwarcie pikniku

występy dzieci

Podczas trwania pikniku działało 13 różnych stanowisk warsztatowych. Konferansjerka Katarzyna Suchara  prowadząca wydarzenie  informowała,  jakie treści i zadania są dostępne na poszczególnych stanowiskach, jak również zachęcała do udziału w proponowanych formach aktywności. Przez kilka godzin trwania pikniku uczestnicy mieli okazję wykazać się kreatywnością, zręcznością, pomysłowością, wiedzą, umiejętnościami plastycznym a nawet ogrodniczymi. Dostępnymi stanowiskami były: ozdabianie tekturowych doniczek i wspólne z miejskim ekodoradcą sadzenie roślin antysmogowych, wykonywanie świec z wosku pszczelego i kwiatów z wikliny wspólnie z lokalnym edukatorem Mariuszem Żymierskim, eko zwierzątka z włóczki i  eko biżuteria ze sznurków, malowanie bawełnianych toreb, wspólne wykonywanie bomb nasiennych, warsztaty szydełkowania „Eko cuda”.

malowanie toreb bawełnianych

tworzenie kul nasiennych

sadzenie roslin antysmogowych

warsztaty wikliny i swiec

podsumowanie warsztatów z sekretarzem miasta

Dzięki trwającym w trakcie pikniku zajęciom z kodowania i programowania „Moda ekologiczna” najmłodsi  mogli sprawdzić, jak łączyć wiedzę o ekologii z techniką i dobrą zabawą. Można było również skorzystać  z udostępnionych przez miejskiego ekodoradcę eko gier „Smogowa zagrywka” i  „Eko Memo – Jakość powietrza” oraz uczestniczyć w spotkaniu edukacyjno-informacyjnym programu „Czyste Powietrze”, jak również uzyskać indywidualne porady dot. przedsięwzięć termomodernizacyjnych zarówno od konsultanta ww. programu, jak również miejskiego ekodoradcy. Dużym powodzeniem cieszył się kącik kreatywny malowania twarzy oraz wystawa Justyny Kierat „Przyroda w rysunkach”, która w lekkim komiksowym stylu przedstawia fakty i ciekawostki z życia zwierząt, jak również zagadnienia związane z ochroną przyrody.

spotkanie informacyjne

wystawa rysunków Justyny Kierat

malowanie twarzy

Realizacja zadania przyczyniła się do poszerzenia u uczestników pikniku wiedzy z zakresu ochrony środowiska – w szczególności z wagi dbania o jakość powietrza. Na stanowiskach edukacyjnych, młodsi i dorośli uczestnicy pikniku poznali tajniki powietrza, grożących mu zanieczyszczeń i potrzeby jego ochrony, tajniki wiatru i różne sposoby pozyskania z niego energii, a także czym jest biomasa, jak można pozyskać z niej energię na różne sposoby i jak ważne jest, by jej nie marnować.

stanowiska edukacyjne

Ponadto, uczestnicy spotkania z konsultantem Programu Czyste Powietrze oraz miejskim ekodoradcą uzyskali informacje o zasadach udziału w programie Czyste Powietrze, oferującym m.in. dofinansowania na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, instalacje odnawialnych źródeł energii oraz szeroko pojęte termomodernizacje, o aktualnych programach dofinansowań do wymiany źródła ciepła, odnawialnych źródłach energii, dofinansowaniach do termomodernizacji i programach powiązanych.

Odbyła się również kampania promująca picie dostępnej w każdym lublinieckim domu wody pod hasłem „Pij kranówkę”, która ma wymiar ekologiczny -  każde 1000 l wody butelkowanej to około 33 kg plastikowych odpadów, a kranówka takich odpadów nie generuje. Jeśli możemy zaoszczędzić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla środowiska, to warto się zastanowić nad rezygnacją z wody butelkowanej na rzecz kranówki.  Do picia wody z kranu zachęcali ci, którzy są już przekonani do jej dobrej jakości – Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych w Lublińcu. Największym powodzeniem zarówno wśród młodszych, jak i starszych uczestników pikniku cieszyła się strefa darmowej waty cukrowej. Organizatorzy zadbali także o przekąski, które były dostępne dla wszystkich uczestników spotkania edukacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”, które odbyło się w czasie trwania pikniku i było dofinansowane  z programu „Czyste Powietrze”. 

stoisko wodne oraz poczestunek

Referat ds. Środowiska i Klimatu, będący z ramienia Urzędu Miasta głównym organizatorem wydarzenia, serdecznie dziękuje wszystkim osobom, firmom i instytucjom za zaangażowanie, wsparcie i pomoc przy organizacji "3 Rodzinnego Pikniku Ekologicznego".