Jeden odpad – wielki problem | Lubliniec

BIP
Unia Europejska

Jeden odpad – wielki problem

Już niedługo, bo w sobotę dnia 24 czerwca, odbędzie się piknik profilaktyczno-ekologiczny. Jednym z tematów jakie będziemy poruszać będzie wpływ wyrzucanych odpadów do rzek i jezior na ich ekosystem. Czy naprawdę jedna plastikowa butelka, zużyta bateria, papierek po lodach ma taki wielki wpływ na przyrodę?

Głównym problemem jest ilość oraz rodzaj opadu z jakim mamy do czynienia. Przyroda posiada umiejętność homeostazy – jest to zdolność do utrzymania stałości. Środowisko wytrącone ze swojej równowagi będzie dążyło do jej powrotu, niczym gumka-recepturka, która naciągnięta między palcami, po jej poruszeniu po pewnym czasie powróci do swojej pierwotnej pozycji. Dalszy, nadmierny nacisk może jednak spowodować pęknięcie gumki-recepturki. Tak samo dzieje się w przyrodzie – jeśli zewnętrzne czynniki przekroczą zdolność do regeneracji środowiska zmniejsza się różnorodność biologiczna – rośliny więdną, zwierzęta umierają.

Zgubnym jest myślenie, że to przecież tylko jedna butelka – w ten sposób nie myśli tylko jedna osoba. Z jednej butelki robi się sto, a potem tysiąc. Dodatkowym problemem z tworzywami sztucznymi jest również to, że nie rozkładają się one naturalnie w przyrodzie – jeśli co jakiś czas jedna osoba wyrzuca butelkę to ona nie znika – akumuluje się w miejscu jej wyrzucenia lub, jak to ma miejsce w przypadku odpadów wyrzucanych do wody, akumuluje się tam, gdzie poniesie ją prąd.

Niektóre odpady, jak np. baterie, ze względu na swój skład nawet w małej ilości potrafią zanieczyścić lokalną florę i faunę.

Wpływ na to jak rozprzestrzeniają się nie tylko odpady, ale i zanieczyszczenia ma duży obieg hydrologiczny. Duży obieg hydrologiczny zachodzi w skali globalnej. W dużym uproszczeniu polega na tym, że woda, znajdująca się w zbiorniku wodnym, np. oceanie, parując potrafi przenieść się na duże odległości i tam w postaci opadu deszczu lub śniegu wraca na ziemię. Śnieg na wiosnę topnieje. Płynąca woda dostaje się do rzek i jezior, wsiąka do gleby, a później spływając powierzchnią lub podziemiem dostaje się do oceanu.

Skażona woda potrafi pokonywać więc duże odległości – taką wodę pobierają rośliny oraz zwierzęta, które mogą trafić na nasz stół bezpośrednio również nas zatruwając. Zależnie od rodzaju skażenia potrafi ono przetrwać wiele lat, nim ostatecznie się rozłoży, skażając okolicę.

Odpady płynąc rzeką potrafią trafić do mórz i oceanów. Dobitnym przykładem jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci – zawierająca między 45 a 129 tysięcy ton odpadów. Odpady te są fotodegradowalne – nie ulegają pełnemu rozkładowi, lecz pod wpływem słońca rozpadają się w pył. Zawiesina ta, tak jak i nierozłożone odpady, zostają następnie spożyte przez zwierzęta – ryby, ptaki jak i wodne ssaki (foki, delfiny), a następnie przyczyniają się do ich śmierci. Wiele zwierząt ginie poprzez zaplątanie się w odpady.

Jeśli dbamy o to, aby odpady trafiły we właściwe miejsca przyczyniamy się do poprawy nie tylko wyglądu okolicy – dbamy również o odległe miejsca, takie jak Ocean Spokojny.

Ważnym elementem jest segregacja odpadów. Poszczególne odpady powinny trafić do następujących pojemników:

  • niebieski – papier – odpady z opakowań papieru lub tektury, gazety, książki i zeszyty, torebki papierowe. Nie należy wrzucać papieru powlekanego folią, ręczników papierowych i zużytych chusteczek, tapet, kartonów po mleku.

  • żółty – metale i tworzywa sztuczne – butelki po napojach, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki, reklamówki. Nie wrzucamy zużytych produktów medycznych, opakowań po lekach, farbach, lakierach, opakowań po aerozolach.

  • zielony – szkło – butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach. Nie należy wrzucać szkła stołowego, ceramiki, zniczy z zawartością wosku, żarówek, szkła kryształowego, luster, szyb okiennych, porcelany.

  • brązowy – bio – odpady drobno pociętych gałęzi drzew i krzewów, liście, kwiaty i skoszona trawa, resztki surowych owoców, warzyw, obierki it. Nie wrzucamy mięsa i kości zwierzą, olejów jadalnych, drewna impregnowanego i płyt wiórowych, popiołu.

  • czarny – odpady zmieszane – odpady pozostałe po segregacji. Nie powinno wrzucać się odpadów, które można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów oraz popiołu.

Sklepy sprzedające elektronikę mają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ww. zużyty sprzęt oraz baterie, akumulatory, świetlówki, chemikalia (farby, rozpuszczalnik, oleje odpadowe), odpady wielkogabarytowe, czysty styropian opakowaniowy oraz opony można również oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Przeterminowane leki możesz oddać do wybranych punktów aptecznych (w Lublińcu są to apteki przy ul. Karola Miarki 15h, Konrada Mańki 6 oraz Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów).