Pytania do Burmistrza | Lubliniec

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Unii Europejskiej

Pytania do Burmistrza

Aby zadać pytanie, skorzystaj z formularza

Przeszukaj* wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

  • nowe osiedla, nowe bloki

    Z okazji 1go kwietnia na profil naszego miasta na fb wleciał fajny zart odnosnie budowy duzego wieżowce w Lublińcu który miałby byc nowym sympolem naszego miasta i tu pojawia sie pytanie. Bez wątpienia nasze miasto jest dość płaskie, wiele miast znacznie mniejszych od Lublińca posiadają wysokie bloki. Dawna władza lubliniecka wymyśliła sobie jakies dziwne zakazy budowania wyzszych blokow niz te 5cio kondygnacyjne co było wielka szkoda dla naszego miasta. Niestety tamte osoby najwyrazniej nie myslały logicznie i chciały aby nasze miasto było zacofane. Czy w zwiazku z tym faktycznie mozemy sie otworzyc na nowe wyskie budownictwo aby w naszym miescie mieszkalnictwo wielorodzinne jeszcze bardziej kwitło. Przykro patrzec jak w innych miastach powstaja osiedla deweloperskie wysokie mające po 7 pieter lub wiecej a u nas nic, dalej płasko, zaden budynek sie nie wyróżnia. Chciałbym tez zapytac czy jest mozliwosc aby kolejne bloki budowane w ramach sim slask polnoc były wyzsze niz te budowane obecnie. Pozdrawiam, Marcin
    Marcin
    09-04-2026

    Szanowny Panie Marcinie,

    planowanie przestrzenne, w tym określanie dopuszczalnej wysokości zabudowy, należy do kompetencji Rady Miejskiej. Obecnie trwają prace nad zmianami planów, wynikające m.in. ze zmian przepisów.

    Jako burmistrz rekomenduję dopuszczenie w wybranych lokalizacjach zabudowy o wysokości do 35–40 m.

  • Ul. Bukowa 08.04.2026

    Dzien dobry Firma wykonującą przekopy wzdłuż ul. Ks. Misia " zwinęła sie" a koleiny które zostawiła wzdłuż pobocze na wyżej wymienionej ulicy zostały, tak samo nie zalano ubytku w ścieżce rowerowej .
    Zdzislaw
    08-04-2026

    Szanowny Panie Zdzisławie,

    informuję, że zwrócono uwagę wykonawcy robót na wyrównanie pobocza. Ulica ks. Misia nie stanowi własności gminy Lubliniec, leży ona na terenie gminy Kochanowice. Wszelkie uwagi dotyczące stanu technicznego drogi należy kierować do właściwego urzędu gminy.

  • Żłobek miejski

    Szanowny Panie Burmistrzu, zwracam się z pytaniem dotyczącym funkcjonowania miejskiego żłobka w naszym mieście. Mój syn uczęszcza do jedynego żłobka miejskiego, który – jak się dowiedziałem – ma być zamknięty przez cały miesiąc sierpień. Dla wielu rodziców, w tym dla mnie, stanowi to duży problem organizacyjny, ponieważ nie każdy ma możliwość wykorzystania tak długiego urlopu w tym okresie. W związku z powyższym proszę o informację: z czego wynika decyzja o zamknięciu placówki na cały miesiąc, czy rozważane są inne rozwiązania, np. dyżur wakacyjny lub częściowe funkcjonowanie żłobka, czy miasto planuje wsparcie dla rodziców w tym czasie, czy rozważane jest wprowadzenie dyżurów w żłobkach prywatnych z dopłatą ze strony miasta. Będę wdzięczny za odpowiedź oraz rozważenie potrzeb pracujących rodziców
    Mieszkaniec
    07-04-2026

    Szanowny Mieszkańcu,

    uprzejmie informuję, iż przerwa w funkcjonowaniu placówki będzie trwać od 1 sierpnia 2026 r. do 31 sierpnia 2026 r.

    Zgodnie z § 2 Umowy w sprawie korzystania z usług Żłobka Miejskiego w Lublińcu, podpisywanej przez rodziców przed rozpoczęciem uczęszczania dziecka do żłobka, określony jest czas jej obowiązywania. Umowa zawierana jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Dyrektor zawiera umowy z rodzicami na okres od 1 września 2025 r. do 31 lipca 2026 r. Każdy z rodziców przed podpisaniem umowy został poinformowany o planowanej przerwie w funkcjonowaniu placówki.

    Przerwa ta wynika z konieczności przeprowadzenia prac remontowych. Remont w Żłobku Miejskim planowany jest z dużym wyprzedzeniem, a wykonawcy mają ograniczony czas – jeden miesiąc – na realizację niezbędnych robót. W trakcie prac remontowych obecność dzieci w placówce jest niemożliwa. Dyrektor zobowiązany jest zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zarówno dzieciom, jak i pracownikom. Po zakończeniu remontu konieczne jest również przeprowadzenie prac porządkowych, co uzasadnia miesięczny okres przerwy.

    Jednocześnie informuję, że w trakcie roku funkcjonowania żłobka nie przewiduje się innych przerw poza wskazaną przerwą wakacyjną.

    W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości dotyczących funkcjonowania placówki proszę o bezpośredni kontakt z Dyrektorem Żłobka Miejskiego.

