Pytania do Burmistrza | Lubliniec

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Unii Europejskiej

Pytania do Burmistrza

Aby zadać pytanie, skorzystaj z formularza

Przeszukaj* wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

  • Strefy zamieszkania

    Szanowny Panie Burmistrzu- przeglądając mapy google da się zauważyć, że cały obszar ulic Kamińskiego, Orzeszkowej, Kołłątaja objęty był przynajmniej do 2017 roku strefą zamieszkania. Bardzo proszę o informację dlaczego w chwili obecnej ten obszar został wyłączony z tej strefy ? Co miało wpływ na podjęcie takiej decyzji? Moim zdaniem utrzymanie strefy zamieszkania podniosłoby poziom bezpieczeństwa pieszych jak również rozwiązałoby problemy nieprawidłowego parkowania.
    Mieszkaniec
    21-02-2026

    Szanowny Panie,

    wcześniejszy projekt organizacji ruchu został opracowany w 2002 roku. W trakcie jego obowiązywania dochodziło do wielu nieuzgodnionych i niezatwierdzonych zmian w oznakowaniu. W efekcie powstał chaos oraz niespójne oznakowanie wielu ulic.

    Dlatego podjęto decyzję o uporządkowaniu oznakowania na terenie całego miasta. Ujednolicono zasady ruchu na osiedlach mieszkaniowych oraz wprowadzono strefy ograniczonej prędkości. Działania te pozwoliły na znaczne zmniejszenie liczby znaków drogowych, co przekłada się na ich lepszą zauważalność przez kierowców (choć i z tym bywa różnie) oraz niższe koszty utrzymania oznakowania.

    Ponadto uważam, że znaki D-40/D-41 nie są najlepszym rozwiązaniem na osiedlach jednorodzinnych. W miejscach tak oznakowanych parkowanie dopuszczalne jest jedynie w wyznaczonych do tego miejscach, których w praktyce na ulicach wewnątrzosiedlowych zazwyczaj nie ma.

  • Awarie oświetlenia

    Panie Burmistrzu, Pana odpowiedź w sprawie niedziejących lamp w mieście jest dla mnie niewystarczająca. Problem niedziałających lamp w mieście z każdym miesiącem się powiększa. Ilość niesprawnych latarni jest moim zdaniem dość spora, a głównym problemem jest brak bieżących napraw. Podstawową kwestią jest fakt, iż utrzymanie oświetlenia na terenie Gminy należy do zadań własnych Gminy. Nawet jeśli konserwację oświetlenia Gmina powierzyła innemu podmiotowi np TNT to obowiązki Gminy i TNT wynikają z zawartej umowy. Dlatego proszę o wyjaśnienie co jest przyczyną tak dużej skali niedziałających lamp w Lublińcu. 20.02.2026
    Mieszkaniec
    20-02-2026

    Szanowny Panie,

    problemy z oświetleniem ulicznym narastały w ostatnich latach i wymagają zdecydowanych działań. W ostatnim czasie odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki Tauron Nowe Technologie, która jest właścicielem około 2/3 punktów oświetleniowych na terenie Lublińca. Kierownictwo spółki przyznało, że w minionych latach zakres prac modernizacyjnych w naszym mieście był niewystarczający.

    Kolejne spotkanie z władzami spółki zaplanowane jest na 2 marca br. Liczę, że podczas rozmów zapadną konkretne decyzje dotyczące kompleksowej modernizacji sieci oświetleniowej należącej do spółki. Zakładam, że proces ten zostanie zrealizowany w ciągu najbliższych 2–3 lat.

  • Ulica Droniowiczki

    Szanowny Panie Burmistrzu, w związku z intensywnym ruchem pojazdów na ulicy Droniowiczki, spowodowanym między innymi zamknięciem przejazdu kolejowego, zwracam się z uprzejmą prośbą o informację, czy planowana jest wymiana nawierzchni na całym odcinku tej ulicy. Pragnę podkreślić, że zdecydowana większość ruchu pojazdów odbywa się właśnie tą drogą, a w okresie zamknięcia wiaduktu natężenie ruchu było dodatkowo zwiększone, co mogło znacząco wpłynąć na stan nawierzchni. Czy w związku z tym przewidziane są działania naprawcze lub modernizacyjne obejmujące całą ulicę?
    Anna
    19-02-2026

    Szanowna Pani Anno,

    ulice Droniowicka i Droniowiczki to drogi powiatowe. Starostwo Powiatowe planuje modernizację ulic na całej ich długości. W tym tygodniu ogłoszono wyniki naboru w konkursie na modernizację dróg powiatowych. Wniosek złożony przez Powiat Lubliniecki o dofinansowanie modernizacji tych ulic znalazł się na trzecim miejscu listy rankingowej. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że otrzyma on dofinansowanie, a drogi zostaną zmodernizowane.

  • Ul.Droniowicka

    Szanowny Panie Burmistrzu.Ponawiam pytanie dlaczego na ul.Droniowiczki nie jest oznakowany próg zwalniający?Miejscowi kierowcy o nim wiedzą ale obcy przejezdni niekoniecznie.Czy jak ktoś uszkodzi sobie auto to ma się gdzie zgłosić?
    Mieszkanka Lublińca
    19-02-2026

    Szanowna Pani,

    na ulicach Droniowickiej i Droniowiczki obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h (strefa ograniczonej prędkości, znak B-43). Wystarczy stosować się do obwiązującego oznakowania, a progi zwalniające nie będą zagrażały stanowi technicznemu pojazdów.

    Poza tym, w strefach oznakowanych znakami B-43 nie ma wymogu dodatkowego oznakowania urządzeń spowalniających ruch.

  • Budowa bloków SIM

    Szanowny Panie Burmistrzu Patrząc na sąsiednią budowę bloków SIM na ul. Wilniewczyca, zastanawiam się, czy teren przy blokach będzie podwyższony od tego przy blokach 2b i a? Rozumiem, że jeszcze budowa jest w trakcie, ale jest to istotny temat, nawiązując do zalewania naszych piwnic, w okresach wzmożonych deszczy. Woda z sąsiedniego terenu będzie spływać w naszym kierunku; jesteśmy poniżej budowanych bloków. Proszę wziąć to pod uwagę. Pozdrawiam Beata
    Beata
    18-02-2026

    Szanowna Pani Beato,

    budowa budynków przy ul. Wilniewczyca nie ingeruje w istniejące ukształtowanie terenu jeśli chodzi o jego wysokość. Jednak planowane zagospodarowanie terenu pozwoli ująć znaczną część wód opadowych do kanalizacji deszczowej.

  • Zawody OSP

    Panie burmistrzu, jest nam przykro jako rodzicom dzieci które uczestniczyły w sobotę w zawodach sportowych pożarniczych. Dlaczego nie pojawił się nikt z urzędu, ani pan ani nikt kto by pana reprezentował. Byli posłowie, komendanci, prezesi OSP, a z władz naszego miasta i nawet starosty, nie było nikogo. Pokazuje to stosunek władz do najmłodszych mieszkańców naszego powiatu.
    Rodzice
    15-02-2026

    Szanowni Państwo,

    bardzo przepraszam, że podczas sobotnich zawodów sportowo-pożarniczych nie był obecny przedstawiciel władz miasta. Niestety w tym samym terminie miałem wcześniej zaplanowane zobowiązania, których nie mogłem przełożyć.

    Doceniam zaangażowanie dzieci, rodziców i organizatorów w przygotowanie tego typu przedsięwzięć i zapewniam, że dołożymy starań, aby przy kolejnych wydarzeniach zapewnić obecność przedstawiciela miasta.