Pytania do Burmistrza | Lubliniec

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Unii Europejskiej

Pytania do Burmistrza

Aby zadać pytanie, skorzystaj z formularza

Przeszukaj* wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

  • Stan dróg

    Szanowny Panie Burmistrzu Jako mieszkanka Lublińca, konkretniej jego północnej części, z zaniepokojeniem obserwuje pogarszającą się stan infrastruktury drogowej ulic Chopina, Karłowicza, Moniuszki i Wyspiańskiego, która to od wielu lat z roku na rok ulega coraz większemu wyniszczeniu. Z każdą kolejną zimą można zaobserwować jak stan ww. ulic ulega coraz to częstszym wypiętrzeniu powodującym załamanie się geometrii jezdni. Wystające studzienki kanalizacyjne stanowią niemałą gratkę dla zmechanizowanych mieszkańców powodując wewnętrzny dylemat, najechać na właz, czy najechać na „dziurę” mając nadzieję, że podwozie samochodu nie ulegnie uszkodzeniu. Obserwując ostanie lata nasuwa się pewna myśl - Czy Gmina Lubliniec ma zamiar przeprowadzić modernizacje tej okolicy, czy być może zarządca drogi czeka, aż ulica całkowicie się zapadnie i dopiero wtedy podejmie działanie?
    Aleksandra
    15-01-2026

    Szanowna Pani Aleksandro,

    informuję, że wskazane ulice zostaną poddane przeglądowi w okresie wiosennym, a niezbędne naprawy zostaną wykonane w ramach bieżącego utrzymania dróg.

  • ul. Cmentarna

    Panie Burmistrzu. Jadąc do pracy z gminy Woźniki do gminy Lubliniec jedzie Pan ul. Cmentarną w Lublińcu. Proszę zwolnić podczas jazdy ulicą Cmentarną i zerknąć ze swojego samochodu w stronę cmentarza - na chodnik. Kiedy do jasnej Anielci naprawi pan te płytki chodnikowe!!!!!!!!!!! Już dwa razy obcas złamałam. To dla mnie koszt. A jak złamię nogę albo skręcę? Płacę podatki, może nieduże ale płacę. Też wymagam. Więc wymagam do jasnej Anielci naprawy, bo zapomniał Pan o tym chodniku jeż przez wiele lat. Życzę zdrowia oraz spaceru po chodniku na ul. Cmentarnej, najlepiej wieczorem gdy "świecą lampy". Marysia
    Marysia
    15-01-2026

    Szanowna Pani Marysiu,

    rozważę wykonanie przebudowy chodnika przy ul. Cmentarnej w okresie wiosennym. Realizacja prac będzie uzależniona od dostępności środków finansowych.

  • Śliskie chodniki

    Panie Burmistrzu czy teraz w czasie zimy nie mozna na bieżąco reagować na zmiany pogodowe? Usuwać śnieg zaliczyłam i chodników? Sypanie solą nie załatwia problemu (załatwia nasze buty). Po ociepleniu woda płynęła chodnkami wieczorem oblodzone zmieniły się w niebezpieczne slizgawki w naszym mieście. Czy jest jakaś szansa ze sytuacja sie zmieni bo znów nadchodzi zmiana ma padać i nadejdą mrozy. Panie Burmistrzu pamiętam czasy kiedy śnieg z rynku i ulic usuwano i wywozono, chodniki.posypywano piaskiem,czy Pan tez pamieta?
    anka
    15-01-2026

    Szanowna Pani Anko,

    w obecnym sezonie nie wystąpiła jeszcze konieczność wywozu śniegu z rynku czy ulic, gdyż opady nie były na tyle intensywne.

    Pragnę jednocześnie przypomnieć, że nie wszystkie chodniki na terenie miasta są utrzymywane przez gminę. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika przylegającego bezpośrednio do nieruchomości spoczywa na jej właścicielu.

    Pracownicy otrzymywali zgłoszenia dotyczące śliskich chodników, jednak zgłoszenia te dotyczyły właśnie takich przypadków, w których odpowiedzialność za stan nawierzchni ponosili właściciele posesji przyległych.

