Inwazyjne gatunki obce (IGO) | Lubliniec

grafika związana z obniżeniem podatków od środków transportu Przejdź do linku banera
BIP
Unia Europejska

Inwazyjne gatunki obce (IGO)

Obrazek
Żółw czerwonolicy

Inwazyjne gatunki obce (IGO) najważniejsze informacje

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. W szczególności IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.

W związku z obowiązywaniem ustawy o gatunkach obcych, osoby przetrzymujące rośliny i zwierzęta należące do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) powinny sprawdzić czy posiadają ważne zezwolenia.

Trzeba pamiętać o zalegalizowaniu przetrzymywanych IGO w przewidzianych prawem terminach!

Zwierze domowe na liście IGO

Jeśli zwierze domowe było przetrzymywane w celach niekomercyjnych jeszcze przed umieszczeniem tego gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski, możliwe jest uzyskanie zezwolenia na jego dalsze przetrzymywanie. Możliwość uzyskania zezwolenia istnieje do 18 czerwca 2022 r.

Więcej informacji pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gdos/informacja-dla-osob-posiadajacych-zwierzeta-domowe-nalezace-do-inwazyjnych-gatunkow-obcych-stwarzajacych-zagrozenie-dla-uniipolski

 

Z nowymi przepisami powinni zapoznać się też posiadacze zapasów IGO – np. osoby prowadzące sklepy zoologiczne czy ogrodnicze.

Sprzedaż IGO przetrzymywanych w celach komercyjnych (tzw. zapasów IGO)?

Zapas IGO oznacza IGO przetrzymywany w celach komercyjnych, np. żółwie w sklepie zoologicznym, czy sadzonki lub nasiona roślin w szkółce ogrodniczej.

Posiadacz zapasu IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski nabytego przed 18 grudnia 2021 r. ma prawo bez zezwolenia:

  • do 18 grudnia 2022 r. przetrzymywać lub przemieszczać te rośliny i zwierzęta IGO w celu sprzedaży lub przekazania podmiotom do celów niekomercyjnych, posiadającym stosowne zezwolenia na ich przetrzymywanie i przemieszczanie.

  • do 18 grudnia 2023 r. przetrzymywać lub przemieszczać te rośliny i zwierzęta IGO w celu sprzedaży lub przekazania podmiotom prowadzącym badania naukowe, prowadzącym ochronę ex situ, wykorzystującym IGO do celów medycznych, posiadającym stosowne zezwolenia

Więcej informacji pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gdos/informacja-dotyczaca-sprzedazy-zapasow-inwazyjnych-gatunkow-obcych-stwarzajacych-zagrozenie-dla-polski

Przydatne linki:

Lista IGO stwarzających zagrożenie Unii/Polski

https://www.gov.pl/web/gdos/przepisy-prawne-dotyczace-gatunkow-obcych

https://www.gov.pl/web/rdos-katowice/uwaga-wazne-informacje-ws-inwazyjnych-gatunkow-obcych-groza-wysokie-kary

https://www.gov.pl/web/gdos/inwazyjne-gatunki-obce3