STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH (wersja skrócona dla małoletnich) | Lubliniec

grafika związana z obniżeniem podatków od środków transportu Przejdź do linku banera
BIP
Unia Europejska

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH (wersja skrócona dla małoletnich)

Załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 286/2024
Burmistrza Miasta Lublińca
z dnia 6 sierpnia 2024 r.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
(wersja skrócona dla małoletnich)

Przemoc i krzywdzenie są niestety bardzo częste i zdarzają się zarówno w rodzinach, szkołach, jak i innych miejscach, w których zdarza Ci się przebywać. Możesz doświadczyć tych zjawisk także w przestrzeni internetowej, np. podczas zajęć, komunikacji z innymi lub gry.
   Dla nas nadrzędną wartością jest to, żeby zapewnić Ci bezpieczny rozwój, a w tym celu wprowadziliśmy Standardy Ochrony Małoletnich, które są dla nas nie tylko obowiązkiem zawartym w ustawie, ale także drogowskazem relacji i budowania przyjaznej przestrzeni dla Ciebie.

    1. Osoby, które kontaktują się z Tobą podczas wykonywania swojej pracy, powinny zachowywać się grzecznie i z poszanowaniem Twoich potrzeb.
    2. Jeśli doświadczysz sytuacji, w której ktoś Cię skrzywdzi, upokorzy lub będzie Ci przykro lub wiesz, że ktoś inny ma z tym problem, zgłoś to do swojego rodzica/opiekuna/nauczyciela. Możesz to zrobić także osobiście/telefonicznie lub mailowo. Nie musisz się podpisywać, ale mając Twoje dane, będzie nam łatwiej pozyskać więcej szczegółów o danej sytuacji. Każde takie zgłoszenie potraktujemy poważnie i przeanalizujemy.
    3. Pracownikom nie wolno stosować w stosunku do Ciebie przemocy.
    4. Masz prawo do zadawania pytań pracownikom i otrzymywania na nie wyczerpujących odpowiedzi.
    5. Pracownikom nie wolno na Ciebie krzyczeć.
    6. Masz prawo do informacji o wszystkich decyzjach, które są w stosunku do Ciebie podejmowane i wyjaśnienia dlaczego takie są.
    7. Masz prawo do prywatności. Pracownikom nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, z wyjątkiem Twoich rodziców lub opiekunów.
    8. Dbamy o Twoją prywatność, dlatego jeśli nie chcesz być na zdjęciach, masz prawo powiedzieć NIE. 
    9. Pracownikom nie wolno zachowywać się w Twojej obecności niewłaściwie, używać wulgarnych słów, gestów lub żartów, obrażać kogokolwiek, nawiązywać w wypowiedziach do Twojej atrakcyjności, używać przemocy.
    10. Nikomu nie wolno Cię krzywdzić, w jakikolwiek sposób.
    11. Pracownikom nie wolno nawiązywać z Tobą jakichkolwiek relacji romantycznych, ani składać Ci propozycji o nieakceptowalnym przez Ciebie charakterze.
    12. Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji.
    13. Pracownikom nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od Ciebie.
    14. Masz prawo być traktowany tak samo jak wszystkie inne dzieci. Pracownicy nie powinni nikogo faworyzować.
    15. Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz lub czujesz się źle.
    16. Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
    17. Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania, spotykać się z Tobą poza jego godzinami pracy ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.
    18. Podczas korzystania z Internetu, bądź ostrożny.

Pamiętaj! Zawsze kiedy czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje się nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi Urzędu, który Cię wysłucha i pomoże!


NIE JESTEŚ SAM
Czasem każdy z nas ma gorszy dzień i w pełni to rozumiemy, ale jeśli coś złego dzieje się u Ciebie (lub w Twojej rodzinie, otoczeniu) albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać, możesz zadzwonić pod te numery:
    • 116 111- Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
    • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

A jeśli będziesz obawiać się o swoje zdrowie lub życie,
zadzwoń na Policję pod nr alarmowy 112.