Pytania do Burmistrza | Lubliniec

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Unii Europejskiej

Pytania do Burmistrza

Aby zadać pytanie, skorzystaj z formularza

Przeszukaj* wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

  • Droga Miłosza i Lema

    Piszę w związku z Pana wizytacją na ul. Lema i Miłosza. Napisał Pan że przejechał się Pan po tych drogach i nic nie uszkodził, bardzo chętnie przejadę się z Panem jako pasażer Pana 7 letnim autem (choć nie wiem jakie to ma znacznie) z prędkością 20km/h i jeśli nic nie będzie uszkodzone to jestem w stanie zatankować Panu auto do pełna. Proszę bezczelnie nie pisać że to raptem 100m, bo my mieszkańcy pokonujemy te 100m kilka razy na dzień. Gdyby na tym osiedlu mieszkał jakiś radny ( raczej bezradny) to te drogi na pewno byłyby w innym stanie i jeśli tak to Pan podkreślił że to tylko 100m to tym bardziej nie jest chyba to taki wielki koszt.
    Mieszkaniec
    28-02-2026

    Szanowny Panie,

    od blisko 20 lat lista budowanych i modernizowanych dróg w naszym mieście jest jasno określona i zawarta w dokumencie „Plan rozwoju sieci drogowej na terenie gminy Lubliniec na lata 2024-2028”. W dokumencie tym wyszczególnione są ulice przewidziane do realizacji (str. 65) – ulice Miłosza i Lema znajdują się w tym wykazie pod pozycjami 22 i 23 .

    Przy ustalaniu kolejności realizacji inwestycji brane były pod uwagę różne wskaźniki i kryteria, a nie fakt, czy na danej ulicy mieszka radny – obecny czy były. Nie są to standardy, którymi się kieruję w swojej pracy.

    Gdyby podobne zasady planowania i konsekwentnej realizacji inwestycji obowiązywały również na poziomie polityki centralnej, być może wszystkie ulice ujęte w naszym planie drogowym byłyby już dziś zrealizowane.

    Jednocześnie informuję, że w najbliższym czasie zostanie wykonany remont cząstkowy nawierzchni ulic Miłosza i Lema.

    Na marginesie dodam, że gdyby zależało to wyłącznie ode mnie, żaden deweloper nie mógłby sprzedać mieszkania bez zapewnienia odpowiedniego dojazdu i dojścia do nieruchomości.

  • Kisielewskiego 50

    Niniejszym prosimy o naprawę dojazdu do Kisielewskiego 50 - naszą drogę uszkadzają śmieciarki, które niestety mają swoje gabaryty. Czy była by możliwość w ramach prac interwencyjnych pod destrukt bitumiczny wyłożyć tłuczeń? Czy planowane jest utwardzenie całej, nawet nie zamieszkałej części ul. Kisielewskiego aż po garaże naszej wspólnoty?
    Sławek
    28-02-2026

    Szanowny Panie Sławku,

    informuję, że zlecono naprawę nawierzchni ulicy Kisielewskiego w ramach bieżącego utrzymania dróg.

  • Ferie planetarium

    Witam! Bardzo chciałabym podziękować za organizację wyjazdu przez MDK do planetarium.Nie bylam na wyjeździe na basen ale zapewne też był udany.Organizacja super , panie z MDK- u bardzo miłe i dobrze zorganizowane, kierowca profesjonalny, dzieci zadowolone, słowem piękny wyjazd. Dziękuję!
    Halina
    27-02-2026

    Szanowna Pani Halino,

    bardzo dziękuję za miłe słowa oraz podzielenie się pozytywną opinią na temat wyjazdu zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury.

    Cieszę się, że zarówno dzieci, jak i opiekunowie wrócili zadowoleni, a organizacja oraz zaangażowanie pracowników MDK zostały tak dobrze ocenione. Tego typu inicjatywy są dla nas bardzo ważne i motywują do dalszej pracy na rzecz mieszkańców.

    Przekażę Pani słowa uznania pracownikom MDK.

  • Górka c.d

    Panie Burmistrzu czy może Pan podać jakieś propozycje wolnego terenu należącego do miasta, który nadawałby się na górkę dla dzieci w zimie.Skoro teren przy os.3maja nie jest miejski to jakie miejscą są , bo żeby złożyc propozycje do projektu obywatelskiego to trzeba wiedziec w jakim miejscu w mieście moglaby taka górka powstac.
    Halina
    27-02-2026

    Szanowna Pani Halino,

    w odpowiedzi na zapytanie dotyczące możliwości wyznaczenia miejsca pod lokalizację górki do zjazdów zimowych na terenie miasta Lublińca uprzejmie informuję, że potencjalne lokalizacje, które mogłyby zostać wykorzystane w tym celu, to m.in. teren za budynkiem przy ul. płk. Wacława Wilniewczyca 2B oraz obszar za boiskiem Szkoły Podstawowej nr 3, na końcu ul. Jaronia.

    Wskazane miejsca posiadają już naturalne ukształtowanie terenu sprzyjające tego typu aktywności, jednak obecnie występują tam pewne ograniczenia w ich użytkowaniu. Odpowiednie zaplanowanie zagospodarowania oraz zastosowanie właściwych zabezpieczeń mogłoby umożliwić stworzenie bezpiecznej przestrzeni do zimowej rekreacji dla dzieci.