    Informuję również, że Miasto nie planuje udzielania dodatkowego wsparcia dla rodziców w okresie przerwy w funkcjonowaniu żłobka. W tym czasie rodzice dzieci w wieku żłobkowym mogą jednak korzystać ze świadczeń oferowanych w ramach programu „Aktywny Rodzic”.

    Ponadto wyjaśniam, iż Miasto nie posiada podstaw prawnych do organizowania dyżurów w żłobkach prywatnych.

  • Pojazd dla Osp cd

    Witam serdecznie . Chciałbym pociągnąć temat dalej gdyż nieodowiedzial Pan jednoznacznie dlaczego niewywizal się Pan z obietnicy zakupu pojazdu dla OSP Lubliniec w roku 2024 i 2025. Pozyskanie pojazdu z JWK (o ile wojsko będzie mogło przkazac sprzęt dla konkretnej jednostki z pominięciem konkursów lub przetargow) jest pewnie jakąś alternatywa dla Pana ale czy dla ochrony ppoż? Taki pojazd mimo że pewnikiem w miejszym stopniu niż pojazd z Psp jest wyekslatowany . I w perspektywie kolejnych lat także będzie wymagał nakładów na bieżące naprawy tak jak teraz na obecnego poczciwego Jelcza. Pana zastępca chwali druhów na fanpagu um za dekorowanie miasta flagami uswietnianiem obchodów świat państwowych. Może jednak spełni Pan obietnice i zakupi NOWY woz pożarniczy aby Ci mlodzi ludzie którzy ochotniczo działają dla miasta poczuli że miasto i jego włodarze tez działają dla nich. Obawiam się że jeżeli taki stan potrwa dłużej to Ci ludzie zasila okoliczne jednostki OSP gdyż jednostka OSP Lubliniec znowu na długie lata przesłanie być jednostką o zdolności operacyjnej gdyż pojazdy nie będą nadawały się do bezpiecznego wyjazdu do akcji.
    Pasjonat Straży
    07-04-2026

    Szanowny Pasjonacie Straży,

    bardzo konsekwentnie realizuję wszystkie obietnice zawarte w moim programie wyborczym, w którym nie było deklaracji zakupu nowego samochodu dla OSP Lubliniec.

    W tej sprawie rozmawiałem z Komendantem Powiatowym PSP w Lublińcu i uzyskałem deklarację, że przy kolejnej wymianie samochodu pożarniczego w Komendzie, używany pojazd zostanie przekazany do OSP Lubliniec.

    Na chwilę obecną wydatek rzędu ok. 1 mln zł na zakup nowego samochodu nie jest możliwy do sfinansowania.

  • Słupki targowisko

    Witam Pana Burmistrza, Chyba w zeszłym roku nieopodal wjazdu na targowisko zostało zamontowanych 5 słupków by wjeżdżający tam nie rozjeżdżali przejścia dla pieszych..Jeszcze do wczoraj jeden ze słupków który już był uszkodzony i nadłamany..ale był..dzisiaj już go w ogóle nie ma i zrobiły się mini skróty...czy można liczyć na naprawę i wstawienie brakującego i uszkodzonego słupka ? Często z synem w dni targowe rano tam chodzimy i bywały niebezpieczne sytuacje skracania bo handlujący tam mają problem by przejechać metr czy półtorej dalej... Chodzi o przejście dla pieszych między targowiskiem a Lidlem i Rossmanem koło garaży. Dziękuję za spełnienie mojej prośby i szybką reakcję.
    Marta
    03-04-2026

    Szanowna Pani Marto,

    uprzejmie informuję, że montaż słupka nastąpi w najbliższym czasie.

  • Śmieci przy kontenerze na ubrania

    Bardzo proszę o interwencję oraz o uprzątnięcie małe śmietniska, które cyklicznie robi się przy kontenerze na ubrania i w jego otoczeniu w promieniu ok 4-5 m. Mowa o kontenerze stojącym po lewej stronie przy drodze dojazdowej do sklepu Action. Czy jest jakiś zapis w umowie z firmą o regularny wywóz tych ubrań i wszelkich rzeczy, które się gromadzą przy kontenerze? Jeśli tak to proszę o wyciągnięcie konsekwencji. Sytuacja nie dzieje się pierwszy raz.
    Mieszkanka
    02-04-2026

    Szanowna Pani,

    pojemniki, o których Pani pisze, były ustawione na terenie prywatnym, którego właścicielem jest podmiot spoza miasta. W związku z powtarzającymi się zanieczyszczeniami tego terenu, strażnicy miejscy wielokrotnie podejmowali interwencje zarówno u właściciela nieruchomości, jak i w firmie będącej właścicielem pojemników.

    Właśnie na skutek licznych interwencji pojemniki zostały z tego terenu usunięte.

    Jednocześnie informuję, że treść umów dotyczących ustawienia pojemników na terenach prywatnych nie jest znana organowi gminy. W przypadku lokalizacji pojemników na terenie miejskim konieczne jest zawarcie stosownej umowy, która zobowiązuje podmiot do utrzymania porządku zarówno przy pojemnikach, jak i w ich bezpośrednim otoczeniu.

    Kontrole w tym zakresie prowadzone są w trybie ciągłym. Straż Miejska na bieżąco reaguje na przypadki zanieczyszczeń, wzywając odpowiedzialne podmioty do opróżnienia pojemników oraz uprzątnięcia terenu.