Pytania do Burmistrza | Lubliniec

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Unii Europejskiej

Pytania do Burmistrza

Aby zadać pytanie, skorzystaj z formularza

Przeszukaj* wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

  • Parking

    Panie burmistrzu! Proszę powiedzieć czy jest jakaś szansa na powiększenie parkingu przy Szkole Podstawowej Nr 2? Parking jest bardzo mały - w zasadzie tylko na parę samochodów. Największy problem robi się przy okazji wywiadówek czy uroczystości szkolnych, w których udział biorą rodzice uczniów, przyjeżdżający pod szkołę samochodem... DRAMAT! Ludzie muszą szukać wolnego miejsca na całej długości drogi zarówno Droniowickiej, jak i Stawowej, nierzadko zmuszeni są parkować przy Przedszkolu Miejskim Nr 6 - pozbawiając tym samym takiej możliwości rodziców odbierających dzieci z przedszkola... Notorycznie samochodu da poszukiwane przy krawężniku/chodniku przy szkole (na prawym pasie drogi), co znacznie komplikuje płynny przejazd do i ze szkoły. Robią się wówczas sztuczne i niebezpieczne zastoje, ludzie wykonują dzieje manewry. Przed szkołą jest bardzo duży plac zieleni. Może tam udało by się zorganizować choćby parę miejsc parkingowych? Proszę o tym pomyśleć, ponieważ problem jest naprawdę duży, nawet na co dzień.... No nie bez kozery tak często stoi tam straż miejska....
    Mieszkanka
    14-04-2026

    Szanowna Pani,

    nie jestem zwolennikiem przekształcania terenów zielonych w parkingi, szczególnie w miejscach wymagających znacznych nakładów inwestycyjnych, co wiąże się z wysokimi kosztami. Jak sama Pani zauważa, problem braku miejsc parkingowych występuje głównie sporadycznie – przy okazji wywiadówek oraz uroczystości szkolnych.

    Pragnę również zwrócić uwagę, że według prognoz demograficznych w najbliższych latach liczba uczniów w niektórych szkołach zmniejszy się nawet o jedną trzecią, a w dalszej perspektywie – o połowę. W związku z tym zasadne wydaje się rozważenie zmian organizacyjnych, takich jak rozłożenie wywiadówek na różne terminy, aby uniknąć kumulacji ruchu w jednym czasie.

    W tej sprawie planuję podjąć rozmowy z Panią Dyrektor.

  • Kanalizacja i woda na ulicy Jagodowej

    Szanowny Panie Burmistrzu, w jakiej perspektywie czasowej będzie wybudowana kanalizacja i przyłącz wody do ulicy Jagodowej. W chwili obecnej prowadzone są prace na ul. Cegielnianej, czy w ramach tych prac nie zasadne by było ich kontynuowania na ulicy Jagodowej w szczególności, że na tej ulicy prowadzone są zaawansowane prace inwestorskie budowy domów jednorodzinnych i tzw. segmentów.
    MARTA
    13-04-2026

    Szanowna Pani Marto,

    uprzejmie informuję, że ewentualne ujęcie wskazanej inwestycji w budżecie miasta jest uzależnione od posiadanych środków finansowych.

  • ulica Pasieczna wzdłuż od ulicy Opolskiej do kościółka Św.Anny

    Dzień dobry, na jakim etapie jest wykonanie nowej nawierzchni ulicy Pasiecznej na odcinku od ulicy Opolskiej do kościółka Św.Anny tj. przed blokiem przy ulicy 3 Maja 1? W odpowiedzi z lipca 2024 r. dał Pan Burmistrz nadzieję na możliwość budowy tego 170-metrowego odcinka ulicy z uwagi na jej ujęcie w ramach Planu Rozwoju Sieci Drogowej na terenie Gminy Lubliniec na lata 2024-2028. Pozdrawiam
    zaba
    13-04-2026

    Szanowna Pani,

    w bieżącym roku planowane jest zlecenie opracowania dokumentacji technicznej dla ul. Pasiecznej na wskazanym odcinku.

