22 marca – Światowy Dzień Wody | Lubliniec

Rozliczam PIT  w Lublińcu, rysunek Lubiteki z napisem Lubliniec i grafikami ludzi któży mają wpisane w chmurki na co przeznaczane są podatki z rozliczenia PIT Przejdź do linku banera
BIP
Unia Europejska

22 marca – Światowy Dzień Wody

Dzisiaj 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Dzień ten został ustanowiony został przez ONZ, aby uświadomić wpływ gospodarki wodnej na sytuację gospodarczą i społeczną kraju – nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia.

Ponad 70 procent powierzchni Ziemi to woda – z czego 2,5% jej zasobów to wody słodkie (tylko 0,6% to wody słodkie nadające się do picia). Teoretycznie zasobów tych jest wystarczająco dla każdego człowieka – jednak dostęp do wody pitnej nie jest równomierny – niektórzy mają większy dostęp od innych.

Polska ma bardzo małe zasoby wodne – na 1 mieszkańca wypada 1,6 tys. m3 wody. Wydaje się to bardzo dużo? W Hiszpanii jest to 2,3 tys. m3 wody, w Grecji 6,7 tys. m3 wody, zaś w Słowenii 15,5 tys. m3 wody. Mniej wody na mieszkańca mają tylko Czechy, Cypr i Malta. Kraje te, wliczając Polskę, są poniżej poziomu bezpieczeństwa wodnego (który wg ONZ wynosi 1,7 tys. m3 wody w przeliczeniu na 1 mieszkańca).

W jaki sposób można zwiększyć ilość wody? Przede wszystkim oszczędzając wodę! Oto kilka rad jak to zrobić:

  1. Zbieraj wodę deszczową. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na balkonie albo tarasie, warto położyć wiadro lub plastikową butelkę – rozłóż nad nią wodoodporny materiał, w taki sposób aby w trakcie deszczu jak najwięcej wody dostało się do pojemnika. Tak zebraną wodę można wykorzystać do podlewania roślin. Mając mało miejsca, taką plandekę można rozkładać w trakcie deszczu, kiedy balkon nie jest wykorzystywany. W przypadku, gdy posiadasz więcej miejsca, np. podwórko, warto zainwestować w beczkę, która będzie zbierać wodę deszczową z rynien.

  2. Zamontuj aeratory w kranach. Aeratory to urządzenia służące do napowietrzania wody – w trakcie mycia np. rąk rozbijają strumień wody. W rezultacie zużywa się mniejszą ilość wody, osiągając ten sam efekt.

  3. Weź prysznic, a w trakcie mycia zębów i golenia zakręć wodę. 5 minutowy prysznic zużywa 2 razy mniej wody niż kąpiel w wannie. W skali miesiąca wartość zaoszczędzonej wody wynosić będzie około 3 000 m3 wody. Zakręcanie wody w trakcie mycia zębów to miesięcznie oszczędność 480 m3 wody. Uwzględniając populację całej Polski będzie to około 131 miliardów m3 wody miesięcznie.

  4. Zainwestuj w rośliny wymagające małej ilości podlewania. W trakcie suchszych okresów lepiej, aby w ogródku znajdowały się rośliny odporne na susze. Rośliny takie nie będą wymagały ciągłego podlewania aby cieszyć oko, dzięki czemu zaoszczędzimy na wodzie.

  5. Regularnie kontroluj instalację wodociągową. Cieknący kran nie tylko nie sprzyja oszczędzaniu wody, ale również i oszczędzaniu pieniędzy – w końcu za tak zużytą wodę trzeba również zapłacić.

  6. Zainwestuj w oczko wodne. Oczko wodne na podwórku nie tylko cieszy oko – ale również poszerza różnorodność biologiczną w naszym otoczeniu, a w trakcie najbardziej upalnych suchych dni pozwoli przetrwać różnym zwierzętom. W otoczeniu oczka wodnego powietrze jest lepiej nawilżone. Oczko wodne mimo, że wymaga napełniania w najsuchsze dni poprawia mikroklimat otoczenia i zmniejszają tzw. wyspy ciepła – miejsca w miastach, w których kumuluje się ciepło.

Źródło: GUS - Raport 2020