Urząd Miejski w Lublińcu przypomina o obowiązku przeprowadzenia deratyzacji przez właścicieli, posiadaczy lub zarządzających nieruchomościami.
Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji wynika z ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Na podstawie art. 22 ust. 1 tej ustawy właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany utrzymywać nieruchomość w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, m.in. zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki.
Zgodnie z § 20 uchwały nr 408/XXXV/2021 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 16 czerwca 2021 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lubliniec (Dz. Urz. Woj. Śl. z 2021, poz. 4227 z późn. zm.) obowiązkowej deratyzacji podlegają:
a) obszary zabudowy mieszkaniowej wielolokalowej,
b) obszary zabudowane budynkami produkcyjnymi, handlowymi i usługowymi.
Deratyzacje powinny zostać przeprowadzone dwukrotnie w ciągu roku, w terminach:
a) od 1 do 30 kwietnia – deratyzacja wiosenna,
b) od 1 do 31 października – deratyzacja jesienna.
Określenie w Regulaminie terminów i obszarów deratyzacji nie zwalnia właścicieli wszystkich nieruchomości na terenie miasta Lubliniec, na których pojawią się gryzonie, z obowiązku przeprowadzania deratyzacji również poza terminami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku.
Deratyzację należy przeprowadzić na koszt własny i we własnym zakresie lub poprzez zlecenie jej wyspecjalizowanemu podmiotowi oraz umożliwić przeprowadzenie kontroli służbom miejskim w zakresie sposobu i skuteczności przeprowadzania deratyzacji.
Niewywiązanie się z obowiązku deratyzacji podlega karze grzywny na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i art. 50 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Zasady przeprowadzania deratyzacji:
1.Należy używać środków ogólnodostępnych w handlu specjalnie do tego celu przeznaczonych.
2. Preparaty wykładać zgodnie z załączoną instrukcją w miejscach gdzie gryzonie pojawiają się najczęściej, w szczególności śmietnikach, piwnicach, budynkach gospodarczych. Preparaty należy umieszczać głównie wzdłuż ścian oraz na ścieżkach przemieszczenia się gryzoni i w miejscach ich żerowania.
3. W miejscu wyłożenia preparatów należy umieścić ostrzeżenie „Uwaga! Wyłożono trutkę przeciw gryzoniom!”. Po zakończeniu deratyzacji informację należy usunąć.
4. Podczas przeprowadzania deratyzacji należy na bieżąco usuwać padłe gryzonie i przekazywać do firm uprawnionych do unieszkodliwiania zwłok zwierząt. Należy również pamiętać o bieżącym uzupełnianiu wyłożonego preparatu.
5. Preparaty do deratyzacji należy zabezpieczyć przed dostępem dzieci oraz zwierząt domowych i wolno żyjących.
6. Po zakończeniu deratyzacji wyłożone preparaty należy niezwłocznie usunąć.