W sobotę, 17 czerwca, odbył się uroczysty Koncert Jubileuszowy Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”, który stanowił połączenie najbardziej znanych utworów i tańców z 75-letniego dorobku Zespołu. Nie zabrakło tego dnia suity śląskiej, przyśpiewek żywieckich, tańców rzeszowskich oraz cieszyńskich w wykonaniu chóru, grupy oldboyów oraz grupy młodzieżowej.
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 i Przedszkola Miejskiego nr 7 z Lublińca, zaprezentowały tańce Beskidu Śląskiego. Do współorganizacji widowiska zaproszono Agnieszkę Raj-Kubat reżysera Teatru Po Pracy wraz z aktorami. Nad częścią muzyczną czuwał Michał Kościelny oraz Karolina Wieczorek. Scenariusz oraz koncepcję widowiska (wraz z przygotowaniem tanecznym) przygotował Krystian Olszowski – instruktor Zespołu.
Życzenia oraz gratulacje podczas uroczystej gali złożyli: burmistrz Edward Maniura wraz z zastępcą Anną Jonczyk-Drzymałą oraz Gabriel Podbioł – przewodniczący Rady Miejskiej.
Na organizację obchodów jubileuszowych Zespół Pieśni i Tańca „Halka” otrzymał dofinansowanie z Urzędu Miejskiego w wysokości 33 200 zł, w ramach zadania publicznego pn. Kultywowanie polskiego folkloru wśród mieszkańców Lublińca poprzez działalność Zespołu Pieśni i Tańca ,,Halka”.
Początki działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Halka” sięgają 1948 r. Jego opiekunami były lublinieckie spółdzielnie pracy, Centralny Związek Spółdzielczości Pracy w Warszawie oraz Zarządy Wojewódzkie. Zespół Pieśni i Tańca ,,Halka’’ powstał, aby podtrzymać regionalne zwyczaje, pieśni i tańce. Zespół założył Józef Kościelny wraz z grupą przyjaciół. W skład „Halki” wchodziły od początku istnienia: chór mieszany, balet, grupa teatralna, zespół recytatorski, zespół estradowy, zespół mandolinistów, zespół smyczkowy, orkiestra dęta, zespół big – beatowy. Po rozwiązaniu CZSP w 1990 r. członkowie grupy powołali Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”, które dba o rozwój Zespołu. Pierwszym prezesem stowarzyszenia wybrany został Tadeusz Iwanina, a obecnie funkcję tę pełni Jan Mańka.
Zespół występował na scenach regionalnych, krajowych i zagranicznych, ale także przed kamerami telewizyjnymi, prezentując z powodzeniem folklor i podtrzymując tradycje z nim związane. W uznaniu za zasługi w zachowaniu tradycji ludowych i ich popularyzację, zespół otrzymał liczne dyplomy, nagrody oraz odznaczenia. Wśród dorobku artystycznego Zespołu znajduje się 365 pieśni, 90 tańców, 130 utworów muzycznych oraz 25 sztuk teatralnych.