WARSZTATY HAFTU SUTASZ - DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH | Lubliniec

BIP
Unia Europejska

WARSZTATY HAFTU SUTASZ - DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Data wydarzenia
-
Miejsce
Lubiteka, ul. Sportowa 3
Wstęp
Bezpłatne
Kontakt z organizatorami
instruktor [at] biblioteka.lubliniec.pl
Kategoria wydarzenia
Wydarzenia Lubiteka
Zapraszamy w ramach projektu "Folk na tak! Różnorodność kulturowa Śląska"
na WARSZTATY HAFTU SUTASZ dla młodzieży i dorosłych
 
2 WRZEŚNIA 2023R., GODZ. 11.00-14.00
 
Prowadzenie Katarzyna Biedrycka
 
Liczba miejsc ograniczona 8 osób. Zapisy pod numerem tel. 34 356 28 27 do dnia 31.08.2023r.
Lubiteka, ul. Sportowa 3
 
 
 
Warsztaty nawiązujące do polskiej tradycji ludowej zdobienia jakli i gorsetów, współcześnie wykorzystywanego do tworzenia biżuterii.
Technika ta za pomocą wiskozowych sznurków, koralików, igły z żyłką oraz pary zręcznych dłoni, skupionego wzroku i odrobiny cierpliwości pozwala tworzyć niepowtarzalne dzieła sztuki.
Materiały wykorzystywane do tworzenia tą technika są tożsame do tych którymi zdobiono tradycyjne stroje ludowe. W tym momencie łączymy to co tradycyjne z tym co wciąż aktualne i co nieprzerwanie może się rozwijać i rozprzestrzeniać na różne dziedziny życia i twórczości np zdobienie ubioru współczesnego itp.
Na warsztatach poznamy podstawowe tajniki haftu sutasz. Zostanie wykonany na nich wisiorek, który uczestnicy zabiorą ze sobą do domu jako pamiątka miłego, kreatywnego czasu, a kto wie może początek przygody z tego rodzaju rzemiosłem.
 
"Sutasz" to materiał i technika haftu współcześnie wykorzystywana do tworzenia biżuterii. Jej początki i źródła sięgają do XVIII wiecznej Francji, ale również w polskiej tradycji ludowej można odnaleźć jej znaczący ślad. Wiskozowe lub jedwabne dwurdzeniowe tasiemki kiedyś służyły do tworzenia emblematów wojskowych, w polskim stroju ludowym zdobiły jakle, gorsety i stanowiły surowiec do tworzenia min.dekoracyjnych obszyć i szamerunków w męskich odzieniach. Dziś zyskał nową funkcję jako budulec do kreacji wielobarwnej oraz wielowymiarowej biżuterii i nie tylko.
 
'"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023"