  • Dziury po zimie

    Dzień dobry jak już piszemy o dziurach to jako mieszkańcy Steblowa zapraszamy Pana Burmistrza ( nie pracowników wydziału) na ulice Wiejską oraz Łąkową tu są dziury na dziurze i jak Pan wcześniej udzielił autorce posta o ulicach Lema i Miłosza odpowiedź, że można jechać 10-20 km/h ale Pan przejechał raz a my czasem musimy przejechać po 5, 6 razy. Ulica Łąkowa jest w strasznym stanie a jak jest deszczowa pogoda to tych dziur nawet nie widać i nie jest człowiek w stanie ich ominąć, łatanie kamyczkami naprawdę nie daje tu nic. Zapraszamy na obejrzenie tej części Lublińca bo wydaje mi się, że płacąc podatki w naszym mieście choć trochę należy nam się zainteresowanie oraz zadbanie o mieszkańców bo jak widzimy radni pochodzący z tej dzielnicy w ogóle nie wykazują zainteresowania swoimi potencjalnymi wyborcami.
    Mieszkańcy
    27-02-2026

    Szanowni Państwo,

    jeżdżę po Lublińcu niemal codziennie i znam stan wielu ulic w mieście. Wspomnianej wcześniej Pani odpowiadałem już na ten temat kilkukrotnie.

    Jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe, zostaną wykonane remonty cząstkowe nawierzchni również na wskazanych przez Państwa ulicach. Niestety, takich miejsc wymagających napraw w całym mieście jest bardzo dużo.

    Zdecydowana większość mieszkańców płaci podatki i doskonale rozumiem oczekiwania dotyczące poprawy infrastruktury drogowej. Zapewniam jednak, że gdyby możliwości finansowe miasta były większe, wiele ulic zostałoby wyremontowanych już wcześniej.

    W tym roku planowana jest przebudowa kolejnych ulic, które również czekały na realizację od 20–30 lat, m.in. Cegielnianej, Majdanka oraz Szramka.

  • Zajęcie pasa drogi a naprawa.

    Dzień dobry Panie Burmistrzu, UM jako zarządca dróg wydaje zezwolenia na zajęcie pasa drogi. W przypadku, w którym osoba zajmująca uszkadza drogę, ma ona obowiązek przywrócenia jej do poprzedniego stanu. Od zeszłego roku zgłaszam niewywiązanie się z powyższego przez dewelopera prowadzącego inwestycję na rogu ulic Częstochowskiej i Kolejowej poprzez nie przywrócenie ul. Kolejowej do poprzedniego stanu(tj. zasypanie wykopu gliniastą ziemią, która po pierwszym deszczu przerodziła się w bagno). W związku z powyższym mam kilka uwag i prosiłbym o ustosunkowanie się: 1) Dlaczego żaden z urzędników po zakończeniu zajęcia drogi nie sprawdza, czy zajmujący zastosował się do konieczności przywrócenia drogi do poprzedniego stanu? 2)Po moim zgłoszeniu do Urzędu miesiąc zajęło skontaktowanie się z deweloperem. Dlaczego więc urząd nie zabezpiecza się na wypadek niewywiązania się z postanowień przez zajmującego i nie zostawia sobie do niego danych kontaktowych. Poskutkowało to tym, że przyszły niekorzystne pogody i całą zimę droga jest nieprzywrócona do porządku i tak z każdym roztopem droga jest coraz gorsza. 3)Po skontaktowaniu się z deweloperem urzędnicy mieli uzyskać zapewnienie, że deweloper naprawi drogę, gdy poprawią się warunki atmosferyczne. Warunki się poprawiły, deweloper od miesiąca zdążył wykonać prace ziemne, płytę fundamentową i rozpocząć murowanie, a drogą się nie zajął. 4) Czy nie uważa Pan, że jest to śmianie się w twarz zarówno instytucji UM jak i mieszkańcom? Rozumiem, że jest nieco zimno, ale może jakiś urzędnik ruszyłby się czasem zza biurka by dopilnować tego, żeby włodarz miasta nie musiał się później zajmować sprawami uszkodzonych dróg i tym by przedsiębiorcy nie robili pośmiewiska z nieudolności urzędników. 5)Czy mógłby Pan zlecić interwencję na miejscu oraz wizję lokalną sposobu prowadzenia prac, gdyż budowy te spowodowały: od 4 lat zniszczony chodnik będący wjazdem na pierwszą budowę, zepsucie zjazdu z ulicy Częstochowskiej na ul. Kolejową, wielkie bagno w miejscu przyłączenia się do kanalizacji(w tym zatopioną studzienkę, która może powodować dostawanie się wód opadowych do kanalizacji), składowanie ziemi na terenie będącym już własnością miasta, składowanie gałęzi i ziemi na skarpie ulicy Częstochowskiej?
    JA
    27-02-2026

    Szanowny Panie,

    informuję, że poleciłem Straży Miejskiej kontrolę właściwego prowadzenia prac oraz utrzymania czystości przy ulicy Kolejowej.