Wiosna jest okresem, kiedy pojawiają się na świecie młode zwierzęta. Ze względu na lokalizację miasta w pobliżu lasu mieszkańcy mogą zaobserwować leśne zwierzęta. Mając do czynienia z dzikim zwierzęciem należy zastanowić się, czy nasza potencjalna pomoc, szczególnie w przypadku młodych zwierząt, jest potrzebna.

Strategia wielu zwierząt polega na pozostawieniu młodego zwierzęcia w bezpiecznym miejscu. Jedynymi przypadkami, kiedy należy pomóc zwierzęciu są:
-
zwierze jest ewidentnie chore lub ranne – utyka, ma widoczne rany lub jest skrajnie wychudzone;
-
w pobliżu znaleziono martwą matkę zwierzęcia.
Jeśli mamy do czynienia z dużym zwierzęciem, jak np. sarną ranne zwierzę należy zostawić w spokoju. Próba jego złapania może spowodować niepotrzebny stres u zwierzęcia. Dodatkowo takie zwierze może dotkliwie zranić osobę, która chce mu pomóc.
Jeśli zostanie ustalono, iż zwierzę potrzebuje naszej pomocy, należy skontaktować się z Urzędem Miejskim w Lublińcu pod numerem (34) 353 01 00, zaś w przypadku, gdy incydent wydarzył się poza godzinami pracy Urzędu z Komendą Straży Miejskiej w Lublińcu pod numerem - 986 (bezpłatny), (34) 353 – 01 – 00 w. 121 lub 602 764 336.
Poza godzinami pracy Straży Miejskiej wszelkie zdarzenia należy zgłaszać do Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu ul. Oświęcimska 6, tel. 47 85 832 55 lub dzwoniąc pod numer alarmowy – 997, 112
W przypadku podejrzenia, że ptak wypadł z gniazda (JEŚLI JESTEŚMY PEWNI, ŻE MAMY DO CZYNIENIA Z PISKLĘCIEM, A NIE PODLOTEM) sposób postępowania jest następujący:
-
jeśli gniazdo jest widoczne i nie jest uszkodzone – można pisklę włożyć z powrotem;
-
jeśli gniazdo jest zniszczone – pisklę należy zabezpieczyć i zawiadomić Urząd Miejski w Lublińcu, a w przypadku, gdy ww. wydarzenie stwierdzono poza godzinami pracy Urzędu Straż Miejską w Lublińcu lub Policji.
W pozostałych przypadkach ptaka należy zostawić – jest to podlot uczący się latać. Podlot jest młodym ptakiem, który często wygląda podobnie do swojego dorosłego odpowiednika – w przeciwieństwie do piskląt, pokrytych puchem lub nie posiadającym piór wcale. Podloty mogą też zachowywać się inaczej niż ich dorosłe odpowiedniki – hałasują, nie boją się ludzi lub dziwnie się zachowują.
Takie młodego ptaka należy zostawić – pomimo pozornego opuszczenia nie jest on sam! W jego pobliżu często przebywają rodzice.
Przykładowymi gatunkami, których młode uczą się latać poza gniazdem są np. drozdy, zięby, sikorki, wróble, kawki, wrony czy sroki.
Do identyfikacji, czy mamy do czynienia z podlotem czy pisklęciem można wykorzystać np. stronę małopolskiego towarzystwa ornitologicznego – atlas piskląt i podmiotów: https://mto-kr.pl/wp/atlas-pisklat-i-podlotow/
Infografiki pochodzą ze strony Lasów Państwowych: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/nie-zabieraj-zwierzat-z-lasu