  • Tekstylia

    Dzień dobry. Panie Burmistrzu, gdzie moge oddać tekstylia aby zapewnić im prawidłowy proces recyklingu. Opłacam wywóz odpadów na terenie Gminy ale nie posiadam karty mieszkańca aby móc dostarczyć je do pszok.
    Mieszkanka
    13-04-2026

    Szanowna Pani,

    jeżeli odzież i tekstylia nadają się do dalszego użytkowania, proszę o wrzucenie ich do odpowiednich kontenerów przeznaczonych na odzież, rozmieszczonych na terenie miasta. Tekstylia nienadające się do użytkowania, należy oddać do PSZOK.

    Informuję, że od 1 kwietnia br. przyjmowanie odpadów do PSZOK następuje po okazaniu Lublinieckiej Karty Mieszkańca lub e-Karty. Odpady komunalne mogą dostarczać również upoważnieni przez właściciela nieruchomości mieszkańcy nieruchomości, po okazaniu Lublinieckiej Karty Mieszkańca lub e-Karty bądź na podstawie upoważnienia. Właściciel nieruchomości może również upoważnić inne podmioty do dostarczenia odpadów komunalnych do PSZOK. Upoważnienie należy złożyć do Urzędu Miejskiego w Lublińcu co najmniej 7 dni przed planowanym terminem dostarczenia odpadów.

    Przypominam, że właściciel nieruchomości uprawniony do oddania odpadów do PSZOK oraz do upoważnienia mieszkańców bądź innych podmiotów do dostarczenia odpadów do PSZOK to osoba, zarządca lub inny podmiot, który złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Urzędzie Miejskim w Lublińcu i uiszcza na rzecz gminy Lubliniec opłatę za odpady. W przypadku, jeżeli właściciel nieruchomości nie posiada Lublinieckiej Karty Mieszkańca lub e-Karty, obowiązany jest wykazać w inny sposób uiszczenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Lubliniec.

  • Patodeweloperka Steblów

    Witam, Pisane o patodeweloperach już było nie raz ale czy jest jakaś szansa zatrzymać to szaleństwo? Wiem że już odpisywaliscie że takie prawo, takie przepisy, dzielą działki na ileś części, budują bliźniaki w granicy i wtedy zamiast 2 rodzin są 4 w takim bliźniaku, kombinują jak idzie ale czy wy to kiedyś zatrzymiecie? Czy da się coś z tym zrobić w końcu? Ludzie chcą w tej dzielnicy spokojnie mieszkać w swoich domach jednorodzinnych! Ileż można pisać do was? Teraz mamy przykład kolejnej patodeweloperki na końcu Hajdy Wawrzyńca, wybudowaly się tam 2 piękne prywatne domki i co między nimi powstało? PATODEWELOPER. Do tego stopnia że z tego co mi wiadomo jeden dom został sprzedany bo właściciel nie mógł znieść se za płotem by powstały bloki! Ja wiem że wy na tym zarabiacie, prawilne jak i lewe pieniądze do kieszeni ale ileż może to trwać? Niszczycie piękna dzielnice Steblów i marzenia ludzi o domku w spokojnej okolicy!
    Mieszkaniec Steblowa
    12-04-2026

    Szanowny Panie,

    jak słusznie Pan zauważył, temat ten był już wcześniej wyjaśniany w udzielanych odpowiedziach.

    Jednocześnie informuję, że pozwolenia na budowę w każdym przypadku wydaje Starostwo Powiatowe, a nie Urząd Miasta, który nie ma w tym zakresie decydujących kompetencji.

  • remont dworca kolejowego

    Czy wiadomo juz cos wiecej na temat remontu naszego dworca kolejowego?
    Bartosz
    09-04-2026

    Szanowny Panie Bartoszu,

    z posiadanych informacji wynika, że w maju br. planowane jest przedstawienie projektu nowego dworca PKP.