21 marca - Bądźmy eko na Pierwszy Dzień Wiosny | Lubliniec

BIP
Unia Europejska

21 marca - Bądźmy eko na Pierwszy Dzień Wiosny

Dzisiaj 21 marca obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny. Symbol nowego życia, przeganiający mroźną zimę, często jest okazją do wiosennych porządków. Dlaczego więc nie połączyć wiosny z byciem eko? Oto kilka propozycji nowych zwyczajów które można wprowadzić już dziś:

  1. Wykorzystuj torby i pojemniki wielokrotnego użytku.

    Kiedy idziesz na zakupy zrezygnuj z plastikowych foliówek jednorazowych. Lepiej skorzystać z materiałowych toreb wielokrotnego użytku – nie tylko zadbasz o środowisko, ale i zaoszczędzisz, nie musząc kupować reklamówek na każdych zakupach. W domu produkty przechowuj w pojemnikach wielokrotnego użytku – lepiej kupić mydło w płynie w jednym dużym opakowaniu i napełniać je co jakiś czas, niż kupować za każdym razem nowy pojemnik.

  2. Stare ubrania? Sprzedaj, oddaj lub wykorzystaj do wiosennych porządków.

    Robiąc porządki w szafie nie wyrzucaj starych niechcianych ubrań – jeśli ubrania są w dobrym stanie rozważ ich sprzedanie lub oddanie do fundacji charytatywnej. W przypadku, gdy ubranie nie nadaje się do powyższego, rozważ wykorzystanie ich jako szmatek w wiosennych porządkach – zamień ręczniki papierowe na szmatki, które możesz potem wyprać i wielokrotnie wykorzystać.

  3. Chcesz zadbać o świeże powietrze? Posadź rośliny.

    Chcąc być eko na wiosnę nie zapomnij o roślinach! Jeśli masz balkon lub taras rozważ posadzenie roślin miododajnych – nie tylko będą one cieszyć oko, ale przyciągną pszczoły, które są nam niezbędne dla naszego życia – w końcu to one zapylają kwiaty z których mamy owoce. W przypadku pomieszczeń dobrze zainwestować w rośliny zielone, które będą w stanie pomóc oczyścić powietrze w mieszkaniu. Pamiętaj jednak aby dobrać rodzaj rośliny do pomieszczenia w którym się ono znajduje – rośliny światłolubne nie będą dobrze się czuły w zaciemnionych pomieszczeniach i odwrotnie – rośliny cieniolubne nie będą dobrze się rozwijać w pomieszczeniach nasłonecznionych.

  4. Zakręcaj kurki z wodą!

    W trakcie porządków w domu pamiętaj, aby tam gdzie możesz zakręcać wodę – zamiast płukać szmatki pod bieżącą wodą, lepiej odmierzyć potrzebną nam ilość wody do miski lub wiadra i tam przepłukać szmatki.

  5. Wykorzystuj środki czystości domowej roboty.

    Co mają wspólnego ocet, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i oliwa? Mogą być wykorzystywane do ekologicznego czyszczenia domu. Większość zabrudzeń da się usunąć bez wykorzystywania mocnych środków chemicznych – dlaczego w takim razie nie wykorzystać bardziej naturalnych składników? Soda oczyszczona, ocet i woda po połączeniu to świetny środek do czyszczenia powierzchni, oliwę w połączeniu z sokiem cytrynowym bez problemu nabłyszczą meble. Kwasek cytrynowy to świetny naturalny odkamieniacz.

Wykorzystajmy pierwszy dzień wiosny, aby zmienić swoje nawyki nawet w najmniejszym zakresie. Podziękuje ci nie tylko środowisko, zyska również twoje własne zdrowie