Pytania do Burmistrza | Lubliniec

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Unii Europejskiej

Pytania do Burmistrza

Aby zadać pytanie, skorzystaj z formularza

Przeszukaj* wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

  • Zbiornik wody i tereny południowe

    Witam Panie Burmistrzu. Czy są plany na zagospodarowanie terenów południowych Lublińca - na przykład Kokotek? Nowa ścieżka rowerowa jest świetna. Dobrze byłoby stworzyć w tej części miasta więcej atrakcji rekreacyjno-turystycznych. Może dałoby się stworzyć zbiornik wodny - z plażą, barami i przede wszystkim możliwością kąpieli? Pozdrawiam
    Andrzej
    24-05-2026

    Szanowny Panie Andrzeju,

    Gmina Lubliniec zrealizowała inwestycję polegającą na modernizacji ścieżki rowerowej w kierunku Kokotka.

    Jeśli chodzi o dalsze zagospodarowanie tych terenów – w szczególności w rejonie stawu Posmyk – informuję, że ani sam staw, ani otaczające go tereny nie stanowią własności Gminy Lubliniec, dlatego możliwości bezpośredniego realizowania tam inwestycji przez gminę są ograniczone.

    Mam jednak nadzieję, że już wykonana modernizacja trasy rowerowej będzie sprzyjać dalszemu korzystaniu z tej części okolic i zwiększy jej atrakcyjność dla mieszkańców oraz turystów.

  • Skrzyżowanie

    Witam Pana Proszę o pilne wykoszenie trawy na skrzyżowaniu ulicy Marii Skłodowskiej-Curie z drogą nr 11. Jest bardzo słaba widoczność . Dziękuje .
    Adam
    24-05-2026

    Szanowny Panie Adamie,

    wskazany przez Pana teren nie jest własnością miasta. Zgłoszoną sprawę przekażemy do zarządcy drogi.

  • Przekaznie kwiatów na potrzeby miasta.

    Dzień dobry, mam nadzieję że Pan odpowie. Jak to jest że miasto od lat obsadza jedno ogrodnictwo. Mamy dość sporo ogrodników w naszym rejonie a tylko jedni obsadzają. Dodatkowo miasto ich promuje poprzez różne filmiki/wpisy przez pracownika miasta. Wiadomo nie każdy by się podjął takiej obsady lecz nigdy nie padła nawet taka propozycja współpracy/przetarg. Jednak jak trzeba to każdy z ogrodników otrzymał pismo z UM za POTWIERDZANIEM ODBIORU które zawierało zawierało prośbę o bezpłatne przekazanie swoich kwiatów na potrzeby miasta. Jest to bardzo nie sprawiedliwe że miasto promuje tylko jedno ogrodnictwo gdy posiadamy ich kilka w naszym rejonie.
    Ogrodnik
    24-05-2026

    Szanowny Panie,

    Miasto co roku publikuje ogłoszenie o zamówieniu na utrzymanie zieleni na terenie Lublińca. Informacja ta jest ogólnodostępna i publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej: https://lubliniec.bip.info.pl.

    Miasto nie ma wpływu na zakres podmiotów zainteresowanych udziałem w postępowaniu ani na wybór podwykonawców – decyzje w tym zakresie należą do wykonawcy realizującego zadanie.

    Pismo, o którym Pan wspomina, dotyczyło organizacji 5. Rodzinnego Pikniku Ekologicznego. Jest to wydarzenie o charakterze edukacyjno-przyrodniczym, a przekazane kwiaty posłużą do stworzenia strefy edukacyjnej dotyczącej owadów pożytecznych. Udział w akcji miał charakter dobrowolny.

  • koszenie traw

    Panie Burmistrzu, pytanie, zgodnie z regulaminem dotyczy spraw za które odpowiada UM LUBLINIEC. Wobec tego, kiedy wykosi Pan tereny miejskie i czy będą tylko koszone przed jakąś imprezą aby się pokazać, czy regularnie, aby utrzymać estetykę. PS. Trawy przy drogach powiatowych starostwo już wykosiło, więc nie trzeba się ich pytać o zgodę lub poganiać.
    Zygmunt
    22-05-2026

    Szanowny Panie Zygmuncie,

    na terenach gminnych prowadzone jest zrównoważone zarządzanie zielenią miejską. W tym roku, ze względu na warunki atmosferyczne, pierwsze koszenia rozpoczęły się w maju. Częstotliwość kolejnych zabiegów zależy od pogody, lokalizacji oraz przeznaczenia danego terenu.

    Ograniczenie częstotliwości koszenia jest również działaniem wspierającym retencję wody i bioróżnorodność.

  • Koszenie trawy

    Szanowny Panie Burmistrzu, czy mógłby Pan skosić trawnik, w którąś sobotę wzdłuż ulicy Wilniewczyca od ulicy Skłodowskiej do Lisowickiej ?
    Andrzej
    22-05-2026

    Szanowny Panie Andrzeju,

    Oczywiście! W najbliższą sobotę, około godz. 11:00.

    „Mieszkaniec zgłasza, burmistrz wykasza!” 🙂

  • Orzechowa/Olchowa - drogi miejskie?

    Chciałbym zapytać czy miasto jest właścicielem działek 1971/107, 2002/107 i 1972/107, które są przeznacozne w MPZP jako drog miejskie (oznaczenie KDD), bo sprawa dróg w okolicy ulicy Olchowej i Orzechowej robi się coraz ciekawsza... Są to działki w okolicach których Powiat Lubliniecki sprzedawał działki budowlane. I zaczynam się zastanawiać czy dojeżdżam do swojej działki po terenie miejskim czy po prywatnej działce. Ktoś wykonał mulczowanie na działce 1971/107 ale nie było to miasto jak dostałem odpowiedź. Niestety RODO spowodowało to, że nie mogę ustalić po numerze działki czy to droga publiczna czy prywatna.
    Łukasz
    20-05-2026

    Szanowny Panie Łukaszu,

    informuję, że działki nr 1971/107 oraz 2002/107 stanowią własność Gminy Lubliniec i zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod realizację drogi publicznej dojazdowej.

    Natomiast działka nr 1972/107 również stanowi własność Gminy Lubliniec, jednak zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod tereny zabudowy mieszkaniowej i usługowej.