  • Zaangażowanie mienia miejskiego w WOŚP

    Panie Burmistrzu, chciałabym dopytać o udział Miasta Lubliniec w tegorocznej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Na oficjalnym profilu miasta w mediach społecznościowych pojawiła się informacja zachęcająca do wzięcia udziału w aukcji prowadzonej przez Pana Gabriela Podbioła. czyli Zastępcę Burmistrza Miasta Lublińca. Aukcja dotyczy nadania imienia jednej z nowo posadzonych wierzb płaczących na Małym Rynku. Mam w związku z tym dwie wątpliwości. Po pierwsze, czy oficjalny profil miasta to dobre miejsce do promowania tego typu prywatnych inicjatyw prowadzonych przez konkretnego urzędnika. Po drugie, czy miejskie mienie - w tym przypadku drzewa należące do miasta powinno być przedmiotem licytacji w ramach WOŚP, która jednak pozostaje inicjatywą pozamiejską. Z góry dziękuję za wyjaśnienie. Mieszkanka
    Mieszkanka
    15-01-2026

    Szanowna Pani,

    w odpowiedzi na Pani pytanie pragnę wyjaśnić, że opisywana inicjatywa nie ma charakteru prywatnego. Drzewo, o którym mowa, zostało posadzone wcześniej i obecnie normalnie rośnie. Natomiast tabliczka z nazwą drzewa oraz imieniem i nazwiskiem osoby, która wygrała licytację, zgodnie z wcześniejszą deklaracją zostanie sfinansowana z prywatnych środków Zastępcy Burmistrza Gabriela Podbiola.

    Nie może być zatem mowy o wykorzystywaniu mienia miejskiego w sposób niewłaściwy, tym bardziej że Miasto Lubliniec od kilkudziesięciu już lat aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Organizatorem Finału WOŚP jest Miejski Dom Kultury - jednostka organizacyjna Urzędu Miejskiego, co dodatkowo potwierdza zaangażowanie miasta w tego typu działania.

    Odnosząc się do kwestii promowania akcji, uważam, że profil miasta w mediach społecznościowych jest jak najbardziej odpowiednim miejscem do informowania o tego typu społecznej i charytatywnej inicjatywie znanej i podziwianej na całym świecie. Jak mogła Pani zauważyć, publikowane były tam nie tylko działania mojego Zastępcy, ale również moje oraz radnych Rady Miejskiej, którzy zwracali się z taką prośbą. W związku z tym nie do końca rozumiem, w czym upatruje Pani problem.

    Proszę jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na cel tych działań jest nim dobro wspólne, pomoc najbardziej potrzebującym oraz szczere intencje osób zaangażowanych. Takie podejście do tematu szczerze Pani polecam.

  • Kontenery na elektrośmieci

    Panie burmistrzu, o ile idea kontenerów na elektrośmieci jest dobra, tak na chwilę obecną przynajmniej część z nich jest przepełniona i śmieci leżą również obok kontenerów. Aby przynosiły one oczekiwane rezultaty, konieczna jest ich obsługa. Proszę o zwrócenie uwagi na problem.
    Mateusz
    14-01-2026

    Szanowny Panie Mateuszu,

    jeszcze przed świętami zgłosiliśmy firmie obsługującej pojemniki na elektroodpady konieczność ich opróżnienia. Niestety, ze względu na problemy logistyczne, wywóz został zaplanowany dopiero na drugą połowę stycznia i w tym terminie został zrealizowany.

  • Filia WORD Częstochowa w Lublińcu

    Dzień dobry, niedługo minie rok od rozmów w sprawie utworzenia Filii WORD Częstochowa w Lublińcu, od tamtej pory nastąpiła cisza. Czy temat umarł? Czy coś się w tej kwestii ruszyło?
    Ola
    13-01-2026

    Szanowna Pani Olu,

    kwestia utworzenia filii WORD w Lublińcu nie została jeszcze ostatecznie zakończona. Wciąż rozważana jest kwestia znalezienia odpowiedniego terenu oraz budynku na rozpoczęcie tego typu działalności. Gdy sytuacja się wyjaśni, niezwłocznie Państwa o tym poinformujemy.